Notebook Lenovo ThinkPad P53 není zrovna představitelem toho nejtenčího modelu na trhu. Na druhou stranu nabízí odolnost, konstrukční pevnost a výkon. Jedná se přece jenom o mobilní pracovní stanici.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P53 aktuálně v prodeji.

Model Lenovo ThinkPad P53 pozvolna navazuje na svého předchůdce P52. Jeden by si řekl, že společnost přijde s viditelnou obměnou všeho možné. Jenže, proč nahrazovat něco, co funguje skvěle a osvědčilo se v mnoha segmentech? Oproti předešlému modelu tedy neočekávejte žádné zásadní designové změny. Spíše se můžete těšit na to, co se skrývá uvnitř, protože tam k obměně došlo.

Výkon hraje zásadní roli

Lenovo ThinkPad P53

Pojďme si tuto mobilní pracovní stanici představit tak trochu z druhé strany. Hned v úvodu se totiž zmíníme o tom nejzásadnějším, co patří mezi výjimečnosti Lenovo ThinkPad P53. A tím je pochopitelně výkon. Proč řešit trochu robustnější tělo, když právě v jeho útrobách se skrývá to nejzásadnější?

Abychom byli konkrétní, je to devátá generace procesorů Intel Core i5, i7 a i9. Kromě toho můžete volit i procesory Intel Xeon. O dostatečný výkon bude postaráno v podstatě už při volbě toho nejslabšího procesoru mobilní pracovní stanice.

  • Intel Core i5-9400H
  • Intel Core i7-9750H
  • Intel Core i7-9850H
  • Intel Core i9-9880H

Čtyřjádrové až osmijádrové procesory, cache paměť od 8 MB do 16 MB a integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 630. Takový je základ, který pochopitelně můžete nahradit procesorem Intel Xeon E-2276M, v jehož případě je standardně dostupná integrovaná grafika Intel UHD Graphics P630. Chipset je Intel CM246.

Čtyřjádrové až osmijádrové procesory, cache paměť od 8 MB do 16 MB a integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 630. Takový je základ, který pochopitelně můžete nahradit procesorem Intel Xeon E-2276M, v jehož případě je standardně dostupná integrovaná grafika Intel UHD Graphics P630. Chipset je Intel CM246.

V rámci výpočetního výkonu je zapotřebí zmínit se o operačních pamětech. Ty na něj mají zásadní vliv. Už jen možnost využití čtyř slotů pro paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 666 MHz hovoří za vše. Při volbě vhodných paměťových modulů se můžete dopracovat k maximální podporované kapacitě až 128 GB.

Vzhledem k tomu, že se jedná o mobilní pracovní stanici, neměli bychom zapomínat ani na zmínku o výkonnějších grafikách. I pro multimediální účely, návrhy a grafické úkony lze Lenovo ThinkPad P53 využít. Přímo z výroby je v nabídce grafika NVIDIA Quadro RTX 3000 6 GB, NVIDIA Quadro RTX 4000 Max-Q 8 GB, NVIDIA Quadro RTX 5000 Max-Q 16 GB, NVIDIA Quadro T1000 4 GB a NVIDIA Quadro T2000 4 GB. Jak vidno, výkon je tím, co vám u této mobilní pracovní stanice chybět rozhodně nebude.

Kvalitní a pevné šasi

Lenovo ThinkPad P53 otevřený

Změn v konstrukci oproti předchozímu modelu není příliš. I zde vsadila společnost Lenovo na kvalitní zpracování a propracovanost i toho nejmenšího detailu. Vyztužené šasi a tuhá základna jsou předzvěstí toho, že s povrzáváním a prohýbáním se v tomto případě asi nesetkáte. Černá barva je elegantní, na některých částech však mohou ulpívat drobné otisky prstů. Nejde ale o nic hrozného.

Lenovo ThinkPad P53 si zachovává svůj tradiční vzhled, který je pro tuto modelovou řadu zcela vlastní. K tomu si můžete připočíst pevné panty, s nimiž drží displej, jako přibití. Po jeho otevření si lze všimnout trochu větších rámečků kolem displeje, což nekoresponduje s tenkými rámečky současné doby. Účel této mobilní pracovní stanice spočívá však v něčem jiném než okouzlovat kolemjdoucí. Hlavní doménou není design, ale výkon.

Pevnost, bytelnost a odolnost šasi se do jisté míry promítá i do celkové robustnosti. Notebook má velikost 15,6", čemuž také odpovídají rozměry. Ty se drobně liší mezi klasickou a dotykovou variantou displeje.

