Všestranný pomocník, se kterým se na pracovní schůzce rozhodně netratíte. Přesně tak lze definovat notebook Lenovo ThinkPad L380. Čím zajímavým tento notebook okouzlí?

Kompaktní notebooky nachází primární užití na cestách, při pracovních schůzkách, ale i ve škole a v mnoha podobných situacích. Možná právě proto zaznamenal model Lenovo ThinkPad L380 svého času celkem značný rozmach. I když už je to nějaký ten čas, co notebook sjel z výrobní linky, stále má co nabídnout. Pokud totiž dáváte zelenou osvědčenému vzhledu, kvalitnímu zpracování a dobrým technickým parametrům, jste na správné adrese.

Hned na úvod by mělo zaznít, že Lenovo ThinkPad L380 je modelem, který můžete znát také jako Lenovo ThinkPad L380 Yoga. Ono zmíněné "Yoga" hraje podstatnou roli v tom, že se jedná o dotykový model neboli konvertibilní notebook. My se v následujících řádcích zaměříme na klasickou variantu.

13,3" je ideální velikost

Lenovo ThinkPad L380 na stole

Když hovoříme o kompaktnosti a mobilitě je zřejmé, že Lenovo ThinkPad L380 nabývá menších rozměrů než klasické kancelářské notebooky. A je tomu opravdu tak. Tento model má úhlopříčku 13,3". Tzn., že plní spíše roli cestovního pracovního nástroje nežli pevné výpočetní techniky na jednom místě. Na druhou stranu, i to je možné. Záleží, jaké jsou vaše nároky a požadavky.

Co se týče vzhledu, byl notebook stvořen s ohledem na své primární užití. Plní tedy reprezentativní požadavky. Dostupný je ve dvou barevných variantách v černé a stříbrné. Každý si přijde na své stejně, jako v případě výrobního materiálu. Z pohledu konstrukce lze hovořit o zlaté střední třídě. Pojí se zde totiž plast s kovem. Většina základny je plastová, naopak víko displeje je vyztužené. Nutno podotknout, že plast nepůsobí lacině, ba naopak. I všechny detaily v podobě lícování nebo pevných pantů lze vyzdvihnout. Určitě nebudete mít dojem, že v ruce držíte levný notebook.

Lenovo ThinkPad L380 má sice ještě menší konkurenty ve své kategorii, kdo však touží po klasickém a osvědčeném vzhledu značky Lenovo, asi nebude zdlouhavě váhat. Matné provedení přidává na exkluzivitě a dělá z notebooku opticky zajímavé zboží. Přesné rozměry jsou následující.

  • Šířka je 322 mm
  • Hloubka je 224,2 mmm
  • Výška je 18,8 mm

Tyto parametry jsou celkem jasně vypovídající, takže se nemusíte obávat, že by se vám notebook při cestování nikam nevešel. Dalším potěšujícím údajem bude i samotná hmotnost, která začíná na 1,46 kg.

Jaký výkon nabízí Lenovo ThinkPad L380?

Lenovo ThinkPad L380

Pojďme pro jednou začít nikoliv popisem vnějšího podání notebooku, ale tím, co není na první pohled vidět, a přitom je to hodně důležité. Ano, máme na mysli výkon. Ten zde rozhodně nesouvisí s velikostí. Lenovo ThinkPad L380 bylo navrženo pro lepší produktivitu a usnadnění práce. A takových výsledků lze docílit primárně s použitím dostatečného výkonu. V tomto případě jde o sedmou a osmou generaci procesorů Intel Core. Výběr je z pohledu verzí celkem zajímavý, takže výkonově se dostane opravdu na každého.

  • Intel Core i3-7020U
  • Intel Core i3-7130U
  • Intel Core i5-7200U
  • Intel Core i3-8130U
  • Intel Core i5-8250U
  • Intel Core i5-8350U
  • Intel Core i7-8550U

Jak vidno, výkonu není rozhodně málo, což dokazují čtyřjádrové procesory s osmi vlákny a s maximální frekvencí až 4.0 GHz. Od použitého výkonu se pochopitelně odvíjí i volba operačních pamětí. Sedmá generace procesorů využívá paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 333 MHz, kdežto osmá generace procesů cílí na paměti DDR4 s frekvencí 2 400 MHz. Drobné rozdíly jsou tedy patrné. Maximální podporovaná kapacita je 32 GB.

Stejně tomu tak je i u grafického výkonu. Je pravdou, že vzhledem k velikosti notebooku Lenovo ThinkPad L380 asi nemá cenu uvažovat o externí grafice. Ta by v této mobilní výpočetní technice pravděpodobně nenašla uplatnění. K dispozici jsou tedy grafiky Intel HD Graphics 610 a 620 pro procesory sedmé generace a grafika Intel UHD Graphics 620 pro procesory osmé generace.

