Malý pomocník na cesty, ideální nástroj do školy, skvělý společník na pracovní schůzky. Tohle všechno nabízí Lenovo ThinkPad L390, které vyniká svým minimalistickým vzhledem a dobrým poměrem cena/výkon.

Notebook Lenovo ThinkPad L390 se v jednotlivých modelových řadách společnosti Lenovo vyjímá svým kvalitním zpracováním a příznivou cenou. Tato řada je primárně zaměřena na organizace, veřejnou správu, ale také firmy. A není se čemu divit. Malé provedení 13,3" prozrazuje, že model je ideálním společníkem na cesty a je ve své podstatě jedno, zda ho využijete doma, ve firmě nebo v rámci studia.

Lenovo ThinkPad L390 je právoplatným nástupcem modelu L380. Zachování osvědčené kvality, minimalistického provedení, avšak dosazení lepšího procesoru. To jsou očekávání, s nimiž L390 úspěšně vstoupil na trh, a i dnes představuje stále vybavený notebook pro dané účely. A proč uvažovat právě o Lenovo ThinkPad L390? To vám napoví následující řádky.

Vzhled a konstrukce notebooku

Lenovo ThinkPad L390

Pokud znáte předchůdce tohoto notebooku, s největší pravděpodobností neuvidíte rozdíl. Společnost Lenovo se v tomto směru drží osvědčené kvality i designového pojetí. Asi není třeba zdlouhavě popisovat, jakým vzhledem se Lenovo ThinkPad L390 pyšní. Ano, je to stále onen tradiční design kombinující černé šasi s použitím vhodných materiálů. Plast se zde pojí s hliníkem na těch správných místech. Možná i proto lze preciznost zpracování označit za vynikající, včetně propracovanosti i těch nejmenších detailů.

Jednotlivé části spolu dokonale lícují. Snad jen uprostřed klávesnice lze zaznamenat drobné průhyby. Na druhou stranu si toho příliš nevšimnete právě kvůli menší velikosti notebooku. Displej je samozřejmě lepší otevírat uprostřed, ať se vyhnete drobnému prohýbání, i když to je díky vyztuženému víku minimální. Kvůli malé hmotnosti je třeba použít obě ruce pro otevření displeje.

Vzhledem k tomu, že Lenovo ThinkPad L390 nabývá velikosti 13,3" je pochopitelné, že rozměry nebudou příliš veliké. V tomto ohledu si notebook zachovává určitou kompaktnost stejně, jako jeho předchůdce. O tom vás přesvědčí i samotné parametry.

  • Šířka 321,8 mm
  • Hloubka 224,2 mm
  • Výška 18,8 mm
  • Hmotnost 1,46 kg

V rámci konstrukce notebooku je možná vhodné zmínit se také o průduchu pro přívod vzduchu, který se nachází ve spodní části. Výdech je pak vzadu, což je praktické. I když to není viditelné, tak i reproduktory 2x 2W jsou zakomponovány spíše vespod, což už nemusí být takový klad.

Klasické vs. 2v1 provedení

Notebook Lenovo ThinkPad L390 je z pohledu konstrukčního hlediska vyhotoven ve dvou variantách. Nabízí se samozřejmě klasický notebook. Jeho alternativou je pak Lenovo ThinkPad L390 Yoga. Jak asi každý správně tuší, jedná se o konvertibilní řešení jinak označované 2v1. Tzn. dotykový displej otočný na druhou stranu, takže notebook pak můžete využívat v podstatě jako tablet.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z těchto variant, můžete se spolehnout na použití kvalitních a pevných pantů u displeje. Kovové panty působí hodně bytelným dojmem a jsou předzvěstí toho, že notebook budete moci otevírat a zavírat, jak se vám zlíbí. Dlouhá životnost je v tomto případě zaručena.

Malý, avšak konektorově vybavený

Lenovo ThinkPad L390 klávesnice

Notebook Lenovo ThinkPad L390 je do ruky, jako dělaný, o tom není žádných pochyb. Když si ho budete v ruce převalovat a prohlížet, určitě vás zarazí jedna věc, a to v pozitivním slova smyslu. Notebook disponuje celkem slušnou výbavou portů na to, že se jedná o model s úhlopříčkou 13,3".

Je zcela logické, že z pohledu volného místa jsou porty a konektory rozmístěny po stranách. Díky tomu, že model má stejnou tloušťku v celé své hloubce na rozdíl od modernějších notebooků, není problém do něj zakomponovat bohatší konektorovou výbavu.

