Přenosná pracovní stanice v konvenční verzi. Takové je Lenovo ThinkPad P52, které prošlo malým redesignem a přináší výkonnou základnu pro uživatele libovolného typu.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P52 aktuálně v prodeji.

Notebook Lenovo ThinkPad P52 je typickou mobilní pracovní stanicí. Přenosné výkonné zařízení sloužící primárně pro náročnou práci. Osvědčená klasika, s níž se dlouhá léta pojí spolehlivost, kvalitní zpracování a již zmiňovaný výkon. V podání modelu P52 jde navíc o pár vzhledových drobností navíc. Poznejte typickou mobilní pracovní stanici od společnosti Lenovo.

Konstrukční zpracování zachováno

Lenovo ThinkPad P52

Mnozí potencionální zájemci o tuto výpočetní techniku si jistě oddechnou, když zjistí, že materiálový koncept vychází z předešlých modelů. Jde totiž o prověřenou klasiku pojící se s bytelností, odolností a pevností. Vliv na to mají především použité výrobní materiály. Na první pohled je zřejmé, že hlavní roli sehrává plast. Není ovšem plast jako plast. Ten od společnosti Lenovo je vyztužen vlákny. Spojení hliníku a slitiny hořčíku udělá své. Špičkové vyhotovení každého detailu je příslibem toho, že Lenovo ThinkPad P52 se vám rozhodně nebude kroutit a prohýbat.

Pokud jde o barevné provedení mobilní pracovní stanice, i v tomto případě se jedná o jasnou volbu v podání černé. Základna kolem klávesnice disponuje spíše drsnějším povrchem, kdežto zadní část displeje je sametového rázu. Z konstrukčního hlediska lze vypíchnout ještě prvotřídní zpracování pantů. Ty mají konvenční provedení, takže při otevírání displeje budete limitováni až hranicí 180°. S ním se pojí pevnost s možnost otevřít víko jednou rukou. Nechybí ani logo ThinkPad zvenčí.

Podstatnou informací jsou bezpochyby rozměry notebooku. Jedná se o snadno přenositelnou mobilní pracovní stanici, která dosahuje velikosti 15,6". V řeči čísel to vypadá následovně.

  • Šířka – 377,7 mm
  • Hloubka – 252,3 mm
  • Výška – 24,5-29,4 mm

Vzhledem k tomu, že se Lenovo ThinkPad P52 vyrábí také ve variantě s dotykovým displejem, můžete narazit na drobné změny z pohledu výšky notebooku. Je to 25,8-30,7 mm. Hmotnost začíná na 2,45 kg, potažmo 2,9 kg, což vypovídá o patřičné mobilitě.

Praktičnost hraje u konektorů hlavní roli

Lenovo ThinkPad P52 klávesnice

Kromě drobných změn v designu přišel model Lenovo ThinkPad P52 s malými obměnami konektorů. I když jde o kompaktnější verzi mobilní pracovní stanice, s největší pravděpodobností nebudete strádat v případě portů a konektorů. Ty jsou navíc rozděleny s důrazem kladeným na maximální praktičnost.

Stačí si Lenovo ThinkPad P52 prohlédnout ze všech stran. Přední je z logiky věci oproštěna od jakékoliv konektorové výbavy. Ta se však nachází nejenom vpravo a vlevo, ale také zezadu, což je pro mobilní pracovní stanice typické. Na všech stranách je navíc vyhrazen prostor pro mřížky sloužící k odvodu teplého vzduchu. To je nejenom praktické, ale i dobře vypadající.

Vzadu budete mít po ruce HDMI, dvakrát Thunderbolt 3, napájecí konektor a RJ45. Základní kabely se vám tak na pracovním stole nebudou plést pod ruce. Vpravo se nachází kombinovaný audio konektor, za nímž jsou dva porty USB 3.0 typu A a mini DisplayPort. Vlevo je k dispozici ještě jeden port USB 3.0 typu A, čtečka paměťových karet SD a čtečka čipových karet. Tohle je konektorová výbava hodna kvalitní mobilní pracovní stanice. Ještě doplníme, že nechybí ani bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth.

