Stolní počítače Lenovo ThinkCentre M800 jsou typickými představiteli domácí a kancelářské výpočetní techniky. Tato výpočetní technika prochází už několikátou obměnou v rámci generací. Počítače pro nenáročné jsou dostupné ve dvou velikostních variantách.

Přehled počítačů Lenovo ThinkCentre M800 aktuálně v prodeji.

Verze stolního počítače

Lenovo-ThinkCentre M800 SFF

Každý člověk má trochu odlišné potřeby nejenom z pohledu výkonu počítače, ale také jeho velikosti. Proto společnost Lenovo uvedla na trh hned dvě vyhotovení Lenovo ThinkCentre M800. menší verze nese označení Small Form Factor, které je známé pod zkratkou SFF. Větší provedení je prezentováno jako Tower. Rozdíly mezi nimi jsou zpozorovatelné ihned na první pohled.

  • Lenovo ThinkCentre M800 SFF – Rozměry 357 x 338 x 88 mm, hmotnost 5,6 kg.
  • Lenovo ThinkCentre M800 Tower – Rozměry 413 x 406 x 175 mm, hmotnost 12,5 kg.

Design obou stolních počítačů je hodně podobný. Černé šasi mísící kov s plastem a nepřehlédnutelným červeným prvkem. Ten je typický pro výpočetní techniku Lenovo. U Lenovo ThinkCentre M800 SFF je tento detail situován vedle plochy s konektory a optickou mechanikou. To samé je i u verze Lenovo ThinkCentre M800 Tower, kde je červená použita ještě v praktickém madlu na vrchní části počítače.

Výkon Lenovo ThinkCentre M800

Ať už dáte přednost provedení Small Form Factor nebo Tower, obě verze jsou z pohledu výkonu v podstatě totožné. Základem všeho je čipová sada Intel Q150 Chipset. Volba může padnout na celou řadu procesorů, které společnost Lenovo použila u této modelové řady. Nejslabší jsou pochopitelně procesory Intel Celeron a Intel Pentium. Pokud chcete více výkonu, přináší ho šestá generace procesorů Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Maximální frekvence dosahuje až 4 GHz a kapacita cache paměti až 8 MB.

Výkonu pochopitelně sekundují i operační paměti. Lenovo ThinkCentre M800 se pyšní čtyřmi sloty pro DDR4 paměti pracující na frekvenci 2 133 MHz. Maximální podporovaná kapacita je 64 GB. Co se týče grafického výkonu, v kombinaci s většinou procesorů je použita grafická karta Intel HD Graphics 530. Pouze nejslabší verze s procesorem Pentium nabízí integrovanou grafiku Intel HD Graphics 510. Alternativou jsou externí grafické karty dodávané s Lenovo ThinkCentre M800 – NVIDIA Quadro K420 a NVIDIA GeForce GT720.

Lenovo ThinkCentre M800 SFF

Lenovo-ThinkCentre M800 SFF zezadu

Nyní se podrobněji zaměříme na to, co nabízí konkrétní modely z pohledu konektivity. Pro každého uživatele stolního počítače jsou jistě důležité porty v přední části. V jejich prospěch hovoří především okamžitá dostupnost. Model Lenovo ThinkCentre M800 SFF nabízí dva porty USB 3.0 a dva audio konektory. Jeden slouží pro připojení sluchátek, ten druhý pro připojení mikrofonu. Dále je tu vypínací tlačítko. Právě na předním panelu můžete postřehnout první odlišnost oproti modelu Tower. Small Form Factor má slim optickou mechaniku.

Pokud jde o zadní část stolního počítače Lenovo ThinkCentre M800 SFF, nebudete se omezovat. Pod napájením se totiž nachází celá řada konektorů pro připojení dalších zařízení. Je to sériový port, VGA, dvakrát DisplayPort, čtyři porty USB 3.0, dva porty USB 2.0, RJ-45 a typická trojice audio konektorů.

Lenovo ThinkCentre M800 Tower

Lenovo-ThinkCentre M800 Tower

Větší model Tower je na tom z pohledu konektorové výbavy obdobně, dalo by říci až stejně. Také vpředu můžete počítat s dvěma audio konektory a dvěma USB porty. Na rozdíl od menší varianty Small Form Factor zde však získáte dvě externí pozice 5,25", které můžete využít i pro další komponenty než pouze pro optickou mechaniku. Když počítač otočíte, dostane se vám naprosto totožné konektorové výbavy, jako u Lenovo ThinkCentre M800 SFF. Jen prostoru zde bude trochu více.

Oba počítače mají podobnou ještě jednu věc. A tou je možnost rozšíření prostřednictvím slotů. Modely se pyšní čtyřmi pozicemi. Jsou to dvakrát PCIe 3.0 x16, jednou PCIe 3.0 x1 a PCI. Jen s tím rozdílem, že v případě Toweru se jedná o half-length a full-length a u Small Form Factor o Low profile.

Pokud jde o pevné disky, u menší varianty stolního počítače máte k dispozici pozice 3,5" a 2,5", naopak u Toweru jsou to dvě pozice 3,5".

Počítač pro běžného uživatele

Jak můžete správně tušit, stolní počítače Lenovo ThinkCentre M800 jsou ideálním řešením pro domácnosti i nenáročnou kancelářskou práci. Při volbě konkrétního modelu bude záležet pouze na preferencích uživatele. Někdo dá přednost větší kompaktnosti a ušetří místo na stole, jiný zase vsadí na větší možnosti rozšíření. V každém případě se jedná o spolehlivou modelovou řadu výrobce Lenovo, která zvládne nasazení v libovolném prostředí.

Přehled počítačů Lenovo ThinkCentre M800 aktuálně v prodeji.

Lenovo-ThinkCentre M800 SFF

Lenovo-ThinkCentre M800 SFF zezadu

Lenovo-ThinkCentre M800 Tower