Stolní počítač, který nezabírá v podstatě žádné místo, přesto vám nabídne dostatek výkonu pro kancelářskou práci a domácí použití. Takový je model Lenovo ThinkCentre M710q Tiny a my vám ho nyní odhalíme se všemi jeho klady a zápory.

Se stolními počítači se obvykle pojí jedno. A tím jsou větší rozměry. Pokud nemáte potřebu žádného rozšíření vnitřních komponent a vyžadujete spíše minimalistický vzhled, zaměřte se na kategorii produktů označovanou jako Tiny. Jde o skutečně malé stolní počítače, které se stanou doslova neviditelnou součástí pracovního stolu. Jedním z nich je také prověřený model Lenovo ThinkCentre M710q Tiny.

Nenápadný počítač malých rozměrů

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny

Každého teď bude asi zajímat, jak je velký nebo spíše malý tento kompaktní model? Ubezpečit vás můžeme o tom, že jeho rozměry nedosahují ani velikosti malého notebooku.

  • Šířka 182,9 mm
  • Hloubka 179 mm
  • Výška 34,5 mm

V podobném duchu se pochopitelně nese i hmotnost pouhých 1,32 kg. I když byste použili volitelný VESA držák na monitor, nepřesáhne váha 1,66 kg. Ve své podstatě jde o stolní počítač s maximální mobilitou, protože takto těžké jsou menší notebooky. Jak už padla zmínka o VESA nástavci, může se Lenovo ThinkCentre M710q Tiny stát nedílnou součástí monitoru a v podstatě o něm nebudete vědět. To však platí i v případě, že si ho postavíte na stůl.

Na omak je stolní počítač dobře zpracován. I když nízká váha vyvolává pocit použití horších materiálů, není tomu tak. Lenovo ThinkCentre M710q Tiny přináší klasické spojení plastu v přední části s ocelovou konstrukcí. Všechno tedy dobře sedí a lícuje. S přihlédnutém k minimalistickému vzhledu však není prostor pro jakékoliv detaily. Tento stolní počítač zkrátka sází na maximální funkčnost. Praktické jsou i gumové nožičky při situování naležato.

Přední panel Lenovo ThinkCentre M710q Tiny

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny na zdi

Jeden by si řekl, že k tomuto stolnímu počítači jenom stěží něco připojíte. Opak je ale pravdou. A to se týká nejenom konektivity v zadní části, jak je u počítačů běžné. Nabízí se také porty vpředu, které budete mít pěkně po ruce. Jednu část předního panelu tvoří žebrování kvůli průduchu vzduchu. Tu druhou pak plný plast, v němž se nachází několik konektorů.

Řada těchto portů začíná zapínacím tlačítkem vybaveným světelnou diodou. Hned za ním je umístěna dioda signalizující práci disku, takže o běhu stolního počítače budete dostatečně informováni. Dále je to konektor pro připojení sluchátek, mikrofonu a dva porty USB 3.0. Nutno podotknout, že v tomto směru nebudete vůbec strádat. Kromě bílého nápisu ThinkCentre vpředu nic dalšího nenajdete. A to platí i o optické mechanice, kterou nelze použít už jen kvůli miniaturním rozměrům.

Zadní konektorová výbava a vnitřní útroby

Všechny nezbytné konektory samozřejmě najdete zezadu malého stolního počítače. I když je Lenovo ThinkCentre M710q Tiny v podstatě nenápadným doplňkem pracovního stolu, rozhodně vás neochudí o možnost připojit nejpoužívanější externí periferie.

Spolehnout se můžete na síťový konektor RJ-45, ale také na možnost připojení externí Wi-Fi antény. Chybět vám nebudou čtyři porty USB 3.0 a dvakrát DisplayPort. Doplňkový může být konektor VGA a sériový port podle toho, jaký zvolíte konkrétní model. Bezpečnostní zámek a napájecí konektor jsou naprostou samozřejmostí. Jak vidno, ke stolnímu počítači Lenovo ThinkCentre M710q Tiny připojíte skutečně cokoliv.

Co se týče vnitřního rozšíření počítače, vzhledem k jeho velikosti asi nemůžete počítat s ničím výjimečným. Spíše se připravte na maximální omezení. Abyste mohli nahlédnout dovnitř počítače, stačí odstranit jediný šroubek. Uvnitř si lze povšimnout rychlého datového úložiště SSD M.2 PCIe NVMe. Kromě něho máte možnost vložit ještě jeden pevný disk SATA 2,5". Takto snadný přístup do stolního počítače vám zaručí i velice rychlou pravidelnou údržbu, kdy se budete chtít zbavit nežádoucího prachu uvnitř.

Výkon stolního počítače

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny položený

Již v úvodu tohoto článku jsme naznačili, že Lenovo ThinkCentre M710q Tiny je primárně určeno pro nenáročné domácí uživatele a běžnou kancelářskou práci. Od toho se také odvíjí výpočetní výkon. V jeho případě máte celkem na výběr. Základem je čipová sada Intel B250 a volit lze z několika méně, ale i více výkonných procesorů.

  • Intel Celeron
  • Intel Pentium
  • Intel Core i3, i5 a i7 šesté a sedmé generace

Tím nejvýkonnějším se může stát procesor Intel Core i7-7700T, který bude mít až 8 MB cache a procesor pracující na frekvenci 2,9 GHz. S výkonem stolního počítače pochopitelně souvisí i množství operační paměti. Lenovo ThinkCentre M710q Tiny využívá paměti DDR4 s frekvencí 2 400 MHz. Maximální podporovaná kapacita je 32 GB.

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny s monitorem

S ohledem na primární využití tohoto stolního počítače musíte počítat s aplikováním integrované grafické karty. V závislosti na zvoleném procesoru jsou to grafiky Intel HD Graphics 510/530/610 a 630.

Co říci na závěr?

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny přineslo do světa výpočetní techniky určitě zajímavou variantu. Spolehnout se můžete na minimální odběr elektrické energie. I když není zcela pasivně chlazen, malý větráček není příliš hlučný. Mezi jeho největší přednosti budou patřit samozřejmě kompaktní rozměry v kombinaci s vyváženým výkonem. Pro hráče počítačových her tento model určitě nebude, ale pro běžné použití je více než dobrý.

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny na zdi

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny položený

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny s monitorem