Druhá generace notebooku Lenovo ThinkPad T14 je opět ztělesněním praktického firemního nástroje. Tentokrát se modelu dostalo především výkonového vylepšení.
Lenovo ThinkPad T14 G2 je představitelem modelové řady označované písmenem "T", která je vlastní business segmentu. Tento nástupce první generace tak spadá mezi špičkové firemní notebooky. Když vedle sebe postavíte generaci G1 a G2, jenom stěží najdete zásadní rozdíly. Společnost Lenovo se v rámci tohoto upgradu striktně držela osvědčeného designu, a kromě pár drobností cílila primárně na výkon a konektivitu. Aktualizace notebooku Lenovo ThinkPad T14 G2 se povedla na výbornou, o čemž se můžete přesvědčit v následujících řádcích.
Společnost vsadila na designovou klasiku, která se u modelu Lenovo ThinkPad T14 nese už od roku 2019. Oproti třetí novější generaci si tak zachovává osvědčený facelift, u něhož lze vypíchnout hned několik předností. Tou první je zachovalý vzhled, avšak s hrubší povrchovou úpravou, než jsou uživatelé notebooků Lenovo zvyklí. To má za následek menší ulpívání otisků prstů na černém šasi, jenž zároveň působí profesionálním dojmem.
Lenovo ThinkPad T14 G2 zaslouženě splnilo normy MIL-STD 810G, takže nejde o žádné ořezávátko. Dokazuje to poměrně pevné a robustní pouzdro skládající se hned z několika odlišných výrobních materiálů. Ve spodní části kromě polyamidu figurují primárně skelná vlákna. U ostatních oblastí naopak dominuje slitina hořčíku a polykarbonátu. V závislosti na typu displeje je dodáváno víko v hliníku nebo polyfenylenu. I když vám takové výrazy nemusí příliš říkat, věřte, že notebook je kvalitně zpracován.
Profesionální vzhled se samozřejmě pojí s červenými prvky, již zmiňovanou hrubší úpravou povrchu a pevnými panty. Ty jsou ostatně strůjcem toho, že při otevírání notebooku budete muset vynaložit trochu více síly. Na druhou stranu, Lenovo ThinkPad T14 G2 díky tomu působí bytelnějším dojmem a vy se můžete spolehnout na to, že tento model se osvědčí i na cestách, nejenom na pracovním stole v kanceláři.
Pokud tedy patříte mezi příznivce kvalitního šasi Lenovo a toužíte po notebooku o velikosti 14", je tohle vážný adept na vítěze. Za zmínku stojí i rozměry a hmotnost.
Díky použitému materiálu se hmotnost notebooku pohybuje od 1,47 kg, což je skvělý předpoklad pro mobilní výpočetní techniku. Zvolíte-li verzi s hliníkovým víkem, pak Lenovo ThinkPad T14 G2 nejenom trochu nabyde, ale zároveň ztloustne na hmotnost 1,55 kg.
Pokrok v mnoha směrech nezastavíte, a to platí také u druhé generace notebooku Lenovo ThinkPad T14. Tentokrát máme na mysli konektorovou výbavu, která byla náležitě modernizována a s přehledem odpovídá dnešnímu standardu. I když jde o čtrnáctipalcový notebook, jeho boční strany poskytují dostatek prostoru pro umístění nezbytných konektorů. Omezovat vás tudíž nebude jak práce v kanceláři, tak na cestách.
Nejštědřejší konektorová výbava se nachází vlevo. K dispozici jsou dva konektory Thunderbolt 4, dokovací konektor, jeden port USB 3.2 Gen 1, HDMI 2.0, kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon, včetně čtečky paměťových karet microSD. Protější strana oplývá zámkem Kensington Security Slot, síťovým konektorem RJ-45 a jedním portem USB 3.2 Gen 1, který je Always On. Volitelná je čtečka čipových karet. Nic víc zde nehledejte, protože většinu zabírá mřížka pro odvod teplého vzduchu z útrob notebooku.
V rámci konektorové výbavy Lenovo ThinkPad T14 G2 můžete samozřejmě počítat také s bezdrátovými technologiemi. V závislosti na dané konfiguraci se vám dostane Wi-Fi 6 nebo Wi-Fi 6E. Dále je to Bluetooth 5.1, potažmo Bluetooth 5.2. Z pohledu komunikace nenarazíte na žádná omezení.
Mnozí uživatelé byli před příchodem tohoto modelu na trh v očekávání, jakou bude mít druhá generace klávesnici. Nakonec všem spadl kámen ze srdce, když zjistili, že se Lenovo rozhodlo zachovat klávesy s vyšším zdvihem 1,8 mm, místo dnes obvyklých 1,5 mm. Tím se zlepšila produktivita tohoto modelu a notebook lze směle doporučit i pro celodenní pisálky.