  • Non-touch verze má velikost 377,4 x 252,3 x 24,5-29,4 mm
  • Multi-touch verze má velikost 377,4 x 252,3 x 25,8-30,7 mm

Odlišná je i hmotnost obou variant. Klasický model Lenovo ThinkPad P53 váží od 2,5 kg, kdežto dotyková verze má hmotnost od 2,9 kg.

Konektivita a základní rozhraní

Lenovo ThinkPad P53 z boku

Mobilní pracovní stanice je jasně vypovídajícím označením. Takový notebook je primárně určen pro práci a tím pádem disponuje dostatečným množstvím portů a konektorů. U modelu Lenovo ThinkPad P53 si přijdete určitě na své. Jakýkoliv externí zařízení připojíte hned za tří stran. Ano, i vzadu se nachází porty, které jsou příslibem toho, že se vám na pracovním stole nebude plést spousta kabelů pod ruce.

Vzadu je umístěn konektor RJ45, dvakrát Thunderbolt 3, respektive USB-C 3.1 Gen 2 s napájením a DisplayPortem. Nechybí ani napájecí konektor pro adaptér SlimTip. Vpravo najdete audio konektor v podání 3,5 mm jacka, USB-C 3.1 Gen 1, slot pro nano-SIM kartu a klasický zámek Kensington. Vlevo se nachází zbytek konektorů, mezi které patří HDMI 2.0, dva porty USB-A 3.1 Gen 1, čtečka SD karet 4v1a čtečka karet SmartCard.

Ještě doplníme, že na každé straně notebooku Lenovo ThinkPad P53 je žebrování související s chlazením a odvodem tepla. To je další efektivní prvek. Mobilní pracovní stanice pochopitelně disponuje i bezdrátovými technologiemi Bluetooth a Wi-Fi.

Displej odpovídající požadavkům uživatele

U mobilní pracovní stanice Lenovo ThinkPad P53 máte skutečně na výběr. Na trh se totiž dostala velká spousta variant lišících se nejenom výkonem, potažmo procesorem, ale také displejem. Jak už zaznělo, tento má velikost 15,6", takže můžeme hovořit o kompaktní pracovní stanici, která nabízí i relativně snadné přenášení. A jaké typy displejů jsou k dispozici?

  • IPS displej, FHD rozlišení 1 920 x 1 024 pixelů, 300 nitů, kontrast 700:1
  • IPS displej, FHD rozlišení 1 920 x 1 024 pixelů, 500 nitů, kontrast 1 200:1
  • IPS displej, UHD rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, 500 nitů, kontrast 1 200:1
  • Dotykový OLED displej, UHD rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, 400-500 nitů, kontrast 100 000:1

Těšit se můžete na jasný a matný displej s dobrými pozorovacími úhly. Jeho nedílnou součástí je průměrná webová kamera umístěná v horním rámečku.

Pracovní zázemí Lenovo ThinkPad P53

Lenovo ThinkPad P53 porty

Přímo pod displejem se nachází další důležitá součást notebooku Lenovo ThinkPad P53. Je to vstupní zařízení v podobě klávesnice, která je mírně zapuštěna do těla. V tomto případě nelze zmínit žádnou výtku, protože společnost Lenovo vsadila na osvědčenou klasiku. Léty prověřená klávesnice má dlouhý zdvih, skvělou zpětnou vazbu a podsvícení. Do těla velkého 15,6" se samozřejmě vešla i numerická část.

K ovládání kurzoru myši můžete využít dvou prvků. Tím prvním je červený a nepřehlédnutelný trackpoint zasazený přímo do klávesnice. Nechybí ani rozměrný touchpad. Obě zařízení mají své ovládací prvky. Ty pro trackpoint jsou označeny červeně a nachází se nad touchpadem. V prostorách kolem klávesnice najdete ještě čtečku otisku prstů pod směrovými klávesami a zapínací tlačítko s diodou v pravém horním rohu. Prostor nad klávesnicí je vyplněn mřížkou, pod níž se skrývá reproduktor. Vše působí velice uhlazeným a profesionálním dojmem.

Lenovo ThinkPad P53 stojí za to

I když už je to nějaký ten pátek, co bylo Lenovo ThinkPad P53 uvedeno na trhu, pořád má co nabídnout. V jeho případě zapomeňte na novodobé trendy štíhlých notebooků a vydejte se raději cestou výkonné mobilní pracovní stanice. Jen málokdo odolá tuhému a pevnému šasi, vynikající klávesnici, dobrému výkonu GPU, bohaté konektivitě, skvělé práci ventilátorů a snadné údržbě.

Přehled notebooků Lenovo Thinkpad P53 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad P53

Lenovo ThinkPad P53 otevřený

Lenovo ThinkPad P53 z boku

Lenovo ThinkPad P53 porty