Vlevo se nabízí dva porty USB typu C, včetně jednoho portu USB typu A a HDMI. Na opačné straně je k dispozici další port USB typu A, Mini RJ-45, slot pro paměťové karty MicroSD a v neposlední řadě univerzální audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Kromě konektorů najdete vpravo také prvek pro kabelový zámek a celkem netradičně umístěné zapínací tlačítko. Není to sice obvyklé, na druhou stranu je to originální a nebylo třeba ho vměstnat kolem klávesnice.

V rámci komplexnosti prezentovaných informací nesmíme zapomínat ani na bezdrátové technologie v podání Bluetooth a Wi-Fi. S takovou bohatou výbavou si poradíte nejenom v kanceláři, ale i na cestách. A nutno podotknout, že mnohé modernější a větší notebooky mohou tuto zásobu konektorů jen závidět.

Psaní na notebooku o velikosti 13,3"

Většina uživatelů si asi říká, že psaní na tak malém notebooku asi nebude nic závratného. Opak je však ale pravdou. Lenovo ThinkPad L390 se pyšní kvalitní klávesnicí typu chiclet. Lehce zaoblené klávesy jsou typické pro tuto řadu notebooků značky Lenovo. Zpětná vazba je dostatečná, jen musíte počítat s trochu větším zdvihem kláves. Je však pravdou, že používání každé nové klávesnice je vždy pouze o zvyku.

Velikost notebooku zamezuje použití numerické části, což je logické. Samotná klávesnice je lehce zapuštěná do šasi a směrové klávesy jsou celkem velké. To jsou klady, k nimž lze určitě připočíst také podsvícení, které v případě takového modelu musí být nezbytností.

Nepřehlédnutelnou součástí klávesnice je trackpoint červené barvy, jak u značky Lenovo bývá zvykem. Nechybí ani dostatečně velký, rychlý a přesný touchpad s integrovanými tlačítky. Ty nad ním mají červenou barvu, aby bylo zřejmé, že patří k trackpointu. Z pohledu ovládání kurzoru myši si tak na své přijde opravdu každý. Abychom nezapomněli, nedílnou součástí těchto pracovních prostor s klávesnicí je i čtečka otisků prstů.

Notebook s kvalitním displejem

Lenovo ThinkPad L390 otevřený

Další nepopiratelnou předností Lenovo ThinkPad L390 je displej. Kvalitní zobrazovací plocha s úhlopříčkou 13,3" poslouží svému účelu na výbornou. Displej v matném provedení nabývá odlišných rozlišení podle toho, co od takového modelu očekáváte a jak ho hodláte používat.

  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů, TN displej, kontrast 500:1
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, WVA displej, kontrast 700:1

Jak už padla zmínka v úvodu tohoto článku, notebook Lenovo ThinkPad L390 je dostupný také s dotykovým displejem, který má adekvátní FHD rozlišení, WVA displej a kontrast 800:1. Co se týče pozorovacích úhlů, jsou dobré stejně, jako čitelnost na slunci. Celkově lze zobrazovací plochu označit za dobrý průměr, který vás v ničem rozhodně neklame. Možná snad jen barevné podání by mohlo být o kousek lepší.

Osmá generace procesorů

Lenovo ThinkPad L390 zezadu

Notebook Lenovo ThinkPad L390 si oproti předchozí generaci L380 polepšil primárně ve výkonu. Využívány jsou totiž procesory Intel Core osmé generace. Konkrétně můžete volit z procesorů Intel Core i5 a Intel Core i7. Vzhledem k tomu, že tento model najde uplatnění primárně v rámci kancelářské práce, je výpočetní výkon dostatečný.

Pokud jde o výkon, neměli bychom zapomínat na operační paměť. Podporována je maximální kapacita až 32 GB. Jedná se o paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 400 MHz. U grafického výkonu počítejte s integrovanou grafikou, která je pro tuto modelovou řadu naprosto vlastní. V závislosti na použitém procesoru se setkáte s grafikami Intel UHD Graphics 610 a Intel UHD Graphics 620. Co se týče pevného disku, můžete se spolehnout na M.2 PCIe NVMe SSD disky s kapacitou až 512 GB.

Lenovo ThinkPad L390 – Celkové hodnocení

Následovník modelu L380 si určitě nese kvalitní a bytelné šasi, nadstandardní počet portů a velice pohodlnou klávesnici. K tomu přidává dostatek výkonu v rámci inovace, a navíc i tichý chod při větším zatížení. Vytknout lze snad jen trochu horší barevné podání a větší zahřívání při zátěži. To však nemění nic na tom, že Lenovo ThinkPad L390 je skvělým představitelem mobilní výpočetní techniky.

Lenovo ThinkPad L390

Lenovo ThinkPad L390 klávesnice

Lenovo ThinkPad L390 otevřený

Lenovo ThinkPad L390 zezadu