Notebook pro práci i běžné užívání, navíc ve velikosti 14". Společnost Lenovo vám v tomto směru předkládá dva trochu odlišné modely řady ThinkPad, z nichž každý dominuje v trochu jiné oblasti.

Notebooky Lenovo ThinkPad L14 a Lenovo ThinkPad T14 jsou stálicí na trhu. Dokazuje to již několikátá generace těchto modelů. Oba dva jsou primárně určeny pro business segment. Na první pohled vypadají hodně podobně, přesto jsou trochu jiné. Pakliže si pokládáte otázku, zda se rozhodnout pro jedno či druhé řešení, následující informace vám možná usnadní výběr.

Porovnáme Lenovo ThinkPad L14 a Lenovo ThinkPad T14 od jejich vnějšího provedení, přes některé detaily, až po vnitřní výbavu a výkon. Je pravdou, že rozdíly mezi oběma notebooky jsou obdobné napříč všemi generaci. Abychom šli tak trochu s dobou, porovnáme čtvrtou generaci těchto notebooků.

Fyzické zpracování notebooků

Lenovo ThinkPad L14

Když se zadíváte na oba dva notebooky, jen stěží byste na první pohled hledali nějaké větší rozdíly. Oba modely do značné míry ctí osvědčené provedení řady ThinkPad. To znamená, že těšit se můžete na černý matný design, ostře řezané křivky a víceméně totožné materiálové zpracování. Ať už půjde o Lenovo ThinkPad L14 nebo Lenovo ThinkPad T14, dochází ke spojení plastu a hliníku, což samo o sobě tvoří poměrně pevný základ celku. Nutno podotknout, že Lenovo ThinkPad T14 se kromě černé vyrábí i v šedé.

Jak už prozrazuje označení notebooků, jedná se o 14" modely, čemuž také odpovídají rozměry. A právě zde narazíte na první zásadnější odlišnosti. Každý notebook je trochu jinak velký. Co do kompaktnosti, většina parametrů hraje pro Lenovo ThinkPad T14.

Rozměry Lenovo ThinkPad T14:

 • Šířka 317,7 mm
 • Hloubka 226,9 mm
 • Výška 17,9 mm
 • Hmotnost 1,21 kg

Rozměry Lenovo ThinkPad L14:

 • Šířka 325,4 mm
 • Hloubka 217 mm
 • Výška 18,93 mm
 • Hmotnost 1,4 kg

ThinkPad T14 je tedy lehčí než jeho konkurent. Je tu však jedna oblast, kde má ThinkPad L14 alespoň v některých fyzických rozměrech navrch. A to je šířka bočního rámečku. Ten má 7,8 mm oproti 8,1 mm. Tento údaj je však víceméně zanedbatelný. Ještě doplníme, že oba dva notebooky umožňují vyklopení displeje o 180 stupňů. Kovovým pantům ani u jednoho z modelů není co vytknout.

U displeje má navrch Lenovo ThinkPad T14

Lenovo ThinkPad T14

U čtvrté generace notebooků Lenovo ThinkPad L14 a Lenovo ThinkPad T14 se setkáte se shodně velkým displejem s úhlopříčkou 14". Jedná se o matné zobrazovací plochy, u nichž nebudete ani tak zmiňovat pozorovací úhly a podobné vlastnosti, jako spíše dostupné parametry. Název tohoto podtitulku je celkem výstižný. Model Lenovo ThinkPad T14 je v této části přece jenom trochu napřed. Dokazuje to například absence TN displeje s rozlišením 1 366 x 768 pixelů, který je v nabídce Lenovo ThinkPad L14.

Všechny ostatní varianty rozlišení jsou nabízeny v kombinaci s IPS displejem. Oba notebooky předkládající dotykový i nedotykový displej s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. Model Lenovo ThinkPad T14 jde však v tomto směru ještě o kousek dál. Zvolit lze i vyšší verze s rozlišením 2 240 x 1 400 pixelů a 2 880 x 1 800 pixelů. Displej u Lenovo ThinkPad L14 má poměr stran 16:9 a displej u Lenovo ThinkPad T14 má poměr stran 16:10.

Vstupní zařízení Lenovo ThinkPad

Další podstatnou součástí obou notebooků je klávesnice a prostředí kolem ní. Vzhledem k tomu, že notebooky mají velikost 14", neočekávejte numerickou část. V obou případech se můžete těšit na osvědčenou klávesnici s půlkulatými klávesami černé barvy. Zdvih je totožný, a to 1,5 mm. Ani jednomu z modelů nechybí podsvícení a červeně vyčnívající trackpoint. Psaní je na noteboocích velice pohodlné, takže na své si přijdou náruživí pisálci.

