Velikost tak akorát, technické parametry výborné, design osvědčený a zpracování precizní. Tohle všechno lze tvrdit o notebooku Lenovo ThinkPad L480, se kterým se v kanceláři rozhodně neztratíte.

Jednotlivé řady značky Lenovo mají celkem jasné použití. Modely s označením "L" se nachází někde mezi třídou "T" a "E". Takže zlatá střední cesta mířící jak jinak než do firemního prostředí. Z pohledu kancelářských zařízení je model Lenovo ThinkPad L480 pomyslným ideálem, protože splňuje hned několik důležitých kritérií stát je kvalitním notebookem. Spojení preciznosti, cenové dostupnosti a vhodných technických parametrů je toho jasným důkazem.

Model Lenovo ThinkPad L480 na trh vstoupil již před několika lety. V současnosti je stále poptávanou výpočetní technickou mezi repasovanými zařízeními. Za dobrou cenu totiž odvede spoustu práce a stává se konkurentem mnohých novějších modelů. A co vlastně tento notebook přináší?

Šasi vychází z osvědčených modelů

Lenovo ThinkPad L480

Lenovo je značkou, která se povětšinou drží osvědčeného. Když tehdy vznikl model L470, dalo se očekávat, že právě tento nástupce půjde ve stejných šlépějích. To se týká primárně celkového konceptu vzhledu. Černé šasi, stříbrný nápis na víku, pevné panty a preciznost zpracování. Lenovo ThinkPad L480 je rozhodně notebookem, u něhož se nemusíte bát prohýbající se klávesnice nebo oslích uší u displeje. Vše pevně lícuje a vypadá nadčasově. Typický design Lenovo je zpozorovatelný na každém kousku šasi.

Oproti svému předchůdci však Lenovo ThinkPad L480 trochu zhublo, což přispívá k jeho kompaktnosti a mobilitě. Těšit se můžete na rozměry 335 x 235 x 22,5 mm. Přesně tyto parametry dělají z modelu skvělý pracovní nástroj na stole, ale i vynikajícího společníka na cesty. Vlivem hmotnosti pohybující se od 1,7 kg v závislosti na zvolené kapacitě baterie vložíte notebook do brašny či batohu a můžete vyrazit. I když je model koncepčně zaměřen na business sektor, díky určité univerzálnosti nachází uplatnění také během vzdělávání nebo při běžné činnosti doma.

Produktivita práce na dobré úrovni

S notebookem Lenovo ThinkPad L480 se nemusíte v čemkoliv omezovat. A to především z pohledu využívání. Notebook je mobilním zařízením, takže je logické, že ho budete přenášet, a i na jiných místech, než ve své kanceláři budete vyžadovat připojení k externím zařízením. V tomto směru má model Lenovo ThinkPad L480 hodně co nabídnout. Portů totiž nabízí více než dost.

Tento model je samozřejmě řešen s ohledem na maximální praktičnost a použitelnost. Tzn., že konektory nenajdete v předu ani vzadu, kde by se vám pletly a byly hůře dostupné. Kompletní konektorová výbava je rozložena po stranách.

Vlevo máte k dispozici dva porty USB 3.1 typu C, dokovací port, jeden port USB 3.0 typu A, HDMI 1.4b, konektor RJ-45, čtečku paměťových karet microSD a v neposlední řadě šuplík pro nano SIM kartu. Pravá strana víceméně jen doplňuje tuto bohatou zásobu. Nachází se tam jeden port USB 3.0 typu A, univerzální audio konektor pro sluchátka a mikrofon, včetně zámku Kensington. Více se sem nevešlo, protože většina plochy je vyhrazena průduchu pro ventilátor. Nutno však podotknout, že s ohledem na čtrnáctipalcový notebook není třeba ničeho více. Situování všech portů doleva je praktické především pro praváky.

Rychlá komunikace s okolím není podpořena pouze síťovým kabelem. K dispozici máte pochopitelně i bezdrátové připojení prostřednictvím Wi-Fi a Bluetooth 4.2.

Bezpečnostní prvky Lenovo ThinkPad L480

Lenovo ThinkPad L480 otevřený

Zámek Kensington ostatně není tím jediným bezpečnostním prvkem, který může Lenovo ThinkPad L480 obsahovat. Spolehnout se můžete třeba na platformu TMP 2.0. Výrobce svého času nabízel zákazníkům některé další volitelné bezpečnostní doplňky. Typickým příkladem je čtečka čipových karet, snímač otisku prstů, ale také infračervená kamera s funkcí rozpoznávání obličeje. I na takovou sestavu Lenovo ThinkPad L480 můžete narazit.

