Mobilní produktivní pracovní stanice. Přesně tak společnost Lenovo označila svůj legendární notebook Lenovo ThinkPad X1 Carbon šesté generace. Model nabytý moderními technologiemi.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 generačně nepatří k tomu nejnovějšímu na trhu. I dnes však nabízí mnohé, protože jde obecně o vyšší třídu notebooků, které se díky tomu pyšní dlouhou životností z pohledu výkonu a zpracování. Nadčasovost designu je ale jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6

Ne nadarmo se všude píše, že Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 je snem každého IT pracovníka. Tento model je určen pro ty náročnější, kdo vyhledávají patřičnou odolnost využitelnou například při častém cestování s notebookem. Výkon má co nabídnout dokonce i nenáročným hráčům počítačových her a zpracovatelům multimediálního obsahu. Kancelářské práce a domácí užití je naprostou samozřejmostí.

Když bychom měli Lenovo ThinkPad X1 Carbon šesté generace ve stručnosti představit, popis bude vypadat následovně. Jedná se o profesionální notebook s funkčním designem, který se nemusí stydět za konektorovou výbavu a přináší vyšší úroveň zabezpečení. Pojďme se tedy jednotlivým částem věnovat podrobněji.

Bezpečnost v praxi

Začněme pro jednou z trochu jiného, a naopak hodně důležitého soudku. A to je bezpečnost notebooku. Model Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 je primárně určen pro business segment, kde jsou na bezpečnost kladeny podstatně větší nároky nežli u notebooku určeného pro domácnost. V tomto případě se nabízí hned několik bezpečnostních prvků.

Zabezpečení tohoto legendárního modelu začíná u slotu pro zámek Kensington. To vše doplněno o součást webové kamery ThinkShutter a rozpoznávání tváře, k čemuž je zapotřebí výbava v podobě infračervené kamery. Spolehnout se můžete také na dTPM 2.0 a čtečku otisků prstů s dotykovým senzorem Match-on-Chip. Poslední variantou zabezpečení je i možnost autentizace Fast Identity Online, jíž můžete znát pod zkratkou FIDO.

Konstrukce, která dostojí vysokým kvalitám

Fyzické provedení notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 samozřejmě hraje významnou roli. Přece jenom se jedná o prémiový model pro náročné uživatele. Na první pohled tak můžete zpozorovat legendární design notebooků značky Lenovo. Při bližším prozkoumání se však přesvědčíte o tom, že tradiční vzhled je pouze výchozím bodem. V tomto směru se vám totiž dostane modernějších úprav, kompaktnějšího provedení, a hlavně vyšší pevnosti.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 nabývá velikosti čtrnáct palců, což je samo o sobě předpokladem menších rozměrů. Ty jsou navíc minimalizovány i stavbou konstrukce. Šasi vyztužené uhlíkovými vlákny je tenčí a zároveň robustní a dostatečně odolné. Zkrátka výbava hodna profesionálního uživatele. Na vnější části displeje se vyjímá označení X1 a displej lze otevřít o 180 stupňů.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 otevřený

Důraz je kladen primárně na detaily a precizní zpracování každé části. Nikde se nic neprohýbá, nepovrzává a vše lícuje tak, jak má. Opticky lákavý design podtrhuje i zúžení základny vpředu. Notebook je tenký a zároveň dostatečně pevný, což přispívá k určité eleganci celého šasi. A jaké jsou rozměry tohoto modelu?

  • Šířka je 323,5 mm
  • Hloubka je 217,1 mm
  • Výška je 15,95 mm

Jak vidíte, kompaktnost a minimalistický vzhled skutečně stvrzují výše prezentované parametry. K tomu si připočtěte ještě nízkou hmotnost začínající na 1,13 kg. To je zhruba o 300 g méně než u běžných kancelářských notebooků této velikosti. Prémiové zpracování tohoto modelu je zkrátka znát.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 a jeho vnější část

Pojďme se na tento model podívat nejprve z vnějšku. Když se vám dostane do ruky Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6, a ještě ho nestihnete otevřít, jistě oceníte výše zmíněnou lehkost, pevnost a černé matné šasi. Dokonce i panty jsou oproti levnějším modelům notebooků tmavé, takže skvěle korespondují se zabarvením vnějšího obalu.

Když notebook otočíte vzhůru nohama, všimnete si nejenom čtyř gumových nožiček pro postavení na pracovní stůl, ale také žebrování pro přívod vzduchu. Výdech je situován na pravé straně, kde se mimochodem nachází i zámek Kensington, port USB 3.0 typu A a kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Když notebook otočíte zezadu, všimnete si zcela netradičně čtečky paměťových karet a slotu pro micro SIM kartu. Je však pravdou, že tyto dvě věci zase tak často nevyužijete, aby vám vadilo, že sloty jsou umístěny vzadu. Předek notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 je z praktických důvodů bez poskvrny, potažmo bez jakýchkoliv portů.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 displej

Tu hlavní konektorovou výbavu najdete vlevo, což ocení praváci, protože kabely se jim při ovládání myší nebudou plést pod ruku. Vlevo je k dispozici HDMI 1.4b, jeden port USB 3.0 typu A a dva porty USB typu C Thunderbolt 3, přičemž jeden slouží také pro napájení notebooku a druhý je spojen s integrovanou částí pro připojení dokovací stanice.

