Vysloužilý veterán mající dost sil poskytnout výkon a přidanou hodnotu pro běžné kancelářské práce nebo domácí použití. Lenovo ThinkPad L450 je čtrnáctipalcový model se vším potřebným.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad l450 aktuálně v prodeji.

Je pravdou, že už uběhl nějaký ten čas od doby, kdy byl notebook Lenovo ThinkPad L450 uveden na trh. Primárně byl určen pro zlatou střední firemní třídu, takže na svoji dobu nadhodnocený produkt. Díky tomu mu řada jeho předností vydržela dodnes, a tak má stále co nabídnout. Jeho cenová dostupnost ho provází od prvního dne prodeje až dodnes.

Jak si stojí šasi notebooku?

Lenovo ThinkPad L450

Z designového hlediska je na první pohled patrné, že jde o notebook řady Lenovo ThinkPad. O tom není žádných pochyb. Vzhled dokonce koresponduje s vyššími a dražšími řadami v době uvedení na trh. Tmavé matné zabarvení evokuje luxusní dojem, takže tento model si lze představit jako adekvátního a reprezentativního pomocníka do kanceláře.

Pokud jde o fyzické zpracování, musíte vzhledem k řadě L počítat s průměrným, avšak dostačujícím vyhotovením. Lenovo ThinkPad L450 je zhotoveno z vyztuženého plastu. Ten dobře sedí a lícuje tam, kde má. Pokud jde o zadní plast displeje, mohl by být o něco tvrdší, protože při otevírání displeje zaznamenáte drobný průhyb. Tím však negativa končí. Při práci na notebooku vás šasi nebude nikterak omezovat.

Notebook je vybaven i kvalitními panty, které při troše snahy umožňují otevřít displej jednou rukou. Vzhledem k tomu, že už je to nějaký ten pátek, co byl model Lenovo ThinkPad L450 uveden na trh, musíte počítat s trochu většími rozměry korespondujícími s dřívější dobou. Nejde však o nic hrozného a jeden by řekl, že právě malinko větší tloušťka naopak přispívá k bytelnějšímu dojmu. Velikost čtrnáctipalcového notebooku je 339 x 235 x 24,3 mm. Tohle všechno při hmotnosti 1,93 kg.

Čtrnáct palců se vším všudy

Lenovo ThinkPad L450 je čtrnáctipalcový notebook, to znamená, že kompaktnost koresponduje s jistými omezenými. Například nebudete mít k dispozici numerickou část klávesnice a optickou mechaniku. Z pohledu konektorů ovšem dostanete vše, co byste jako nenároční uživatelé mohli potřebovat.

Hlavní konektorová výbava se týká pravé a levé strany. Vpředu najdete prakticky umístěnou čtečku SD karet. A to je vše, takže design v podstatě není ničím narušován a vše působí uhlazeně. Stejně tak to vypadá vzadu.

Největší množství konektorů naleznete vpravo. K dispozici je slot pro SIM kartu, dva porty USB 3.0, mini DisplayPort, RJ45, VGA a slot pro zámek Kensington. Tato výbava je vlevo doplněna ještě o jeden port USB 3.0, kombinovaný audio konektor a napájení. Na této straně se kromě jiného nachází také mřížka ventilátoru.

Kromě kabelové konektivity se můžete spolehnout i na tu bezdrátovou. Typickým příkladem jsou technologie Wi-Fi a Bluetooth.

Zobrazovací plocha ve dvou variantách

Lenovo ThinkPad L450 klávesnice

Pojďme ale otevřít notebook Lenovo ThinkPad L450 a zjistit, jaké pracovní prostředí vlastně nabízí. První nepřehlédnutou součástí těla je bezpochyby displej. Čtrnáct palců přispívá k jisté kompaktnosti. Matné provedení zobrazovací plochy, širší plastové rámečky, ale také webová kamera umístěná nahoře uprostřed.

Pokud jde o samotný displej, nabízen je ve dvou variantách rozlišení. Je to HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů a FHD rozlišení 1 920 x 1 024 pixelů. V obou případech se jedná o LED displej s poměrem stran 16:9 a s jasem 220 nitů. Menší rozlišení nabízí kontrastní poměr 500:1, to vyšší naopak 700:1. U vyššího rozlišení je navíc aplikován IPS displej, se kterým se vám dostane jistě lepších zobrazovacích úhlů, věrohodnějších barev a viditelnosti na slunci. Každý máme ale jiné potřeby, důležitá je tedy možnost volby.

Příjemná klávesnice od Lenova

V okamžiku, kdy sjedete očima dolů pod displej, čeká na vás milé překvapení. A tím je klávesnice od Lenova. Kvalitní a prověřená tlačítka vyznačující se příjemným zdvihem a odezvou. Dostatečná je i velikost kláves, včetně jejich praktického tvaru. Čtrnáctipalcový notebook samozřejmě nedisponuje numerickou částí, takže po krajích klávesnice máte ještě dostatečný prostor. Rozložení kláves je standardní. Psaní na klávesnici je rychlé a pohodlné, tudíž i potenciální pisálky tento model jistě potěší.

Nepřehlédnutelným prvkem klávesnice je bezpochyby červený trackpoint uprostřed, k němuž náleží i dvě tlačítka s červeným pruhem pod klávesnicí. Toto barevné ladění dává jasně vědět, jaké ovládací prvky patří k sobě. Nechybí samozřejmě rozměrově dostatečný touchpad, takže ovládání tímto způsobem je více než pohodlné. V rámci této části notebooku Lenovo ThinkPad L450 bychom neměli opomíjet ani na za zapínací tlačítko umístěné v pravém horním rohu u klávesnice. Boční lem nabízí ještě čtečku otisků prstů situovanou naopak u pravého dolního rohu klávesnice.

Výkon tak akorát

Lenovo ThinkPad L450 otevřený

Lenovo ThinkPad L450 je notebook, který má od doby svého uvedení na trh něco za sebou. Přesto se i na dnešní dobu pyšní dostatečným výkonem. Ten nenáročné uživatele mile překvapí. Pomyslným srdcem této výpočetní techniky je několik typů procesorů. Tím nejslabším je pochopitelně Intel Celeron. Vsadit ovšem můžete také na čtvrtou generaci procesoru Intel Core i5 nebo na pátou generaci procesorů Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7.

K výkonu může ve výsledku přispět až 4 MB cache paměti, včetně operační paměti. K dispozici jsou dva sloty pro paměti DDR3L pracující na frekvenci 1 600 MHz. Maximální podporovaná kapacita je v tomto směru 16 GB.

Zapomínat bychom neměli ani na grafický výkon. Ten koresponduje s primárním využitím notebooku Lenovo ThinkPad L450. To znamená, že standardně je použita integrovaná grafická karta. V závislosti na typu procesoru jsou to grafiky Intel HD Graphics 4400 a Intel HD Graphics 5500. Z výroby bylo možné získat tento model s výkonnější grafickou kartou AMD Radeon R5 M240 s pamětí 2 GB.

Závěrečné hodnocení

Notebook Lenovo ThinkPad L450 rozhodně nepatří do starého železa. Nabízí přijatelný výkon pro běžnou kancelářskou práci. V kombinaci s SSD diskem budou činnosti prováděné na něm jedna radost. Dalším příjemným benefitem je relativně tichý chod i při větším zatížení. Notebook se zároveň příliš nezahřívá. Varianta s IPS displejem přináší dostatečnou pracovní plochu. Zkrátka, univerzál každým coulem.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad l450 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad L450

Lenovo ThinkPad L450 klávesnice

Lenovo ThinkPad L450 otevřený