Výkon a práce s notebookem

Většinu zájemců o firemní notebook asi zajímá jediné. Jak je to s výkonem takové výpočetní techniky a jaké pracovní prostředí se nabízí. V tomto ohledu to vezmeme pěkně popořadě. Nejprve se zaměříme na výkon a to, co se skrývá v útrobách Lenovo ThinkPad L480. Pak se vrhnete na uživatelské prostředí, za které lze považovat klávesnici a displej.

Výkon Lenovo ThinkPad L480

Každý notebook je na trh vypuštěn hned v několika výkonových variantách. Nejinak tomu bylo v případě modelu Lenovo ThinkPad L480. Dostupné jsou procesory Intel Core i3 až i7, konkrétně sedmé a osmé generace. Jen namátkou vypíchneme procesory stojící za to.

  • Intel Core i5-7200U
  • Intel Core i5-7300U
  • Intel Core i5-8350U
  • Intel Core i5-8550U

Odlišnosti mezi jednotlivými typy procesorů mohou být značné. Není to jenom maximální frekvence, jíž lze při zpracování výpočetních operací docílit. Rozdíly jsou také v kapacitě cache paměti a frekvenci operační paměti. Ta totiž značným způsobem přispívá k výkonu notebooku. Procesory sedmé generace používají paměti DDR4-2 133 MHz, kdežto procesory osmé generace využívají paměti DDR4-2 400 MHz.

Lenovo ThinkPad L480 porty

To samé se týká také grafického výkonu. Starší procesory mají integrovanou grafickou kartu Intel HD Graphics 610 a 620, kdežto novější a výkonnější procesory používají grafiku Intel UHD Graphics 620. Pokud byste přece jenom zatoužili po větším výkonu v oblasti grafiky, Lenovo ThinkPad L480 takovou možnost nabízí. A to prostřednictvím dedikované grafiky AMD Radeon 530 s kapacitou 2 GB.

Co se týče použití pevného disku, dnes se setkáte nejčastěji s provedením SSD disků, které svou kapacitou začínají na 128 GB.

Šestiřadá klávesnice chiclet

Práce na notebooku nebyla nikdy tak snadná, jako s použitím osvědčené klávesnice Lenovo. Šest řad, klávesy o rozměrech 16 x 16 mm typu chiclet a příjemně hrubý povrch. Když k tomu přidáte ty správné tlakové body, ideální zpětnou vazbu a podsvícení, není možné tomuto modelu cokoliv vytknout. Počítat musíte pouze s jedním omezením, a to je absence numerické části. S tím se ovšem k velikosti notebooku dá počítat. Přímo v klávesnici nechybí ani trackpoint a jeho dvě funkční klávesy. Kdo je na tento styl ovládání kurzoru myši zvyklý, nepřijde o něj.

Pokud si ovšem s trackpointem nerozumíte, nabízí se vám řešení v podobě touchpadu. Jeho velikost 10 x 6,9 cm lze označit za lepší průměr. Vhodná povrchová úprava přispívá k bezproblémovému ovládání prsty.

Samotný prostor kolem klávesnice je uspořádaný a dostatečně prostorný, což je jeden z benefitů čtrnáctipalcových notebooků. Zapínací tlačítko se signalizační diodou naleznete vpravo pod displejem.

Displej v několika variantách

Ani u notebooku Lenovo ThinkPad L480 nebudete ochuzeni o možnost, vybrat si typ displeje a rozlišení, které přijde vhod právě vašim potřebám. Již několikrát zaznělo, že notebook disponuje 14" displejem. Ten je dostupný hned ve dvou rozlišeních.

Lenovo ThinkPad L480 zezadu
  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 084 pixelů/li>

Modely s větším rozlišením jsou vybaveny IPS displejem. Ten má podstatně lepší zobrazovací vlastnosti. Pozorovací úhly i barvy jsou dobré. Vytknout lze snad jenom trochu nižší jas, který může být problémem při práci na jasném slunci venku. IPS displej s vyšším rozlišením existuje také v dotykové verzi.

Lenovo ThinkPad L480 – Klady a zápory

A jak bude vypadat celkové zhodnocení notebooku Lenovo ThinkPad L480? Na seznam pozitivních vlastností tohoto modelu patří určitě tenčí a precizně zpracovaná konstrukce. V rámci ní lze vypíchnout ještě pevné panty displeje, pro jehož otevření budete potřebovat obě ruce. Pokračovat můžeme třeba matným IPS displejem, poměrně rychlým nabíjením, přijatelnou výdrží akumulátoru a nadstandardní výbavou portů. Chybět by neměla ani zmínka o relativně tichém provozu při větší zátěži.

Co se týče negativních vlastností Lenovo ThinkPad L480, mezi ně spadá snad jenom trochu nižší úroveň jasu. Ten však s ohledem na používání notebooku v konkrétním prostředí nemusí někomu vůbec vadit.

Lenovo ThinkPad L480

Lenovo ThinkPad L480 otevřený

Lenovo ThinkPad L480 porty

Lenovo ThinkPad L480 zezadu