Pokud jde o možnosti připojení notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6, chybí klasický port RJ-45, který můžete získat pouze prostřednictvím dokovací stanice nebo rozšiřujícím hubem s porty. Na druhou stranu, s notebookem se budete asi nejčastěji připojovat prostřednictvím bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth.

Moderní a zároveň výkonný

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 je nejenom luxusním notebookem z pohledu fyzického provedení. Exkluzivní vzhled a kvalitní zpracování koresponduje také s tím, co se nachází v útrobách tohoto modelu. Šestá generace této mobilní produktivní pracovní stanice nabízí procesory Intel Core sedmé, a především osmé generace. Kromě jediného modelu s procesory Intel Core i5-7300U se můžete těšit na tuto procesorovou výbavu.

  • Intel Core i5-8250U
  • Intel Core i5-8350U
  • Intel Core i7-8550U
  • Intel Core i7-8650U

Starší procesor je kombinován s operačními pamětmi LPDDR3-1 866 MHz, ty novější naopak s paměťmi LPDDR3-2 133 MHz. Nejčastěji se setkáte s kapacitou 8 GB nebo 16 GB.

Výkon Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 však není pouze výpočetní. Nabízí se také ten grafický, na který obecně nejsou kladeny příliš vysoké nároky. K nějakým větším grafickým pracím tento notebook zkrátka není určen. Právě proto je dodáván s integrovanou grafikou Intel HD Graphics 620, potažmo Intel UHD Graphics 620.

Kvalitní displej pro náročné

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 zezadu

Přednosti notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon šesté generace spočívají také v dobré zobrazovací ploše. Displej nabývá úhlopříčky 14" a přináší rozhodně více, než pouze klasické rozlišení FHD 1 920 x 1 080 pixelů. V tomto případě lze zmínit použití IPS displeje se svítivostí 300 nitů, přičemž existuje dotyková verze.

Podstatné je, že Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 je k dostání s vyšším rozlišením, které určitě nadchne náročnější uživatele této mobilní výpočetní techniky. Je to WQHD rozlišení 2 560 x 1 440 pixelů. Tato verze má svítivost také 300 nitů. Určitou nadstavbou je pak HDR WQHD rozlišení 2 560 x 1 440 pixelů, kde se domůžete svítivosti 500 nitů. Kvality zobrazení lze označit za dobré, ať už jde o podání barev, kontrast nebo pozorovací úhly.

Obrazovka notebooku má matný povrch, což může přinášet řadu výhod, a to především u dotykové varianty, kde tolik neulpívají otisky prstů na ploše. Zároveň se nabízí pohodlnější ovládání vlhkýma rukama.

Podsvícená klávesnice

Zmínka by měla padnout i o poslední zásadní části legendárního notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6. A tou je klávesnice. Ruku na srdce, asi nikdo nebude očekávat, že by společnost Lenovo zvolila u tak prémiového notebooku něco jiného, než osvědčenou a kvalitní klávesnici. Tomu tak samozřejmě je.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 zezadu otevřený

Vzhledem k tomu, že notebook má čtrnáct palců, musíte se obejít bez numerické části. Na druhou stranu ale získáte optimální rozložení kláves a opticky dostatečný prostor kolem klávesnice. Tak disponuje na omak kvalitními klávesami s příjemným povrchem. Vypíchnout lze dvoustupňové podsvícení a skvělou zpětnou vazbu, ať už tu hmatovou nebo zvukovou. Doplňujícími ovládacími prvky jsou trackpoint, jak už bývá u značky Lenovo zvykem a touchpad. Ani jednomu nelze cokoliv vytknout.

Proč se rozhodnout pro Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6?

Otázka, na kterou víceméně odpověděl obsah tohoto článku. Mezi zásadní přednosti notebooku patří jeho prémiové zpracování, tenké tělo s nízkou hmotností a jasný displej s lepšími zobrazovacími vlastnostmi. Dále se vám dostane adekvátního výpočetního výkonu, tichého chodu, dobré výdrže s novým akumulátorem a rychlé čtečky paměťových karet.

Abychom byli objektivní, je třeba zmínit i jistá negativa, která ovšem nemusí vadit každému. Někoho může omezit slot pro paměťové karty umístěný vzadu. To se ale odvíjí od způsobu používání notebooku. Druhým neduhem je pak absence síťového konektoru RJ-45.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 otevřený

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 displej

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 zezadu

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 zezadu otevřený