Stolní počítače lze vyrábět i v trochu jiném duchu, než pouze v provedení SFF a MT. Jestliže cílíte na minimalistický vzhled a zároveň vynikající funkčnost, Lenovo ThinkCentre M910q Tiny vás mile překvapí.

Hledáte výpočetní techniku, která nebude zabírat místo? Zároveň nemáte zájem o notebook, ale vyžadujete plnohodnotné spojení stolního počítače a monitoru? Potom existuje řešení v podobě Lenovo ThinkCentre M910q Tiny. Označení tohoto modelu do značné míry prozrazuje, co od něho můžete očekávat. Bude to především maximální kompaktnost a zároveň dostatečný výkon. Pojďme se jednotlivým částem tohoto stolního počítače věnovat podrobněji.

Počítač menší jak obyčejná tužka

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny

Tím prvotním předpokladem, proč se rozhodnete právě pro tento model bude jistě jeho velikost. Lenovo ThinkCentre M910q Tiny vypadá jako malá a nenápadná krabička. Ta je dokonce menší než obyčejná tužka. Rozměry tohoto počítače jsou 182,9 x 179 x 34,5 mm. Když k tomu připočtete ještě hmotnost 1,32 kg, pak tento model nebude vážit více než malý notebook. To z něj do jisté míry dělá i velice mobilní zařízení, které můžete strčit do tašky a jdete. K těmto účelům ale Lenovo ThinkCentre M910q Tiny nebylo stvořeno.

Nenápadný, přesto reprezentativní

Jak vidno, o této výpočetní technice na pracovním stole v podstatě nebudete vědět. Přesto se může stát elegantním doplňkem daného prostředí. Dokazuje to hlavně povedený design ve stylu řady ThinkCentre. To znamená, že dochází ke spojení kovového šasi s předním plastovým panelem, kde se majestátně tyčí červený prvek. Hned na první pohled je zřejmé, že jde o výpočetní techniku společnosti Lenovo.

Díky své váze může Lenovo ThinkCentre M910q Tiny působit v ruce jako dětská hračka. Když se však zadíváte na detaily, není tomu tak. Všechno dokonale lícuje. Standardně je tento stolní počítač položen naležato, k čemuž přispívají i gumové nožičky dole. Obrátit ho pochopitelně můžete i nastojato. K tomu naopak slouží speciální stojan. Pořídit si můžete i praktický VESA držák instalovaný do zadní části monitoru. V ten okamžik počítač doslova skryjete na pracovním stole. Možností je tedy více než dost.

Výkon stolního počítače

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny zezadu

S velikostí stolního počítače Lenovo ThinkCentre M910q Tiny rozhodně nikterak nesouvisí výkon. Když je něco malého, určitě to nemusí být méně výkonné, což dokazuje právě tento model. Počítač je primárně určen pro kancelářskou práci i domácí použití. V závislosti na volbě konkrétního procesu si poradí i s náročnějšími výpočetními úlohami. Existují samozřejmě varianty s procesory Intel Celeron a Intel Pentium. Jestliže však chce dostatek výkonu, volte šestou a sedmou generaci procesorů Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Čipová sada je všude shodná, tedy Intel Q270.

Při práci se zároveň můžete spolehnout na operační paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 400 MHz. Jejich maximální podporovaná kapacita činí 32 GB. U grafického výkonu neočekávejte nic světoborného. K takovým účelům ostatně Lenovo ThinkCentre M910q Tiny nebylo stvořeno. Základem jsou tedy integrované grafické karty Intel HD Graphics 510/530/610/630 podle zvoleného procesoru.

Neomezujte se při práci

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny vršek

O výkonu této výpočetní techniky už máte povědomí a můžete si být jisti, že použití je skutečně široké. Tato slova mimochodem podtrhuje i konektorová výbava. Ani v tomto směru nepodléhejte pocitu, že co je malé nebude mít dostatek portů. Lenovo ThinkCentre M910q Tiny vám umožní připojit periferní zařízení zepředu i zezadu.

Vpředu samozřejmě najdete to nejpotřebnější a nutno podotknout, že tato výbava je běžným standardem u větších stolních počítačů. Jsou to dva porty USB 3.0 a dva audio konektory. Jeden je určen pro sluchátka, druhý zase pro mikrofon. Tuto základní výbavu doplňuje ještě podsvícené tlačítko pro zapnutí počítače a indikační dioda informující o práci disku. Nic víc opravdu nepotřebujete. Zbytek předního panelu je ostatně z praktických důvodů tvořen žebrováním kvůli lepšímu průtoku vzduchu v rámci chlazení.

Když Lenovo ThinkCentre M910q Tiny otočíte z druhé strany, najdete pochopitelně bohatší konektorovou výbavu tak, jak to má být. Většinu periferií totiž budete připojovat zde. Ani tady nechybí dostatek portů USB 3.0. Dohromady máte k dispozici čtyři. Dále jsou to dva DisplayPorty, RJ-45 a prostor pro volitelné konektory. Mezi nimi se může objevit VGA nebo sériový port. Této výpočetní technice nechybí ani konektor pro připojení externí Wi-Fi antény, popřípadě bezpečnostní zámek.

S velkým rozšířením nepočítejte

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny spodek

S přihlédnutím k velikosti Lenovo ThinkCentre M910q Tiny se pochopitelně musíte smířit s tím, že jakékoliv vnitřní rozšíření tak malého počítače je v podstatě nulové. Dovnitř této výpočetní techniky se mimochodem dostanete po odstranění jediného šroubku. Dobře uspořádané vnitřní prostory pak budou trochu strohé.

Najdete tu určitě jeden interní port USB 3.0, prostor pro disky řešené M.2 slotem, ale i SATA. V případě paměťových modulů lze vsadit dva. Žádné další rozšíření opravu neočekávejte. Uvnitř počítače najdete také malý chladič, který je však při běhu celkem tichý. Na pasivní chlazení zde zapomeňte.

Celkové hodnocení Lenovo ThinkCentre M910q Tiny

A co říci na závěr o stolním počítači Lenovo ThinkCentre M910q Tiny? Snad jenom to, že vyniká kvalitou svého zpracování, a především svými kompaktními rozměry. Ochuzeni nebudete ani o patřičný výkon a na svou velikost o bohatou konektorovou výbavu. Zkrátka malý pomocník, jak se patří.

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny zezadu

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny vršek

Lenovo ThinkCentre M910q Tiny spodek