V oblasti touchpadu pak lze zaznamenat opravdu miniaturní rozdíl. Model Lenovo ThinkPad L14 má touchpad velký 11,5 x 5,6 cm a notebook Lenovo ThinkPad T14 disponuje rozměry touchpadu 11,5 x 6,1 cm. Ani s jedním nebudete mít problém při ovládání díky jemnému povrchu a kluzké ploše.

Výkon notebooků

Lenovo ThinkPad L14 otevřený

Notebook pro business segment musí samozřejmě nabízet i odpovídající výkon. Toho se vám dostane u obou modelů více než dost. Použití procesorů je obdobné. U Lenovo ThinkPad L14 může někdo ocenit trochu širší možnost volby. Vliv na to mají některé méně výkonné procesory, ale také procesory AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5 a AMD Ryzen 7. Obecně se však setkáte s převahou procesorů Intel Core. Zde je malá ochutnávka toho, co naleznete v obou noteboocích.

 • Intel Core i5 1335U
 • Intel Core i5 1345U
 • Intel Core i7 1355U
 • Intel Core i7 1365U

U modelu Lenovo ThinkPad T14 můžete jít z pohledu výkonu ještě o krok vpřed, což dokazuje procesor Intel Core i7 1370P. V rámci integrovaných grafických karet se dopracujete ke grafikám Intel Graphics UHD nebo Intel Iris Xe. Záleží na tom, jakému procesoru dáte přednost. Výjimkou pochopitelně nejsou ani dedikované grafické karty, kde jednoznačně vede grafika GeForce MX550. U modelu Lenovo ThinkPad L14 má kapacitu 2 GB a u verze T14 až 4 GB.

S výkonem souvisí také operační paměť. I tato oblast nabízí jisté rozdíly. Ten podstatný se týká počtu volných slotů, přičemž u ThinkPad L14 je dvojnásobný. Bližší informace naleznete v níže uvedeném srovnání.

Operační paměť Lenovo ThinkPad L14:

 • Dva paměťové sloty
 • Paměti DDR4
 • Až 3 200 MHz
 • Maximální kapacita až 64 GB

Operační paměť Lenovo ThinkPad T14:

 • Jeden paměťový slot
 • Paměti DD5
 • Až 4 800 MHz
 • Maximální kapacita až 48 GB

Tyto údaje se týkají srovnávané čtvrté generace těchto notebooků. Konkrétní volba tedy závisí na vás samotných a na tom, k jakým účelům budete zakoupený notebook využívat.

Srovnání ostatních technických parametrů

Lenovo ThinkPad L14 z boku

Pojďme se ale zaměřit i na jiné důležité věci v rámci porovnání těchto notebooků. Vzhledem k tomu, že se jedná o mobilní zařízení, důležitou roli pochopitelně sehrává konektorová výbava. V tomto směru se domůžete naprosto totožné sestavy konektorů u obou modelů. Jak Lenovo ThinkPad L14, tak Lenovo ThinkPad T14 mají ve čtvrté generaci stejný počet portů a jejich provedení.

 • 2x USB 3.2
 • 2x USB 4.0
 • Thunderbolt 4
 • HDMI 2.0
 • Audio konektor
 • RJ45
 • Čtečka SD karet

U bezdrátových technologií jsou parametry také stejné. Standard wifi v6E a rozhraní Bluetooth 5.2.

Co se týče zvukového výstupu, oba notebooky disponují dvěma reproduktory s výkonem 2x 2 W a mají zvukový čip Realtek ALC3287, přičemž podle některých testů má o něco větší hlasitost Lenovo ThinkPad L14 s parametrem 78,5 dB. V případě baterií lze notebook Lenovo ThinkPad L14 doplnit akumulátory 46,5 Wh, 57 Wh a 63 Wh, kdežto notebook Lenovo ThinkPad T14 nabízí jen 39,3 Wh a 52,5 Wh.

Lenovo ThinkPad T14 šedý

Zapomínat bychom neměli ani na takové detaily, jakými jsou kupříkladu volitelná čtečka otisku prstů u obou modelů a volitelný infračervený senzor u webové kamery. ThinkPad L14 a ThinkPad T14 mají webkameru nad displejem s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů.

Závěrečné shrnutí

Každý čtenář tohoto článku si jistě udělá reálnou představu o tom, jaké jsou přednosti konkrétního modelu. Z výše popisovaného lze tvrdit, že ve prospěch Lenovo ThinkPad L14 bude hovořit trochu větší baterie oproti T14. Naopak Lenovo ThinkPad T14 má mnohem přijatelnější hmotnost a primárně sází na možnost lepšího výkonu, většího rozlišení displeje a potenciálního grafického výkonu. Všechny ostatní oblasti jsou víceméně totožné, a tak budou při volbě daného modelu rozhodovat pravděpodobně detaily.

Lenovo ThinkPad L14

Lenovo ThinkPad T14

Lenovo ThinkPad L14 otevřený

Lenovo ThinkPad L14 z boku

Lenovo ThinkPad T14 šedý