Všestranný notebook s průmyslovým designem, skvělou odolností a spoustou bezpečnostních funkcí. Poznejte kvalitní pracovní nástroj, jehož parametry osloví mnohé uživatele.

Notebook stvořený pro podnikání, tak nějak lze charakterizovat model Lenovo ThinkPad L490. Výpočetní technika usnadňující práci, zajišťující dobrou přenositelnost, skvělé připojení a nové technologie. Nástupce modelu Lenovo ThinkPad L480, který si vás získá svými vylepšeními a celkovým pojetím. Všestranný firemní notebook, přesně tak lze definovat model, s nímž si vystačíte nejenom během práce, ale také na cestách, v rámci studia a doma.

Lenovo ThinkPad L490

Pojďte s námi poznat Lenovo ThinkPad L490 do nejmenšího detailu. Představíme vám ho postupně, od těch nejdůležitějších věcí. Jestliže má být tohle váš další pracovní notebook, tak se budete jistě zajímat o výkon, provedení a přidružené vlastnosti.

Výkonné procesory osmé generace

Pakliže model L490 porovnáme s modelem L480, výkonový nárůst je samozřejmě postřehnutelný. O tom není žádných pochyb. Notebook Lenovo ThinkPad L490 je už trochu starším kouskem vzhledem k současné době, proti novodobým procesorům tedy trochu ztrácí. Přesto má však stále co nabídnout. V rámci udržitelnosti výpočetní techniky je totiž výkonově dostatečným partnerem při jakékoliv kancelářské práci.

Jak už prozrazuje podtitulek, notebook Lenovo ThinkPad L490 disponuje procesory Intel Core osmé generace. I když světlo světa spatřil i model s procesorem Intel Celeron 4305U, je lepší vsadit na výkonnější verze.

  • Intel Core i3-8145U
  • Intel Core i5-8265U
  • Intel Core i5-8365U
  • Intel Core i7-8565U
  • Intel Core i7-8665U

K dispozici tak budete mít až čtyřjádrové procesory s osmi vlákny a cache pamětí až 8 MB. Výkon je pochopitelně ovlivněn také operační pamětí. Kromě zmiňovaného Celeronu, kdy jsou použity paměti DDR4-2 133 MHz narazíte na paměti DDR4-2 400 MHz. K dispozici jsou dva paměťové sloty a docílit lze maximální kapacity až 64 GB. To je oproti modelu L480 jistě pokrok, a hlavně naprosto dostačující údaj i pro náročnější výpočetní úlohy.

Porty – Nikdo nebude strádat

Lenovo ThinkPad L490 displej

Hned po výkonu notebooku Lenovo ThinkPad L490 vás bude jistě zajímat konektorová výbava. Ta je naprostou nezbytností. Jde přece jenom o notebook, který z kanceláře mnohokrát přenesete jinam, třeba na pracovní schůzku. A tam už s sebou nebudete mít dokovací stanici pro rozšíření portů. Musíte se spolehnout na výbavu své výpočetní techniky. V této fázi však musíme zmínit, že nedostatkem portů rozhodně trpět nebudete.

Lenovo ThinkPad L490 je čtrnáctipalcovým notebookem a na své rozměry nabízí konektorů více než dost. Ty jsou z praktických důvodů nedílnou součástí obou stran notebooku. Nejvíce portů naleznete vlevo, z čehož budou mít radost pravděpodobně praváci, protože při práci s připojenou myší se vám nebudou plést kabely pod ruku.

Co se týče konektorové výbavy, dohromady získáte hned čtyři porty USB, přičemž dva jsou typu A a dva typu C. Jeden z těchto portů je pro napájení. Chybět vám nebude ani port HDMI, konektor RJ-45, čtečka microSD karet, čtečka karet 4v1 a kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Do konektorové výbavy je zapotřebí zahrnout i bezdrátové technologie Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11ac.

Na pravé straně notebooku se nachází ještě zámek Kensington. Ten mimochodem není jediným bezpečnostním prvkem Lenovo ThinkPad L490. Dostupný je také dedikovaný Trusted Platform Module neboli TPM 2.0, čtečka otisku prstů a volitelná technologie rozpoznávání tváře s infračervenou kamerou. Přední a zadní strany notebooku nic neobsahují, což je z praktického hlediska naprosto logické.

Z útrob až po vnější část

V rámci komplexnosti prezentovaných informací bychom se měli zmínit i o dalších důležitých věcech týkajících se notebooku Lenovo ThinkPad L490. Pokud jde o porty, volitelná je čtečka karet Smart Card Reader a slot pro nano SIM kartu. Výjimkou nemusí být ani NFC technologie. Co se týče vnitřních konektorů pro pevné disky, máte samozřejmě na výběr. Notebook lze osadit až dvěma disky, a to v kombinaci 1x 2,5" HDD nebo SSD a 1x M.2 SSD disk. Výjimkou není ani verze 1x M.2 2242/2280 SSD a 1x M.2 2242 SSD. Domoci se můžete kapacity pevných disků až 2 TB u HDD a 1 TB u SSD.

Mezi technickými parametry notebooku by měly zaznít informace o dvou reproduktorech 2x 2W Dolby Atmos. Standardně je využívána tříčlánková baterie 45Wh. Vzhledem k rozměrům a provedení čtrnáctipalcového notebooku nemůžete počítat s optickou mechanikou, která je na druhou stranu stejně spíše přežitkem.

