Lenovo ThinkPad P50 není typickým kancelářským notebookem. To rozhodně ne. Jde o mobilní pracovní stanici, která přináší patřičný výkon a poradí si s náročnějšími výpočetními operacemi.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P50 aktuálně v prodeji.

Notebook Lenovo ThinkPad P50 nepochybně patří do kategorie mobilních pracovních stanic, což dokazuje v mnoha ohledech. Nejenom svým kvalitním zpracováním, ale hlavně výpočetním výkonem. Pojďme si tento model představit trochu podrobněji.

Kvalitní podvozek je základem

Lenovo ThinkPad P50

Lenovo ThinkPad P50 je na první pohled robustnějším notebookem. Potvrzují to rozměry 337,4 x 252,3 x 24,5 – 29,4 mm. To pochopitelně odpovídá úhlopříčce 15,6". Hmotnost notebooku se čtyř-článkovou baterií je 2,55 kg, s šesti-článkovou baterií je to o něco více 2,67 kg.

V případě samotného těla Lenovo ThinkPad P50 počítejte se spojením slitiny hliníku a hořčíku, což přispívá k vyšší pevnosti. Zároveň je eliminováno nepříjemné ohýbání rohů displeje, povrzávání a podobné neduhy. Vnější povrch notebooku působí pogumovaným dojmem, jak je u této třídy běžné. Někomu mohou vadit trochu viditelnější otisky prstů.

Displej je k základně připevněn prostřednictvím dvou silných pantů. Obrazovku můžete otevřít až o 180 stupňů. Ani při takové poloze neztrácí Lenovo ThinkPad P50 na své stabilitě. Možná jen při zavírání displeje z této polohy musíte vyvinout trochu větší tlak promítající se do drobné deformace obrazovky. Nejde však o nic zásadního.

Kvalitní konstrukce je této mobilní pracovní stanici jednoduše vlastní, o tom není žádných pochyb.

Konektorová výbava bez zbytečného omezování

Kategorizace tohoto produktu prozrazuje, že byste neměli v mnoha ohledech strádat. A to platí také v rámci konektorů a portů, které jsou vesměs rozprostřené v zadní a pravé části. Z hlediska připojení externích zařízení se nemusíte moc omezovat, což je u mobilní pracovní stanice dobře.

Když se podávíte na Lenovo ThinkPad P50 zleva, postřehnete pouze čtečku karet SmartCard a ExpressCard. Opakem toho bude bohatší pravá část. Zde se nachází kombinovaný audio konektor, dva porty USB 3.0 a Mini DisplayPort 1.2. Nejvíce portů budete mít k dispozici vzadu. Ať už jsou to dva porty USB 2.0, LAN, jeden port USB 3.1 typu C/Thunderbold 3 a HDMI 1.4. Vše zakončuje konektor pro napájení.

Ve výčtu konektivity notebooku Lenovo ThinkPad P50 by šlo pochopitelně pokračovat, a to v případě Wi-Fi a Bluetooth. No uznejte sami, ani náročnějšímu uživateli by nemělo nic chybět.

Displej rozhodně není k zahození

Lenovo ThinkPad P50 klávesnice

Pojďme se nyní věnovat tomu podstatnému, co bude vaší nedílnou součástí při každodenní práci na notebooku Lenovo ThinkPad P50. Je to displej, který nabývá velikosti 15,6“. Poměr stran 16:9 je zcela normální. K dispozici je FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. Maximální jas lze označit za průměr. Viditelnost na slunci a pozorovací úhly jsou dobré. Ti náročnější mohou sáhnout po méně obvyklé variantě se 4K rozlišením 3 840 x 2 160 pixelů.

Součástí horního rámečku je webová kamera.

Robustnější klávesnice příjemná na omak

Další nepostradatelnou a důležitou součástí je klávesnice. Ta působí trochu robustnějším dojmem. To ale není na škodu. Když se jí poprvé dotknete, rozsvítí se praktické podsvícení regulovatelné ve dvou stupních. Klávesy jsou hmatově příjemné. To se týká i psaní, kdy dostává tichou zpětnou vazbu. Na klávesnici zároveň nemusíte příliš tlačit, což je také dobře. Jde o plnohodnotné rozložení kláves včetně numerické části. Přesně ve středu klávesnice je umístěn typický TrackPoint od Lenova v červené barvě. Hned pod klávesami jsou jeho ovládací tlačítka.

Notebooku Lenovo ThinkPad P50 samozřejmě nechybí ani nepostradatelný TouchPad dostatečné velikosti, jehož ovládací prvky jsou pod ním. Jeho kluzký povrch zaručuje snadné a poměrně přesné pohybování s kurzorem myši. Pokud hledáte čtečku otisku prstů, bude to vpravo zhruba pod kurzorovými klávesami.

Notebook s požehnaným výkonem

Lenovo ThinkPad P50 zezadu

Největší síla mobilní pracovní stanice Lenovo ThinkPad P50 spočívá pochopitelně v jejím výpočetním výkonu. Tento notebook je vyloženě určen k práci, což dokazuje šestá generace procesorů Intel Core i7 a Intel Xeon E3. Ve většině případů je použita 8 MB cache a paměťové moduly DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz.

Ve výčtu prvků kladně se promítajících do vysokého výkonu Lenovo ThinkPad P50 lze pokračovat. Spolehnout se můžete na čipovou sadu Mobile Intel CM236 a na dostatečnou kapacitou již zmiňované operační paměti. Podporováno je až 64 GB, což je úctyhodný údaj.

Tuto mobilní pracovní stanici lze označit za všestrannou. To znamená, že myslí také na ty, kdo chtějí pracovat s multimédii a grafikou. V závislosti na zvolené konfiguraci notebooku Lenovo ThinkPad P50 se lze domoci několika variant. Vše začíná integrovanými grafickými kartami Intel HD Graphics 530 nebo P530. Pokud jste v tomto ohledu náročnější, máte možnost zvolit grafické karty NVIDIA Quadro M1000M s pamětí 2 GB nebo 4 GB. Alternativou je grafická karta NVIDIA Quadro M2000M s pamětí 4 GB.

Co se týče pevných disků, ideální volbou je pochopitelně SSD řešení, čímž jenom podpoříte předkládaný výkon samotné mobilní pracovní stanice.

Výsledný verdikt?

Notebook Lenovo ThinkPad P50 je rozhodně kvalitně zpracovaný, má dostatek vstupních portů, tiché chlazení a řadu bezpečnostních prvků. Na druhou stranu se musíte připravit na průměrný displej a trochu nižší výdrž na baterii při maximálním výkonu, i když s něčím takovým se jednoduše musí počítat.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P50 aktuálně v prodeji.Lenovo ThinkPad P50


Lenovo ThinkPad P50 klávesnice


Lenovo ThinkPad P50 zezadu