Společnost Lenovo byla vždy přeborníkem na mobilní pracovní výkon. Jedním z mnoha důkazů je notebook Lenovo ThinkPad P51, který je výjimečný hned v několika ohledech.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P51 aktuálně v prodeji.

Mobilita a výkon. Dvě odlišné vlastnosti v podání modelu Lenovo ThinkPad P51 jdou skvěle dohromady. Notebook určený pro práci je plnohodnotnou mobilní pracovní stanicí. Profesionální řešení vhodné pro náročnější uživatele prahnoucí nejenom po výpočetním, ale také grafickém výkonu. To je notebook Lenovo ThinkPad P51 s širokým užitým napříč nejrůznějšími segmenty, který vám představíme detailněji.

Kvalita začíná u bytelné konstrukce

Lenovo ThinkPad P51

Profesionální výpočetní technika si žádá i profesionální zpracování. A to můžete v případě Lenovo ThinkPad P51 očekávat. Základem všeho je pevné šasi ve spojení s plastovým pouzdrem. V jeho útrobách se ukrývá ověřená kombinace hliníku a hořčíku, což přispívá k celkové stabilitě konstrukce. Ve víku displeje narazíte na vyztužení za pomoci skelných vláken. I když při otevírání lze zpozorovat drobné zakroucení, na obraz to nemá vůbec žádný vliv.

Černý povrch notebooku Lenovo ThinkPad P51 je pogumovaný, takže se do určité míry nevyhnete občasným otiskům prstů. Tato vlastnost je však vykoupena elegantním vzhledem plastu a zároveň jeho celkovou bytelností. Co se týče konstrukce displeje, ten otevřete o 180 stupňů.

Šířka a hloubka notebooku je 377,4 x 252,3 mm. To lze u 15,6palcového notebooku považovat za standard. Výška je pak odlišná podle toho, zda jde o klasický model nebo ten dotykový. U běžného provedení je tento parametr 24,5 – 29,4 mm, u dotykového 25,8 – 30,7 mm. Tyto údaje se pochopitelně promítají i do výsledné hmotnosti. Ta je v kombinace se čtyřčlánkovou baterií 2,55 kg, potažmo 2,82 kg. U šestičlánkové baterie je to 2,67 kg, respektive 2,9 kg. Obecně nelze konstrukčnímu zpracování a velikosti cokoliv vytknout.

Výkonný pracovní nástroj

Alfou a omegou této mobilní pracovní stanice je bezpochyby výkon. Bez něho by model Lenovo ThinkPad P51 jenom stěží spadal do této kategorie. Co se týče technických parametrů, použita je čipová sada Mobile Intel CM238 Chipset. Využívány jsou procesory Intel šesté a sedmé generace. To znamená, že si můžete vybírat mezi variantami Intel Core i7 a Intel Xeon.

Výpočetního výkonu na rozdávání je také z pohledu operační paměti. V závislosti na generaci použitých procesorů se můžete setkat se dvěma typy paměti. Jsou to DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz a DDR4 pracující na frekvenci 2 400 MHz. Maximální podporovaná kapacita je až 64 GB.

Vedle výpočetního výkonu nebudete u mobilní pracovní stanice Lenovo ThinkPad P51 ochuzeni ani o grafický výkon. Pokud v této oblasti nejste nároční, setkáte se s integrovanými grafickými kartami Intel HD Graphics 530, 630, popřípadě P530 a P630. Jestliže se vaším cílem stanou grafické práce, volte variantu s grafickou kartou NVIDIA Quadro M1200 nebo NVIDIA Quadro M2200 a kapacitou až 4 GB. Pak budete mít výkonu na rozdávání ve všech směrech.

Konektivita zajišťující pestrou použitelnost

Lenovo ThinkPad P51 otevřený

Lenovo ThinkPad P51 své pracovní schopnosti předkládá i v ostatních oblastech. Jeho široké využití je podpořeno také dostatečnou konektorovou výbavou. Na cestách se tak nemusíte omezovat z pohledu připojení dalších periferií. Kromě přední strany je notebook všude osazen porty a konektory.

Řadu z nich naleznete v zadní části. Jsou to například dva porty USB 3.0, z nichž jeden je Always-on. Dále je to jeden USB port USB 3.1 typu C, RJ45, HDMI 1.4b a v neposlední řadě konektor pro napájení. Vlevo se nachází čtečky SmartCard a ExpressCard. Zbytek portů je vpravo, kde najdete kombinovaný audio konektor, dva USB 3.0 a Mini DisplayPort 1.2a.

Naprostou samozřejmostí je i bezdrátová konektivita v podání Wi-Fi a Bluetooth.

Klávesnice ctí vyšší standard značky Lenovo

Pojďme ale přejít od technických parametrů notebooku Lenovo ThinkPad P51 k reálné použitelnosti. V tomto směru je důležitou částí mobilní pracovní stanice klávesnice, potažmo vstupní zařízení. Zde se můžete spolehnout na použití kvalitních kláves od společnosti Lenovo. Optimální velikost a plnohodnotný počet včetně numerické části. K tomu pochopitelně přispívá provedení notebooku 15,6".

Podsvícené klávesy jsou odolné proti polití. Při jejich stisku se dočkáte příjemné odezvy a zdvihu. Vypíchnout lze celkové mechanické zpracování. Mezi vstupní zařízení pochopitelně patří ještě trackpoint uprostřed klávesnice a touchpad přímo ní. Oba tyto ovládací prvky mají i své funkční klávesy. Pro úplnost ještě doplníme, že tlačítko pro zapnutí notebooku se nachází vpravo nahoře a přímo pod kurzorovými klávesami je čtečka otisku prstů. Prostor mezi displejem a klávesnicí je vyhrazen elegantní mřížce, za níž se skrývají reproduktory.

Vyberte si displej šitý na míru

Lenovo ThinkPad P51 klávesnice

Mobilní pracovní stanice Lenovo ThinkPad P51 spatřila světlo světa ve dvou variantách provedení. Tím nejpodstatnějším parametrem je pochopitelně velikost, která je u obou verzí 15,6". WVA displeje s LED podsvícením se primárně liší svým rozlišením.

Zvolit můžete verzi s FHD displejem a rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů, svítivostí 250 nitů a kontrastem 700:1. Druhou variantou je 4K displej s rozlišením 3 840 x 2 160 pixelů, svítivostí 300 nitů a kontrastem 1 000:1. Někdo si vystačí s klasickým displejem, jiný sáhne po dotykové verzi. Ve všech případech lze vypíchnout dobré zobrazovací úhly, věrohodné barvy i příjemné používání na slunci.

Závěrečné hodnocení a něco navíc

Lenovo ThinkPad P51 je skutečně kvalitní a profesionální výpočetní technikou. Pyšní se dostatečným výkonem i při větším zatížení, má dostatek vstupních portů a také rychlý disk PCIe-SSD. Mezi klady tohoto modelu patří ještě matné provedení displeje s větším rozlišením, tiché chlazení a v neposlední řadě i drobná rozšiřitelnost. Zkrátka notebook pro uživatele, kteří vědí, co chtějí.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P51 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad P51

Lenovo ThinkPad P51 otevřený

Lenovo ThinkPad P51 klávesnice