Notebooky oblíbené ve firemním, ale i v domácím segmentu. Modely, které na první pohled vypadají stejně, přesto jsou mezi nimi jisté odlišnosti. A právě ty byste měli před nákupem dopodrobna znát.

Lenovo ThinkPad L15 a Lenovo ThinkPad T15 jsou oblíbenými modely této značky. Notebooky, které svým označením prozrazují svou velikost. Je to 15", tedy nejpoužívanější standard nacházející uplatnění v mnoha oblastech. Pokud se dobře neorientujete v označení tohoto výrobce, trochu vám napovíme.

Modely T jsou standardně určeny pro business segment, čemuž také odpovídá jejich výbava. Naopak notebooky z řady L jsou jejich odlehčenou verzí. Oblast, kde se více dbá na poměr cena/výkon. I zde platí možnost využití v komerčním prostředí, včetně domácností. Oba notebooky jsou z pohledu vzhledu vesměs zcela totožné. Uvnitř se však drobně liší a možná právě tyto odlišnosti u vás budou hrát zásadní roli při finálním výběru.

Vzhled a zpracování druhé generace

Lenovo ThinkPad L15

Pojďme se na tyto notebooky podívat nejprve z pohledu vzhledu. Na trhu je pochopitelně již několikátá generace obou modelů, které se až na výjimky příliš neliší. Například u druhé generace byl zásadní rozdíl v materiálovém zpracování. U Lenovo ThinkPad L15 jste nemohli počítat s ničím jiným než s kvalitním plastem. Varianta Lenovo ThinkPad T15 přišla s hliníkem. Notebook ThinkPad L15 se postupem času a dalších generací také dopracoval k lepšímu vyhotovení.

Oba modely si zachovávají léty prověřený styl matného černého zabarvení a obecný designový koncept notebooků ThinkPad, kde nechybí decentní červené prvky. Nutno podotknout, že Lenovo ThinkPad T15 je dostupné i v šedé verzi. Ta může na některé působit více reprezentativním dojmem. Když už jsme nakousli druhou generaci těchto notebooků, kterou budeme v rámci ostatních parametrů porovnávat i v následujících řádcích, buďme trochu více konkrétnější.

  • L15 má rozměry 366,5 x 250 x 21 mm
  • T15 má rozměry 365,8 x 248 x 19,1 mm

Jak můžete správně tušit, notebook Lenovo ThinkPad T15 působí trochu kompaktnějším dojmem, i když tyto drobné rozdíly mohou být na první pohled spíše zanedbatelné. S téčkovou řadou přichází i trochu užší rámečky 10,2 mm oproti 10,6 mm. Tím podstatným bude jistě hmotnost, která je 1,75 kg, kdežto elková řada má hmotnost 1,99 kg. Takovou odlišnost už lze postřehnout.

Identická konektorová výbava

Lenovo ThinkPad L15 otevřený

Ve fyzickém porovnávání notebooků budeme ještě pokračovat. Není to pouze velikost, materiálové zpracování a elegantní povrch. Jde o notebooky, takže očekáváte patřičnou flexibilitu a možnost připojit na cestách nejrůznější zařízení a periferie. To ostatně platí i pro práci v kanceláři a doma.

Nyní tedy narážíme na konektorovou výbavu, která je díky patnáctipalcovému provedení obou notebooků dostatečná. V tomto případě dokonce totožná minimálně co se týče počtu nabízených konektorů. V potaz bereme opět populární druhou generaci. V rámci konektorů se dočkáte celkem čtyř portů USB, rozhraní Thunderbolt 4, jednoho HDMI 2.0, kombinovaného audio konektoru pro sluchátka a mikrofon, RJ45 a čtečky SD karet. Pokud jde o USB porty, pokrok u verze T15 je znát.

  • L15 má 4x USB 3.2
  • T15 má 2x USB 3.2 a 2x USB 4.0

U novějších generací můžete na podobný pokrok narazit také. Co se týče druhé generace Lenovo ThinkPad L15 a Lenovo ThinkPad T15, bezdrátové připojení je řešeno prostřednictvím Wi-Fi v6E a Bluetooth 5.2. S optickou mechanickou u těchto typů notebooků samozřejmě nepočítejte.

Srovnání displejů L15 a T15

Teď se přesuneme k uživatelskému prostředí notebooků. Začnete tím hlavním, čím je zobrazovací plocha čili displej. Označení těchto modelů je celkem výstižné. Očekávat můžete displej s úhlopříčkou 15,6". Až na výjimku u Lenovo ThinkPad L15 s rozlišením 1 366 x 768 pixelů a TN displej, pokaždé narazíte na IPS displej. Ten se pyšní dobrými pozorovacími úhly, kvalitním podáním barev, kontrastem apod.

U obou notebooků máte možnost výběru z nejčastějšího typu rozlišení. Je to FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, přičemž v nabídce se nachází jak dotyková, tak bezdotyková verze. Více business model Lenovo ThinkPad T15 jde v tomto směru ještě za hranici L15, protože nabízí rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů. Obdobně je tomu i u novějších generací, kdy T15 přináší nějaké to vyšší rozlišení navíc.

