Notebook Lenovo ThinkPad T590 je nástupcem oblíbeného modelu T580. Zjistěte, jaké věci přináší navíc a odhalte potenciál této výpočetní techniky. Její využití je totiž značné.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad T590 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad T590 je právoplatně firemní výpočetní technikou. Nahrává tomu nejenom označení této modelové řady, ale také technické parametry. Model o velikosti 15,6" je ideálním kancelářským nástrojem. Pojďme se tedy podívat na detaily notebooku, který je do značné míry otestován i trhem.

Vylepšené šasi s jemnou povrchovou úpravou

Lenovo ThinkPad T590

Pokud srovnáte Lenovo ThinkPad T590 se svým předchůdcem T580, s největší pravděpodobností si na první pohled povšimnete jemnějšího povrchu. Ano, hrubší plast byl obměněn za jemnější, respektive jeho povrchová úprava. Na omak působí notebook mnohem lepším dojmem. Výrobní materiál je pochopitelně spojen se skelnými vlákny, které přispívající k vyšší a lepší pevnosti. Jen v oblasti displeje je plast možná o něco měkčí. Svojí ochranou roli však plní na výbornou.

Základna notebooku Lenovo ThinkPad T590 je ještě bytelnější, k čemuž přispívá hořčíkový rám. Odpovídající pevnost zpozorujete v podstatě ve všech detailech tohoto modelu. Klávesnice a plast kolem ní se výrazně neprohýbá, přechody dokonale lícují a vše dokresluje jemná textura povrchu. Zpracování se oproti předchozímu modelu jistě zlepšilo, a to nejenom po stránce odolnosti, ale také elegance, což je pochopitelně otázka potřeb každého uživatele.

Milé překvapení přichází i z pohledu velikosti notebooku. Lenovo ThinkPad T590 má rozměry 365,8 x 248 x 19,95 mm, což je s přihlédnutím k 15,6" dobrý výsledek. To je přijatelná robustnost v kombinaci se snadno přenositelnou výpočetní technikou vážící kolem 1,75 kg. Pokud se podíváte na zmenšenou variantu v podání modelu T490, získáte zde při podobné hmotnosti větší zobrazovací plochu, která může hrát z pohledu uživatelského komfortu zásadní roli.

Jak je to s konektorovou výbavou?

Při detailním pohledu na notebook Lenovo ThinkPad T590 se budete věnovat nejenom zpracování šasi. Určitě si povšimnete také konektorové výbavy. Ta je prakticky zakomponována do bočních stran výpočetní techniky. To znamená, že vzadu ani vpředu nic nepřekáží. Pokud jde o mřížku pro proudění vzduchu, je situována na pravé straně, kde kromě jiného naleznete zámek Kensington, síťový konektor RJ-45, čtečku čipových karet a jeden port USB 3.0 typu A.

To je takový pomyslný základ, který pokračuje na levé straně notebooku. Zde jsou umístěny zbývající porty. Při používání myši se vám tedy kabely nebudou plést pod ruku. K dispozici je port USB 3.1 typu C, Thunderbolt 3, port USB 3.0 typu A, HDMI, kombinovaný audio konektor a v neposlední řadě čtečku microSD karet. K síti se pochopitelně nemusíte připojovat pouze kabelem. Využít lze také bezdrátovou technologii Wi-Fi. Dalším komunikačním prostředkem je Bluetooth. Modul NFC je pouze volitelnou, nikoliv automatickou součástí notebooku. Pokud jde o komunikaci, měla by padnout zmínka o možnosti realizovat videohovory za pomoci webové kamery HD720p.

Kvalitní IPS displej s dvojím rozlišením

Lenovo ThinkPad T590 konektory

Dost bylo vzhledové stránky věci. Je nejvyšší čas podívat se na pracovní prostředí notebooku Lenovo ThinkPad T590. K tomu se dostanete po otevření displeje. Ten je k základně notebooku přichycen prostřednictvím dvou kovových pantů. Pevný s jistý chod dává vědět, že tento model něco vydrží. Na druhou stranu se nezalekněte drobného prohýbání displeje při tomto úkonu. Výhodou notebooku je možnost otevření displeje o 180 stupňů.

Tím podstatný je však samotná zobrazovací plocha. V tomto ohledu lze zmínit použití IPS technologie. Displej tohoto typu má pozorovací úhly 170 stupňů. Jeho velikost je již zmiňovaných 15,6" a nabývá dvou odlišných rozlišení.

