Lenovo ThinkPad T490 je typickým představitelem notebooku zaměřeného na obchodní segment. Tomu také odpovídají i ty nejmenší detaily. Poznejte, v čem tkví přednosti tohoto modelu.

Přehled repasovaných notebooků Lenovo ThinkPad T490 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad T490

Řadu notebooků ThinkPad od společnosti Lenovo asi nemá cenu příliš zdlouhavě představovat. Tyto modely jsou vyráběny od roku 1992. To znamená, že se pojí ještě se značkou IBM. Ta následně přešla pod Lenovo. Tento čtrnáctipalcový notebook je dalším z řady úspěšných modelů, které cílí primárně na business třídu. Pracovní nástroj je pochopitelně využitelný i v domácích podmínkách.

Design vycházející ze zaběhnutého konceptu

Při prvním pohledu na Lenovo ThinkPad T490 bude asi každému ihned jasné, že výrobce v tomto směru ctí standard této řady. Celému šasi dominuje elegance ve spojení s použitím kvalitních výrobních materiálů. Tím hlavním je plast s černým zabarvením. Základna je tvořena příměsí hořčíkových vláken, což přispívá k celkové pevnosti a bytelnosti. Naopak ostatní části plastu jsou vyztuženy skelnými vlákny.

Tato kombinace má na konstrukci notebooku Lenovo ThinkPad T490 velice pozitivní vliv. Když budete psát na klávesnici, základna se nebude nikterak prohýbat. Když otevřete displej, nezaznamenáte žádné výraznější průhyby. Tohle všechno spěje k celkové propracovanosti. Do detailu jsou dotaženy i ty nejmenší věci, jakou je například pogumovaný povrch příjemný na omak.

Je jasné, že plastové šasi se všemi výztužemi není to samé jako celokovová základna, přesto působí tento model velice dobře. K tomu mimochodem přispívají také dva pevné panty umožňující otevření displeje o 180°. Pokud jde o fyzické parametry notebooku, lze zmínit rozměry 329 x 227 x 18,9 mm a hmotnost od 1,46 kg. Vše je běžným standardem pro notebooky o velikosti 14".

Výbava Lenovo ThinkPad T490

Pojďme se nejprve věnovat vnějšímu provedení notebooku Lenovo ThinkPad T490. Design s nepřehlédnutelným nápisem ThinkPad jsme si už popsali. Co dalšího však získáte při pohledu na vnější šasi? Bude to pochopitelně konektorová výbava, která je v celku rovnoměrně rozložena na obou stranách. I když je model T490 trochu zeštíhlen oproti svému předchůdci, rozhodně nic neztratil ze své vybavenosti. Ba naopak, má všechno, co mám mít.

Vlevo se nabízí port USB 3.1 Gen 1 typu C, Thunderbolt 3, mini Ethernet, port USB 3.0 typu A, HDMI, kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, včetně čtečky microSD karet. Vpravo je pak situována čtečka čipových karet, port USB 3.0 typu A, RJ-45 a zámek Kensington. Chybět vám samozřejmě nebudou ani bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth 5.0.

Bezpečnostní vybavení

Lenovo ThinkPad T490 otevřený

Vzhledem k tomu, že je notebook Lenovo ThinkPad T490 určen primárně pro pracovní použití, podceňována není ani dostatečná bezpečnostní výbava. Kromě již zmíněného zámku Kensington se domůžete i krytu webové kamery a softwarového zabezpečení. Zmínka by měla padnout například o Windows Hello nebo snímači otisku prstů.

Displej šitý na míru každého uživatele

Když si před sebe postavíte Lenovo ThinkPad T490 a otevřete ho, nejprve si všimnete 14" displeje, který je obehnán rámečkem standardní šíře. V něm je mimochodem umístěna již zmiňovaná webová kamera. Na první pohled matný displej je z výroby dostupný v několika variantách provedení.