Co se týče klávesnice, ta je pochopitelně bez numerické části, čemuž napovídá velikost notebooku 14". O to více prostoru kolem klávesnice získáte. Pro tuto oblast hovoří řada benefitů, mezi něž patří vyhrazené navigační klávesy, příjemná zpětná vazba a třístupňové podsvícení. Klávesy jsou za šera poměrně zřetelné, což platí i ve dne, protože bílé písmo na černém podkladu jednoznačně vyniká.
V případě této ovládací části notebooku Lenovo ThinkPad T14 G2 bychom neměli opomenout ani na klasický červený trackpoint s ovládacími tlačítky nad touchpadem. Ten se honosí dostatečnou velikostí a snadnou ovladatelností kurzoru. V oblasti klávesnice se nachází ještě snímač otisků prstů a zapínací tlačítko pod displejem se signalizační diodou, které je umístěné v mřížce se stereofonními reproduktory 2x 2 W. Ty poskytují poměrně kvalitní zvukový projev, takže nebudete mít žádný problém při poslechu pracovních prezentací, realizaci videohovorů apod. Nejde pochopitelně o nic pro náročné posluchače hudby.
Klávesnice není tou jedinou důležitou částí pro práci. Podstatná je také zobrazovací plocha nad ní, tedy čtrnáctipalcový displej. V jeho případě začneme nejprve určitým negativem, který je na druhou stranu individuální záležitostí. A to je širší rámeček kolem displeje, což v dnešní době už není moc trendy, do jisté míry to však koresponduje s celkově osvědčeným šasi výrobce. V horní části rámečku je alespoň dostatečný prostor pro HD kameru, popřípadě IR kameru. Záleží na tom, jakou konfiguraci Lenovo ThinkPad T14 G2 zvolíte. V každém případě, krytka pro kameru je v rámci ochrany soukromí jistě příjemným benefitem.
Když pomineme širší rámeček, samotný displej s poměrem stran 16:9 se pyšní zajímavými parametry a vlastnostmi. Dobrá čitelnost, barevné podání a nízká spotřeba panelu. Navíc se nabízí pestrý výběr odlišných provedení IPS displeje.
S displejem souvisí také grafický výkon. Vzhledem k tomu, že je Lenovo ThinkPad T14 G2 určeno primárně pro kancelářskou práci, počítejte s integrovanou grafickou kartou Intel Iris XE Graphics. Pakliže v tomto ohledu vyžadujete od notebooku přece jenom něco trochu více než běžný standard, z výroby se nabízí jeden model dedikované grafiky v podání NVIDIA GeForce MX450 s pamětí 2 GB.
Nyní se od vnějšího provedení notebooku dostáváme do jeho útrob, kde bude asi každého primárně zajímat předkládaný výkon. Lenovo ThinkPad T14 ve své druhé generaci pokročilo, a to především v tomto směru. Dostupné jsou totiž procesory Intel Core i5 a Intel Core i7 jedenácté generace, což hovoří samo za sebe. Tato výpočetní technika může obsahovat jeden z níže uvedených procesorů.
Čtyřjádrové procesory běžící na frekvenci až 4,8 GHz s 12 MB cache paměti jsou jasným důkazem toho, že strádat opravdu nebudete. Co se týče operační paměti, kromě jedné paměti o velikosti 8 GB nebo 16 GB připájené k základní desce můžete přidat další prostřednictvím jednoho slotu SO-DIMM. Používány jsou paměťové moduly DDR4 pracující na frekvenci 3 200 MHz. Při volbě maximální kapacity 32 GB se dostanete na celkovou hodnotu až 40 GB, potažmo 48 GB. A to je více než úctyhodné číslo.
Volba pevného disku je na vás samotných. Zajímavá je ovšem celková podporovaná kapacita, kde máte na výběr až 256 GB M.2 2242 SSD nebo až 2 TB M.2 2280 SSD.
V rámci celkového hodnocení této mobilní výpočetní techniky se pokusíme zmínit vše podstatné, včetně těch nejmenších detailů. Zaznít by mělo například to, že po vydání notebooku Lenovo ThinkPad T14 G2 na trh si řada uživatelů stěžovala na větší přehřívání při zátěži a horší výdrž baterie. Tyto neduhy ovšem eliminovaly následující opravy firmwaru. Co se týče negativních vlastností, je to snad jen těžší otevírání víka a absence slotu na velikostně plnohodnotné paměťové SD karty.
Pak už jsou tu jen samé klady, jimiž druhá generace notebooku rozhodně překypuje. Je to určitě vylepšený výkon, dva porty Thunderbolt 4, bytelnější šasi a maximálně pohodlná klávesnice. Pokud patříte k příznivcům původního osvědčeného designu notebooků Lenovo, kladete důraz na bezpečnost a prvotřídní uživatelské zázemí pro kancelářskou práci, je tohle sázka na jistotu. Lenovo ThinkPad T14 G2 najde uplatnění nejenom v komerčním, ale také v domácím prostředí.