Výkonná mobilní stanice, která vám přináší mobilitu a zároveň nezapomíná na reprezentativnost a elegantní vzhled. To je notebook Lenovo ThinkPad W541.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad W541 aktuálně v prodeji.

Mobilní pracovní stanice získávají v poslední době hodně na oblibě. Přinášejí totiž nejen potřebný výpočetní výkon, ale zároveň je snadno přenesete a v případě patnáctipalcových notebooků s nimi můžete i jednoduše cestovat. Důkazem toho je model Lenovo ThinkPad W541. Ten nezklame svými parametry ani designem.

Podvozek, na který je spolehnutí

Lenovo ThinkPad W541

Osvědčené šasi řady ThinkPad je zachováno. Notebook je sice trochu robustnějších tvarů, za to hodně precizně zpracovaný. Plastové šasi s přísadou zpevňujících materiálů působí velice bytelným dojmem. Vliv na to má možná i trochu větší výška. Celkové rozměry jsou 376 x 247 x 35 mm.

Takovou velikost u mobilní pracovní stanice jde však brát i jako klad ve smyslu bytelnosti. Už úchop displeje ukazuje, že spolehnout se můžete na pevné ocelové panty a zároveň nepozorujete povrzávání a podobné problémy.

ThinkPad W541 disponuje skutečně precizně zhotoveným šasi, kterému kromě trochu větší robustnosti nelze nic dalšího vytknout.

Dostatečná výbava konektorů

Díky tomu, jaké má notebook o velikosti 15,6“ tvary máte jistotu, že se do něj bez sebemenšího problému vešla optická mechanika. Ta je pochopitelně situována v pravé části. K propojení s ostatními externími zařízení vám nebudou chybět ani další standardní konektory. Mezi ně patří VGA, mini DisplayPort, LAN, porty USB 2.0 a USB 3.0, čtečka paměťových karet, ExpressCard a audio konektor. Na mobilní pracovní stanici celkem slušná výbava, protože zmíněných portů USB máte od každého dva.

Naprostým standardem jsou pak zámek Kensington a napájecí konektor. Pokud jde o bezdrátové technologie, nechybí Wifi a Bluetooth.

Prověřená klávesnice chiclet

Lenovo ThinkPad W541 klávesnice

Mobilní pracovní stanice Lenovo ThinkPad W541 je primárně určena k práci, takže kde jinde začít v popisu ostatních částí nežli u klávesnice. Výrobce vsadil na dlouhodobě prověřenou klávesnici typu chiclet. To znamená na omak příjemná tlačítka s roztečí 19 mm. Pohodlné psaní s tichou odezvou, avšak patřičnou zpětnou vazbou, je tak akorát. Klávesnice má i numerický blok, protože notebook má velikost 15,6“. I to je další faktor přispívající ke komfortnější práci s tímto modelem.

Jak už to u lepších notebooků této značky bývá zvykem, nechybí ani červený TrackPoint, jehož součástí jsou tři funkční tlačítka pod klávesnicí. Dále je to TouchPad se dvěma tlačítky. V jeho případě se těšte na vysokou citlivost a přesnost. Lenovo ThinkPad W541 se v této části může pochlubit ještě jedním bezpečnostním prvkem. Tím je snímač otisků prstu situovaný napravo.

Vynikající Full HD displej

140901

Nyní už se pomalu přesouváme k součástem notebooku, jež mají zásadní vliv na označení mobilní pracovní stanice. Je to například grafika v kombinaci se zobrazovací plochou. Displej o velikosti 15,6“ přináší uživatelům Full HD rozlišení čili 1 920 x 1 080 pixelů. To je v této třídě výrobků naprostý standard.

Zde je to v kombinaci s několikastupňovým LED podsvícením. Maximální jas 360 cd/m2, kontrast 632:1 a příjemné zobrazovací úhly.

Podle toho, jaké máte s touto mobilní pracovní stanicí úmysly byste měli volit také grafickou kartu. Lenovo ThinkPad W541 je k dostání e více variantách. Pokud budete z pohledu multimédií skromnějšími uživateli, vystačíte si s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 4600. Při zpracování náročnějších grafických operací může být lepší vybrat model s grafikou NVIDIA Quadro K1100M nebo výkonnější verzi NVIDIA Quadro K2100M. Obě jsou dostupné v maximální kapacitě 2 GB.

Výpočetní výkon Lenovo ThinkPad W541

Lenovo ThinkPad W541 zezadu

Tou pravděpodobně nejsilnější stránkou mobilní pracovní stanice je pochopitelně výkon. Aplikovány jsou procesory Intel Core čtvrté generace. V případě těch slabších verzí můžete volit mezi Intel Core i5-4210M a Intel Core i5-4340M. Vzhledem k tomu, že se Lenovo ThinkPad W541 primárně pořizuje pro náročnější výpočetní operace, je sázkou na jistotu procesor Intel Core i7.

U i7 lze narazit na několik modifikací. Od Intel Core i7-4600M, přes Intel Core i7-4710MQ až po nejvýkonnější verzi Intel Core i7-4940MX. Základem je čipová sada Mobile Intel QM87 Express Chipset.

Na výkon modelu Lenovo ThinkPad W541 má vliv také velikost operační paměti. Používány jsou paměťové moduly DDR3 pracující na frekvenci 1 600 MHz. V závislosti na tom, jaké zvolíte procesorové řešení, domůžete se i odpovídajícího portu slotů a maximální kapacity. U dual-core modelu jsou to dva sloty s maximální kapacitou 16 GB, u quad-core modelů jsou to čtyři sloty a maximální kapacita až 32 GB.

Z pohledu úložného prostoru si můžete vybírat mezi 2,5“ disky typu HDD a SSD.

Velký konkurent mobilních pracovních stanic

ThinkPad W541 je notebook s velice pohodlnou klávesnicí, příjemným displejem, minimální hlučností, a hlavně s pevným a přesvědčivým výkonem. S čím je třeba trochu počítat je nižší výdrž na baterii, což je při předkládaném výkonu pochopitelné a akceptovatelné.

Přehled modelů Lenovo ThinkPad W541 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad W541 zezadu Lenovo ThinkPad W541 klávesnice