  • TN displej s HD rozlišením – kontrast 400:1, jas 220 nitů
  • IPS displej s FHD rozlišením – kontrast 700:1, jas 250 – 300 nitů
  • IPS displej s FHD rozlišením Low Power – kontrast 800:1, jas 400 nitů
  • IPS displej s FHD rozlišením ThinkPad Privacy Guard – kontrast 1000:1, jas 400 nitů
  • IPS displej s WQHD rozlišením – kontrast 1500:1, jas 500 nitů

Displej se obecně nepojí s tou nejlepší dobou odezvy, jeho barevnost a jas je ale nutné vypíchnout. K pracovním účelům je jako stvořený. Další věci od něj asi není třeba očekávat.

Vzhledem k tomu, že je tento notebook určen pro kancelářskou práci, disponuje standardně integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 620. Jelikož je výpočetní výkon dostatečný a určitě se najde uživatel, který si tento model zvolí pro nenáročné zpracování multimédií, vydal výrobce jednu verzi notebooku s grafikou NVIDIA GeForce MX250 2 GB. To znamená, že na své si přijde kdokoliv.

Výkon na rozdávání

Lenovo ThinkPad T490 zepředu

Od grafického výkonu se pojďme pomalu přesunout k tomu výpočetnímu. V tomto ohledu lze zmínit nadprůměrný výkon použitých procesorů. Notebook Lenovo ThinkPad T490 využívá procesory Intel Core osmé generace. Konkrétně jde o procesory Intel Core i5-8265U a Intel Core i7-8565U. Když k nim připočteme ještě parametry operačních pamětí, není tomuto modelu možné cokoliv vytknout.

  • Operační paměti DDR4
  • Frekvence 2 400 MHz
  • Maximální podporovaná kapacita 48 GB

Zmínit bychom se určitě měli také o úložišti. Pevné disky v notebooku mohou být řešeny hned několika způsoby. Je to M.2 SSD SATA nebo M.2 SSD PCIe NVMe.

Klávesnice – Sázka na jistotu

Lenovo ThinkPad T490 zezadu

Co se týče pracovního prostředí notebooku Lenovo ThinkPad T490, výrobce v žádném případě neexperimentoval a vsadil na osvědčenou klasiku. Klávesnice má standardní rozložení, jen jí kvůli úhlopříčce 14" chybí numerická část. Píše se na ní však velice pohodlně, k čemuž přispívají chiclet klávesy v šesti řadách. Vypíchnout lze dostatečně velký stisk, tlumený tlakový bod a zároveň příjemnou zpětnou vazbu. Nechybí ani podsvícení kláves, které je u modelu tohoto zaměření naprostým standardem.

V této oblasti si lze všimnout tradičního trackpointu červené barvy. Jeho ovládací tlačítka jsou umístěna hned pod klávesnicí. Na ně navazuje poměrně velký touchpad o velikosti 10 x 7 cm. Do jeho spodní části jsou integrována tlačítka s velice tichou odezvou.

Z pohledu pracovního prostředí nelze notebooku Lenovo ThinkPad T490 asi nic vytknout. V okolí klávesnice se nachází ještě snímač otisků prstů a zapínací tlačítko se signalizační diodou.

Závěrečné hodnocení

Z výše uvedených řádků si může každý udělat představu o tom, co model Lenovo ThinkPad T490 nabízí a co mu naopak může chybět. V rámci celkového shrnutí lze vypíchnout výkon, robustní a bytelné šasi, konektivitu, jasný a krásně barevný displej, minimální hluk ventilátoru při používání a dobrou výdrž na baterii.

Mezi negativa se řadí možná trochu horší zvukový projev notebooku a nutnost vyvinout více síly pro jeho otevření. Jde však o individuální záležitost a subjektivní pocit. V každém případě lze konstatovat, že model Lenovo ThinkPad T490 je skutečně dobrým pracovním nástrojem.

Přehled repasovaných notebooků Lenovo ThinkPad T490 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad T490

Lenovo ThinkPad T490 otevřený

Lenovo ThinkPad T490 zepředu

Lenovo ThinkPad T490 zezadu