Lenovo ThinkPad R500 je výkonnostně a cenově zajímavou variantou pro náročnější uživatele hledající notebook do velikosti 15,4".

Přehled modelů ThinkPad aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad R500

Starší modelové řady značky Lenovo si sebou nesou přívlastek kvalitních, pevných a odolných notebooků, které plnily pracovní úlohy nejednoho náročného manažera. Byly primárně určeny k vyšší zátěži, co se týče mobility. Mezi takové produkty patří i nástupce legendárního modelu R61, kterým je Lenovo ThinkPad R500 rozebíraný v tomto článku.

Lenovo ThinkPad R500 vás nezklame minimálně svým typickým jednoduchým designem, který se prolíná od bytelného magnéziového rámu, až po vnitřní uspořádání kláves. Černé víko je upevněno na dvou kovových a jednom plastovém pantu, což do určité míry vypovídá o zmiňované pevnosti.

V momentě, kdy stisknete prvek pro otevření notebooku, nepřekvapí vás pravděpodobně žádný výrazný detail, pakliže dobře znáte výbavu starších poctivých ThinkPadů. Kromě klávesnice s jasně modrým Enterem a červeným Trackballem uprostřed, se připravte na klávesu Fn úplně v levé části. Nechybí TrackPoint, ale ani snímač otisků prstů.

Co připojím k notebooku Lenovo ThinkPad R500?

Lenovo ThinkPad R500 otevřený

Při pohledu na levou hranu tohoto produktu si pomyslíte, že pravděpodobně všechno. Právě v této části je umístěno asi nejvíce portů, od VGA, USB 2.0, přes LAN, FireWire a sloty pro PC karty. Zadní oblast je věnována napájení, pravá strana obsahuje optickou mechaniku a na přední straně notebooku si připojíte audio nebo vložíte paměťové karty.

Z tohoto pohledu nechybí určitě nic, co by vás mohlo během práce nebo domácí a herní zábavy jakkoliv obtěžovat. V dolní části je rozměrnější port pro připojení k dokovací stanici, jak je to již u těchto zařízení zvykem.

O běhu a jednotlivých funkcionalitách Lenovo ThinkPad R500 budete informováni prostřednictvím informačních diod, jež jsou umístěny na rámu 15,4“ palce velikého WXGA displeje, který se pyšní rozlišením 1280x800 pixelů. Narazit však můžete také na provedení WXGA+, které má rozlišení 1600x1050 pixelů.

Kvalitní hardwarová výbava

Vzhledem k tomu, že jsme o krok výše zmínili právě displej notebooku, souvisí s touto částí hardwaru i grafická karta, která nemusí být pouze v integrovaném provedení Intel GMA 4500MHD, ale také v podání ATi Radeon HD 3470, o kapacitě 128 MB.

V srdci Lenovo ThinkPad R500 většinou tepe procesor Intel Core 2 Duo, aby výsledná práce stála opravdu za to. Některé modely jsou vybaveny procesory Intel Celeron nebo Intel Core Duo, jejichž FSB pracují na frekvenci 667 Mhz a 800 Mhz, vyšší modelové řady také na 1066 MHz, stejně, jako uvedený Intel Core 2 Duo.

Z pohledu operační paměti počítejte s DDR3 na frekvenci 1066 MHz. Ve standardní výbavě lze spatřit 1 GB nebo 2 GB modul, maximální kapacita dvou slotů je 4 GB, které se již postarají o slušný výkon. Výrobce osazoval notebooky pevnými disky o kapacitě od 80 do 320 GB, jak v provedení s 5.400 ot. /min., tak 7.200 ot. /min.

Mezi neopomenutelné prvky se řadí webová kamera umístěná ve vrchní části displeje, stereo zvuková výbava, řada typických bezpečnostních prvků značky Lenovo a šesti-článková baterie v primární výbavě, se kterou dosahuje notebooku hmotnosti kolem 2,93 Kg. Použít lze však i devíti-článkovou variantu.

Lenovo ThinkPad R500 dokáže splnit svoji funkci výkonného pomocníka nejenom při práci, ale také při drobné multimediální nebo herní zábavě. Je to moderní notebook se slušnými parametry.

Přehled modelů ThinkPad aktuálně v prodeji.