Bezpečnostní prvky Lenovo ThinkPad P52

Profesionální nástroj pro práci se bude samozřejmě pyšnit i řadou praktických zabezpečovacích prvků. Vedle softwarového řešení se můžete těšit také na to hardwarové. Začít můžeme u webové kamery. Ta má posuvník pro její zakrytí zvaný ThinkShutter. Dále je to již zmiňovaná čtečka čipových karet. V neposlední řadě se lze spolehnout i na čtečku otisku prstů, která se nachází hned po směrovými klávesami.

Šestiřadá chiclet klávesnice

Mobilní pracovní stanice Lenovo ThinkPad P52 se dočkala i miniaturní obměny klávesnice. Ta je v případě této modelové řady vždy opěvována. Součástí klávesnice je numerická část. Zdvih kláves nabízí optimálních 1,7 mm. K tomu si můžete připočíst třístupňové podsvícení kláves a jejich standardní rozložení. I zvuková odezva je tichá a zároveň dostatečná, takže pro pisálky ideální řešení.

Součástí klávesnice je červený nepřehlédnutelný trackpoint, jehož ovládací tlačítka jsou také opatřena červeným lemem. Na ně navazuje touchpad o velikosti 10 x 6 cm, takže dostatečná ovládací plocha. U něj jsou tlačítka samostatná a pogumovaná, nikoliv zakomponovaná do plochy touchpadu. Tato výbava je ostatně pro notebooky ThinkPad zcela vlastní.

Klasický vs. dotykový displej

Lenovo ThinkPad P52 otevřený

Při výběru notebooku Lenovo ThinkPad P52 se nabízí jedna zásadní otázka. Dáváte přednost normálnímu nebo raději dotykovému displeji? Každý z nich se totiž pojí s trochu odlišnými zobrazovacími a technickými parametry.

  • FHD rozlišení 1 920 x 1 024 pixelů, 300 nitů, kontrast 700:1
  • UHD rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, 400 nitů, kontrast 1 000:1

Právě dotyková verze je spojena s UHD rozlišením a do jisté míry i trochu lepšími vlastnostmi. Obecně lze displeje notebooku Lenovo ThinkPad P52 hodnotit jako dobré.

Výkon Lenovo ThinkPad P52

Co asi tak může být doménou mobilní pracovní stanice? Je to výkon, který pro mnohé uživatele notebooků znamená dokonce více než výše popisované vlastnosti. Ať už jde o výkon výpočetní, tak ten grafický. V obou případech si přijdete na své. Chipset Mobile Intel CM246 je úzce spojen s procesy Intel Core osmé generace.

  • Intel Core i7-8750H
  • Intel Core i7-8850H
  • Intel Core i9-8950HK

Kromě jiného můžete zvolit i variantu s procesorem Intel Xeon E-2176M. Zrovna tento procesor se pojí s integrovanou grafikou Intel UHD Graphics P630, u ostatních je použita grafika Intel UHD Graphics 630. Výjimkou nejsou ani externí grafiky přímo z výroby. O náležitém grafickém výkonu vypovídá NVIDIA Quadro P1000, NVIDIA Quadro P2000 a NVIDIA Quadro P3200 s 6 GB.

V rámci výkonu je samozřejmě nutné zmínit také použité operační paměti. Využívány jsou moduly DDR4 pracující na frekvenci 2 400 MHz. Maximální kapacita je 128 GB non-ECC nebo 64 GB ECC.

Lenovo ThinkPad P52 zezadu

Jen doplníme, že v rámci diskové kapacity lze použít až tři disky. Jeden klasický HDD a dva M.2 SSD, které se pojí s vyššími přenosovými rychlostmi.

Obecný pohled na Lenovo ThinkPad P52

Na závěr se hodí shrnutí všech kladů a záporů této mobilní pracovní stanice. Pokud začneme negativy, může to být například plastových povrch touchpadu a trochu hůře dostupný ventilátor. Lenovo ThinkPad P52 je obecně složitější z pohledu rozšíření. Jde však o individuální věci, které nemusí trápit každého.

Na druhou stranu notebook má robustní konstrukci a je zhotoven z kvalitních materiálů. Oproti předchůdci se můžete těšit na lepší displej, propracovanější chladicí systém a rychlé připojení disků PCIe NVMe SSD. Zapomínat bychom neměli ani na patřičný výběr konektivity. Tato mobilní pracovní stanice se zkrátka povedla.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P52 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad P52

Lenovo ThinkPad P52 klávesnice

Lenovo ThinkPad P52 otevřený

Lenovo ThinkPad P52 zezadu