Tenčí, výkonnější a v některých detailech propracovanější. Takové je Lenovo ThinkPad X1 Carbon sedmé generace, které bylo stvořeno pro prvotřídní výkon a všestranné použití na cestách.

Notebook Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 patří do kategorie prémiových notebooků určených primárně pro ty, kdo vyžadují prvotřídní zpracování, odolnost při práci na cestách a v neposlední řadě výkon v kombinaci s elegantním vzhledem. Tohle všechno a mnohé navíc tento model rozhodně splňuje. Určitě se můžete spolehnout na náležitou bezpečnost, skvělé připojení a důraz kladený na detaily.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 vám představíme od A až do Z, a to i v souvislosti s porovnáním s předchozí šestou generací. Posun směrem kupředu tu totiž je, i když to mohou být jen drobnosti. Označení G7, Gen 7 nebo chcete-li 7th je předzvěstí maximální produktivity na cestách. Důkazem toho je mimo jiné i dlouhá výdrž.

Preciznost zde hraje hlavní roli

Co čekat od prémiového modelu Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7? No přece jenom to nejlepší. Rozhodně se můžete spolehnout na to, že konstrukčně se tento notebook řadí do vyšší kategorie modelů oproti běžným kancelářským typům mobilní výpočetní techniky. Styl pojící se s elegancí a nadčasovostí je toho jasným důkazem.

Design Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 navazuje na svého předchůdce, potažmo na provedení této modelové řady. Očekávat můžete černé matné šasi vyjímající se povrchovou úpravou z uhlíkových vláken. Ta jsou použita primárně na krytu displeje. Celé konstrukci to dodává na pevnosti a odolnosti. Nemusíte se tak obávat, nosit s sebou notebook na pracovní schůzky, do terénu či kamkoliv jinam. K tomu je mimochodem stvořen, čemuž nasvědčuje i velikost čtrnáct palců.

I když sedmá generace notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon nepatří k těm nejnovějším, už v době svého příchodu na trh měl model nadčasový design. Tenké a lehčí tělo je ostatně postřehnutelné i vůči šesté generaci. To je příjemný benefit. Rozhodně lze tvrdit, že Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 má reprezentativní design, čemuž samozřejmě nasvědčuje i to, do jaké kategorie notebooků značky Lenovo spadá.

Rozměry tohoto modelu se pro vás stanou velkým potěšením. Dokazuje to šířka 323 mm, hloubka 217 mm a výška pouhých 14,95 mm. Hmotnost začínající na 1,08 kg je famózním parametrem. Když Lenovo ThinkPad X1 Carbon sedmé generace vložíte do tašky a vyrazíte na pracovní schůzky, ve své podstatě o něm nebudete vůbec vědět.

Zapínací tlačítko přesunuté na bok

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 boky

V porovnání s předchozí generací budeme pokračovat i u konektorové výbavy. Nutno podotknout, že ta byla víceméně zachována. Přesto se lze domoci drobných změn a mnozí by řekli k lepšímu. To už musíte posoudit sami.

Notebook Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 má přes své tenké tělo dostatek prostoru pro porty a konektory. Ani v tomto případě není výjimkou logické rozmístění po stranách. Je však pravdou, že většina portů převažuje na vlevo, což bude pro hodně uživatelů přínosem. Například v okamžiku, kdy si k notebooku připojíte myš a budete s ní pohybovat napravo. Nebudou se vám plést žádné kabely.

Vlevo tedy najdete port USB-C Thunderbolt 3 pro trvalé napájení, jeden port USB-C Thunderbolt 3, možnost rozšíření o ethernet/boční mechanický dokovací port, jeden port USB 3.1 Gen 1 typu A, HDMI 1.4 a kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Ten byl oproti šesté generaci Lenovo ThinkPad X1 Carbon přesunut právě sem. Pravá strana je z pohledu konektorů o poznání chudší. Najdete zde pouze jeden port USB 3.1 Gen 1 typu A. Velkou část pak zabírá mřížka ventilátoru a zámek Kensington.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 však přece jen přišlo s jednou novinkou na pravé straně. Přemístěno sem bylo zapínací tlačítko se signalizační diodou. Důvodů je více. Praktické umístění a zároveň vytvoření prostoru na obvyklém místě vedle klávesnice, kam byly umístěny kvalitní reproduktory směřující vzhůru. V jejich případě lze oproti předchozí generaci vypíchnout kvalitu poskytovaného zvuku.

Nakonec nesmíme zapomínat ani na zadní část, kde se mezi dvěma tmavými a pevnými panty displeje ukrývá WWAN slot. V rámci komplexnosti prezentovaných informací nesmíme opomenout ani na bezdrátové technologie Bluetooth 5, Wi-Fi a volitelné NFC.