Pakliže bychom se měli zmínit o obecnějších parametrech displejů, je to například poměr stran 16:9, matné provedení zobrazovací plochy a možnost vyklopení pod úhlem až 180 stupňů. Tyto vlastnosti jsou u obou modelů shodné. S displeji jako takovými souvisí ještě jedna podstatná informace, a to je webová kamera v horním rámečku nabízející rozlišení 1 280 x 720 pixelů.

Osvědčená klávesnice Lenovo

Lenovo ThinkPad T15

Displej je pouze polovinou uživatelského prostředí. Tu druhou tvoří vstupní zařízení neboli klávesnice. Ta se u obou modelů drží zajetého standardu, který je na dobré úrovni. Klávesnice Lenovo jsou vhodné i pro pisálky, což dokazuje jejich příjemný zdvih, zpětná odezva, kvalitní povrch a tvar jednotlivých kláves. Díky velikosti 15,6" se domůžete numerické části a zároveň praktického podsvícení. Jediným rozdíleném v klávesnici je mezi modely Lenovo ThinkPad L15 a Lenovo ThinkPad T15 zdvih kláves. Verze L15 má zdvih 1,5 mm a verze T15 má zdvih 1,8 mm.

Oba notebooky samozřejmě disponují typickým červeným trackpointem, jehož ovládací tlačítka jsou označena červeným pruhem pro přehlednost. Nechybí dostatečně velký touchpad s příjemným povrchem zajišťujícím pohodlné ovládání kurzoru.

Srovnání výkonu L15 a T15

I zde zůstaneme u porovnání druhé generace notebooků Lenovo ThinkPad L15 a Lenovo ThinkPad T15. V tomto ohledu lze konstatovat, že oba notebooky nabízí shodné procesory. Model Lenovo ThinkPad L15 k tomu přidává ještě dvě méně výkonné verze Intel Celeron 6305 a Intel Core i3 1115 G4. A s jakými procesory se setkáte?

  • Intel Core i5 1135G7
  • Intel Core i5 1145G7
  • Intel Core i7 1165G7
  • Intel Core i7 1185G7
Lenovo ThinkPad T15 otevřený

Sedmá generace procesorů je u této řady notebooků naprostou jistotou stejně, jako použití integrované grafické karty Iris Xe Graphics G7 80EU. Alternativou je pak shodná dedikovaná grafika GeForce MX450 s kapacitou 2 GB.

Pokud jde o operační paměť, jsou na tom notebooky druhé generace víceméně stejně. Nabízí se dva sloty pro použití pamětí DDR4 s frekvencí 3 200 MHz. U notebooku Lenovo ThinkPad L15 je maximální kapacita 64 GB, u modelu Lenovo ThinkPad T15 je to 48 GB.

Doplňující informace

Pojďme ke srovnání obou notebooků této generace přistupovat co možná nejdetailněji. To znamená, že zaznít by měla zmínka třeba o řešení chlazení, které je vyřešeno důmyslně a funkčně. Při maximálním zatížení vychází obdobné hodnoty z pohledu hlučnosti. Lenovo ThinkPad L15 má hlučnost 37,8 dB a notebook Lenovo ThinkPad T15 o kousek nižší 37,6 dB.

V potaz přichází i Li-Pol baterie. Rozdíly jsou v kapacitě. Pro L15 je použita baterie 45 Wh a pro T15 je to 57 Wh. Nabíjecí výkon je u obou stejný 45/65 W. Pokud půjdeme do detailu, elkový model má napájecí adaptér těžký 374 g a hmotnost téčkového napájecího adaptéru je 363 g.

Lenovo ThinkPad L15 zezadu

V případě úložiště má navrch notebook Lenovo ThinkPad T15. Ten totiž využívá PCI-E Gen 4.0 (4x), kdežto Lenovo ThinkPad L15 pouze PCI-E Gen 3.0 (4x). To stejné se týká i velikosti úložiště SSD (M2), kdy lze docílit maximální kapacity až 2 TB oproti 1 TB.

Nakonec je tu ještě zvukový projev notebooků. I když oba disponují stejným výkonem 2x 2 W a podporou Dolby Atmos, své prvenství si uzmul ThinkPad T15 s vyšší hlasitostí 76,3 dB oproti 71,2 dB.

Závěrečné hodnocení

Toto detailní srovnání jistě napoví mnohým z vás, jaká řada těchto notebooků je pro vás nejvhodnější. V rámci celkového srovnání druhé generace Lenovo ThinkPad L15 a Lenovo ThinkPad T15 můžeme dodat snad jediné. U verze T15 oproti L15 získáte o něco lehčí notebook, domůžete se větší baterie, rychlejšího rozhraní PCI-E Gen 4 a v neposlední řadě i trochu vyššího jasu, což dokazuje 250 nitů vůči 300 nitům. Naopak u ThinkPad L15 potěší podpora vyšší operační paměti.

Lenovo ThinkPad L15

Lenovo ThinkPad L15 otevřený

Lenovo ThinkPad T15

Lenovo ThinkPad T15 otevřený

Lenovo ThinkPad L15 zezadu