Provedení notebooku Lenovo ThinkPad L490

Lenovo ThinkPad L490 klávesnice

Od důležitých parametrů a vlastností notebooku se nyní přesuneme k tomu, jak vlastně tato mobilní výpočetní technika vypadá a co nabízí. Výkon je jednou polovinou úspěchu při pořizování notebooku. Tu druhou představuje design. Ano, fyzické zpracování výpočetní techniky, kterou s sebou navíc budete přenášet, hraje zásadní roli.

V tomto případě dochází ke zdařilému propojení kovu a plastu. Vyztužené části notebooku jsou předpokladem toho, že nic nepovrzává, a hlavně se nic neprohýbá. To se týká primárně displeje. Ten však jednou rukou neotevřete, protože panty jsou tuhé. Takovou vlastnost lze ale vnímat jako dobrou, jelikož při otevřeném displej a manipulaci s notebookem nedochází k samovolnému otevírání a zavírání. Spolehnout se můžete na plně otevíratelný displej o 180 stupňů, což může přijít mnoha uživatelům vhod.

Samotný design notebooku Lenovo ThinkPad L490 jde ve šlépějích svých předchůdců a tím pádem kopíruje zaběhnutý a osvědčený design notebooků Lenovo. Černé matné šasi, nepřehlédnutelný nápis ThinkPad na víku displeje, černé prostředí kolem klávesnice a červené ovládací prvky. Takový je notebook šitý na míru firemním i běžným zákazníkům.

Jeho přednost spočítá také v jedné zásadní věci, a to je velikost notebooku. Čtrnáctipalcové provedení je ideálním kompromisem mezi velkým a malým notebookem. Dalo by se říci takový velikostní univerzál, který nahradí stolní počítač na stole a zároveň se stane vynikajícím společníkem na cesty. Dokazují to rozměry a hmotnost notebooku Lenovo ThinkPad L490.

  • Šířka je 335 mm
  • Hloubka je 235 mm
  • Výška je 22,5 mm
  • Hmotnost je od 1,69 kg

Kvalitní displej IPS

Lenovo ThinkPad L490 z boku

Notebook Lenovo ThinkPad L490 je dostupný hned ve třech variantách s odlišným typem displeje, potažmo rozlišení. Pomyslným základem je TN displej s HD rozlišením 1 366 x 768 pixelů. Tento displej má svítivost 220 nitů, kontrast 500:1 a zobrazovací úhel 90 stupňů.

Podstatně lepší zobrazovací prostředí však nabízí Lenovo ThinkPad L490 s IPS displejem. Ten má vyšší FHD rozlišení 1 920 x 1 084 pixelů, svítivost 250 nitů, kontrast 800:1 a pozorovací úhly 170 stupňů. S IPS displejem se samozřejmě domůžete lepších vlastností, ať už v kanceláři, tak na cestách. Kvalita displeje je tedy dobrá. Nad displejem vám nebude chybět webová kamera ThinkShutter. Z pohledu designu lze konstatovat, že rámečky displeje jsou spíše širší.

V souvislosti s displejem je třeba zmínit také grafický výkon. Model Lenovo ThinkPad L490 nebyl primárně stvořen pro grafické práce, o čemž ostatně vypovídá i menší displej a použití grafické karty. Hlavní účel notebooku jsou kancelářské práce, takže si s přehledem vystačíte s integrovanou grafikou Intel UHD Graphics. Přesto se však náročnějším zájemcům nabízí možnost vyššího grafického výkonu. Lenovo ThinkPad L490 vyšlo na trh i s dedikovanou grafikou AMD Radeon 535 s kapacitou 2 GB.

Odolná a pohodlná klávesnice

Pokud patříte mezi pisálky a vyžadujete od svého notebooku kvalitní klávesnici, notebook Lenovo ThinkPad L490 je sázkou na jistotu. Čtrnáctipalcový model nabízí osvědčenou chiclet klávesnici bez numerické části. Prostor kolem kláves je více než dostatečný. Klávesnice je odolná proti prachu a polití vodou. Nabízí příjemný zdvih kláves, které mají optimální rozměry. Zpětná vazba je doplněna ještě o podsvícení, takže psaní je jedna radost.

Jak už bývá zvykem, klávesnici Lenovo nechybí červený a nepřehlédnutelný trackpoint s ovládacími tlačítky a dostatečně velký touchpad. Obojí přispívá ke skvělému ovládání notebooku. Zapínání se signalizační diodou je vpravo pod displejem.

Lenovo ThinkPad L490 zezadu

Celkové zhodnocení Lenovo ThinkPad L490

Název tohoto článku dokonale charakterizuje model Lenovo ThinkPad L490. Tento notebook je skutečně o kvalitě a bezpečnosti v mnoha ohledech, což dokazuje popis výše. Ano, můžete si povzdechnout, že vám bude chybět Thunderbolt. To je ale asi tak vše, co lze vytknout. Dále už převládají pouze samé klady.

Pokud dáváte přednost osvědčenému designu notebooků Lenovo, model L490 vás jednoznačně osloví svou pevnou konstrukcí, tichým provozem při vyšším zatížení, vysokou úrovní zabezpečení, odolnou a pohodlnou klávesnicí, včetně možnosti aplikovat až 64 GB operační paměti. Lenovo ThinkPad L490 má zkrátka co nabídnout.

Lenovo ThinkPad L490

Lenovo ThinkPad L490 displej

Lenovo ThinkPad L490 klávesnice

Lenovo ThinkPad L490 z boku

Lenovo ThinkPad L490 zezadu