Displej s vysokým jasem

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 design

A kudy vede cesta do útrob tohoto notebooku? No přece skrze displej, který otevřete a domůžete se praktického a elegantního pracovního zázemí. To je tvořeno dvěma částmi. My se nejprve zaměříme na samotný displej neboli zobrazovací plochu a pak se přesuneme k druhé části v podobě klávesnice.

Displej notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 je obehnán rámečkem průměrné tloušťky, takže tento celek působí líbivým dojmem. To podstatné se však skrývá za matnou obrazovkou. Čtrnáctipalcový displej nabývá hned několika variant provedení, díky čemuž si na své přijde doopravdy každý. Dopřávat si můžete rozlišení od FHD až po 4K.

  • Displej s rozlišením FHD 1 920 x 1 080 pixelů, 400 nitů
  • Displej s rozlišením WQHD 2 560 ×1 440 pixelů, 300 nitů
  • Displej s rozlišením 4K 3 840 x 2 160 pixelů, IPS s Dolby Vision HDR400, 500 nitů

Zmínka by měla určitě padnout o tom, že právě úsporný displej s rozlišením FHD je dostupný také ještě ve dvou dalších verzích vyhotovení. Je to například model displeje s PrivacyGuard a 400 nity. Tou druhou variantou je dotykový displej s 300 nity. Součástí displeje, potažmo rámečku nad displejem je pochopitelně i webová kamera, jejíž nedílnou součástí je krytka ThinkShuttle.

Pohodlná klávesnice bez výtek

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 porty

Společnost Lenovo nezklamala ani u tohoto modelu, který stejně jako jeho předchůdce disponuje podsvícenou klávesnicí. Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 má klasickou klávesnici bez numerické části, s trochu delším zdvihem kláves a vynikající zpětnou odezvou. Psaní na lehce zaoblených klávesách s příjemným povrchem je více než pohodlné. Praktická je odolnost proti polití.

Součástí klávesnice je samozřejmě tradiční trackpoint červené barvy se dvěma funkčními klávesami a touchpad. Každý tak má na výběr. Kombinací obojího docílíte velice praktického a návykového ovládání notebooku. V prostorách klávesnice se nachází ještě bezpečnostní prvek v podání snímače otisků prstů.

Detaily, které jistě potěší

Notebook Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 se pochopitelně pojí s řadou dalších přínosných benefitů, o nichž byste jako potenciální uživatelé této výpočetní techniky měli vědět. Je to kupříkladu poměrně dlouhá výdrž na baterii 51Wh. To vše v kombinaci s rychlým nabíjením.

Co se týče zvukového projevu notebooku, padla už zmínka o pokroku oproti šesté generaci. Ta sedmá využívá technologie Dolby Atmos. K dispozici jsou také čtyři 360° mikrofony. Dále bychom mohli pokračovat poměrně širokou podporou dokování, ale i řadou přínosných bezpečnostních prvků v podání dTMP 2.0, autentizací Fast Identity Online a volitelně ThinkPad PrivacyGuard a ThinkPad PrivacyAlert. Za prezentaci stojí i kapacita úložiště. Domoci se lze až 2 TB PCIe SSD.

Výkon Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 z boku

Výkon je pomyslnou alfou a omegou tohoto notebooku a dělá z něj poměrně univerzální a všestranný pracovní nástroj. Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 se vyjímá procesory Intel Core osmé a desáté generace. Jedná se primárně o procesory Intel Core i5 a Intel Core i7.

Na výkon však nemá vliv pouze procesor, ale také operační paměť. Ve všech případech procesorů se jedná od paměti LPDDR3-2 133 MHz. Maximální kapacita operační paměti je až 16 GB. Co se týče grafického výkonu, odpovídá primárnímu použití notebooku. Rozhodně od něj neočekávejte žádné náročné grafické operace, použita je integrovaná grafika Intel UHD Graphics, která je naprosto dostačující. Slogan "vytvořen pro prvotřídní výkon" pojící se s tímto notebookem je tedy zcela na místě.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 – Pro a proti

Pojďme nyní celkově zhodnotit sedmou generaci notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Začněme nejprve tím, co by vám na tomto výkonném a reprezentativním modelu mohlo vadit. Je to například nemožnost upgradovat operační paměti a absence čtečky paměťových karet, jíž šestá generace disponovala. Zároveň nepočítejte s žádnou dedikovanou grafikou a plnohodnotným portem RJ-45.

Na druhou stranu, tohle jsou individuální nevýhody, které nemusí vadit každému, a hlavně je předčí spousta kladů. Je to třeba prvotřídní zpracování, včetně povrchu s uhlíkovými vlákny, dva porty Thunderbolt 3, lepší výdrž na baterii, vysoký jas displeje, prvotřídní klávesnice a tichý chod ventilátoru ve většině pracovních režimů. Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 si bezpochyby najde své bohaté portfolio uživatelů.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 boky

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 design

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 porty

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G7 z boku