  • FHD rozlišení 1 920 x 1 024 pixelů, kontrast 700:1, 250 nitů
  • UHD rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, kontrast 1 200:1, 500 nitů

V obou případech lze hovořit o průměrných hodnotách, ať už jde o technické parametry či reálnou podobu. V rámci kancelářské práce a domácího užití nebudete mít pravděpodobně žádné problémy s věrohodností barev, pozorovacími úhly nebo práci při intenzivnějším osvětlení. Displeje notebooku Lenovo ThinkPad T590 lze hodnotit jako zlatou střední cestu. Již zmíněná webová kamera je umístěna v horním rámečku nad displejem.

Osvědčená klávesnice je sázkou na jistotu

Lenovo ThinkPad T590 zepředu

Pracovní prostředí samozřejmě tvoří nejenom displej, ale také klávesnice, která se nachází hned pod ním. Tato část notebooku je tvořena na základě osvědčených praktik společnosti Lenovo. Žádná zbytečná funkční tlačítka, pouze čistý design, jehož dominantou je blok kláves, vypínací tlačítko nad nimi, velký touchpad a nenápadný snímač otisků prstů. Ještě, než se zaměříme přímo na klávesnici je třeba zdůraznit, že šasi je v těchto místech dostatečně tuhé a pevné, takže nedochází k žádnému prohýbání klávesnice.

Lenovo vsadilo na prověřený model kláves, které jsou velice příjemné na omak a mají dobrý tvar. Klávesy jsou z jedné strany trochu zaoblené a jejich rozložení je rovnoměrné. Díky velikosti notebooku 15,6" se můžete spolehnout na numerickou klávesnici. Pouze směrové klávesy a ty kolem nich jsou trochu menší. Pohodlné, rychlé a přesné psaní je podpořeno také technickým provedením jednotlivých kláves. Ty mají zdvih 1,7 mm, tichý zvuk a příjemnou zpětnou odezvu. Na psaní si hodně rychle zvyknete.

Mezi další funkční prvky této části notebooku Lenovo ThinkPad T590 patří tradičně červený trackpoint zakomponovaný doprostřed klávesnice. Jeho tlačítka jsou součástí touchpadu, který má velikost 10x7 cm. To je naprosto dostatečný rozměr pro ovládání a pohyby prstem. Jemný povrch touchpadu nevyžaduje žádný větší tlak a ani s vícedotykovými gesty nebudete mít problém.

Osmá generace procesorů Intel Core

Alfou a omegou této mobilní výpočetní techniky je pochopitelně výkon. Ten je naprosto dostačující pro kancelářské využití a běžné používání. Business segment je ostatně hlavní domovinou tohoto modelu. Lenovo ThinkPad T590 je vybaveno procesory Intel Core osmé generace. Konkrétně můžete volit ze dvou dostupných variant.

  • Intel Core i5-8265U
  • Intel Core i7-8565U

Čtyřjádrové procesory, jejichž pracovní frekvence je 1,6 GHz, potažmo 1,8 GHz a maximální cache paměť až 8 MB. V notebooku jsou použity operační paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 400 MHz. Maximální kapacita může být až 48 GB, což je bezpochyby více než dost.

Lenovo ThinkPad T590 zezadu

Ke grafickému výkonu je třeba přistupovat s ohledem na použití této výpočetní techniky. Hlavní rolí notebooku Lenovo ThinkPad T590 je kancelářská práce, takže o nějakém větším grafickém výkonu jistě nemůže být řeč. Dokazuje to použití integrované grafické karty Intel UHD Graphics 620. Ti náročnější však mohou vsadit na grafiku NVIDIA GeForce MX250 s pamětí 2 GB. Z pohledu diskové kapacity lze zmínit použití pevných disků M.2 SSD.

Výhody a nevýhody Lenovo ThinkPad T590

Závěrečné hodnocení by mělo být co možná nejobjektivnější. Proto vám přinášíme souhrn negativních a zároveň pozitivních vlastností tohoto modelu. Nevýhody jsou pochopitelně individuální záležitostí a nemusí vadit každému. V rámci nich by však měla zaznít průměrná kvalita displeje. Dále je to trochu těžce otevíratelný displej, u kterého si někdy musíte pomoci druhou rukou. Pro někoho problém, pro jiného zase bytelnost a pocit stability. Nepočítejte ani se čtečkou SD karet v plné velikosti.

Oproti tomu lze vypíchnout dobrou výdrž s novou baterií. Lenovo ThinkPad T590 se pyšní tichým chodem ventilátoru i při vyšší zátěži a nezklame vás svým robustním podvozkem. Zdůraznit bychom měli také celkovou kompaktnost notebooku a maximálně pohodlnou klávesnici. Tento model je pro práci zkrátka jako stvořený.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad T590 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad T590

Lenovo ThinkPad T590 konektory

Lenovo ThinkPad T590 zepředu

Lenovo ThinkPad T590 zezadu