Interní a externí konektory

Pojďme se zaměřit ještě na některé další interní prvky Lenovo ThinkPad L380. Za zmínku stojí M.2 pozice pro SSD disky. Jejich kapacita je ryze individuální záležitostí, ale začínat bude na 128 GB. S přihlédnutím k minimalistickému vzhledu notebooku nelze očekávat žádná rozšíření, což je naprosto logické.

Nezbývá tedy než se přesunout k tomu, co předkládá Lenovo ThinkPad L380 po stranách, tedy vně. Vpravo a vlevo se nachází veškerá konektorová výbava, kterou máte k dispozici. Kromě bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth. Ty na první pohled neuvidíte. Z hlediska konektorové výbavy je na tom notebook celkem dobře, i když nabývá menších rozměrů.

Vlevo najdete dva porty USB 3.1 Gen 1 typu C, přičemž jeden je primárně určen k napájení notebooku. Vedle něj se mimochodem nachází také informační dioda signalizující nabíjení. Dále je to jeden port USB 3.0 typu A a HDMI. Opačná strana je doplněna o univerzální audio konektor pro sluchátka a mikrofon, jeden port USB 3.0 typu A a mini RJ-45, včetně slotu pro paměťové karty microSD. Vpravo vám nebude chybět ani zámek Kensington a zcela netradičně zapínání notebooku, jehož součástí je signalizační dioda.

Když tuto konektorovou výbavu porovnáte s některými většími modely notebooků zjistíte, že na tom Lenovo ThinkPad L380 není vůbec špatně.

Pracovní prostředí Lenovo ThinkPad L380

Lenovo ThinkPad L380 klávesnice

Krásný vzhled, pevné šasi, dostatek výkonu a velké množství portů. O co dalšího byste se měli u notebooku zajímat? Je to přece pracovní prostředí. Na výpočetní techniku nebudete jenom koukat, ale také s ní pracovat.

Pohodlná klávesnice

Prvním předpokladem pohodlné práce na notebooku je klávesnice. Lenovo ThinkPad L380 je pochopitelně oproštěno od numerické části. To však neznamená, že si na své nepřijdou pisálci, ba naopak. Standardní rozložení kláves, včetně rychlé dostupnosti těch funkčních skrze klávesu Fn je samozřejmostí. K tomu si připočtěte ještě příjemný stisk, jasnou zpětnou vazbu a podsvícení, které bylo volitelné z výroby.

K ovládání kurzoru myši můžete využít klasický touchpad, jehož tlačítka jsou integrována do hladké a kluzké plochy. Práce s ním je velice pohodlná, a i velikost touchpadu je s ohledem na velikost notebooku dostatečná. Díky tomu, že jde o notebook značky Lenovo, nechybí ani červený pověstný trackpoint nacházející se mezi klávesami G, H a B. Volba ovládání je tedy plně ve vašich rukách.

Displej a dvě možnosti rozlišení

Druhým předpokladem komfortní práce na notebooku Lenovo ThinkPad L380 je zobrazovací plocha. Displej má úhlopříčku 13,3", je matný a kolem něj se nachází poměrně široké rámečky. Ty však nic neubírají na elegantním vzhledu notebooku. Kovové panty jsou dostatečně pevné, takže displej dobře drží otevřený. Zkrátka na časté přenášení a mobilitu zde byl brán hlavní zřetel.

Abychom se však vrátili k samotnému displeji. Nad ním se nachází webová kamera HD720p. Co se týče rozlišení, potažmo provedení displeje, máte pochopitelně na výběr.

  • TN displej s HD rozlišením 1 366 x 768 pixelů
  • IPS displej s FHD rozlišením 1 920 x 1 084 pixelů

Druhá varianta je pak použita také v případě dotykové verze. Displej Lenovo ThinkPad L380 lze označit za průměrný, což dokazuje především trochu nižší jas a menší pokrytí barevného prostoru. Na druhou stranu zobrazovací úhly a kontrast jsou dobré. V kanceláři a na cestách byste určitě neměli strádat, možná snad jen na jasném slunci venku bude displej trochu hůře čitelný.

Lenovo ThinkPad L380 porty

Celkové shrnutí Lenovo ThinkPad L380

Lenovo ThinkPad L380 lze zjednodušeně charakterizovat jako všestranného pomocníka nejenom do firmy. Notebook, který si nepořizujete na hry a grafické práce, ale na běžnou kancelářskou činnost, domácí použití a studijní povinnosti. Oceníte hlavně tichý chod, bohatou konektorovou výbavu a kvalitní zpracování. Jisté omezení můžete pociťovat snad pouze u displeje, což se ale odvíjí od toho, kde a jak budete notebook využívat.

Lenovo ThinkPad L380 na stole

Lenovo ThinkPad L380

Lenovo ThinkPad L380 klávesnice

Lenovo ThinkPad L380 porty