Malý přenosný notebook, z něhož můžete mávnutím ruky vykouzlit praktický tablet. To je Lenovo ThinkPad X380 Yoga, který se řadí do kategorie flexibilní mobilní výpočetní techniky.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga

Lenovo ThinkPad X380 Yoga je představitelem konvertibilního notebooku. Zjednodušeně řečeno, pouhým otočením displejem o 360° můžete z tohoto modelu mít praktický dotykový tablet. K maximální mobilitě navíc přispívá úhlopříčka o velikosti 13,3". Skvělý pracovník na cesty, u něhož lze vypíchnout hned několik zajímavostí. Začtěte se do následujících řádků a poznejte tento notebook 2v1 do nejmenšího detailu.

Flexibilní a zároveň dostatečně robustní

Od notebooku Lenovo ThinkPad X380 Yoga neočekávejte, že bude nejtenčí na trhu. To rozhodně ne. I když je to kompaktní model, stále musíte brát na zřetel, že jde o pracovní nástroj. Výrobce si tak dal záležet na pevnosti a propracovanosti detailů. Dominantní jsou primárně dva pevné panty, které umožňují otočení displeje o 360°.

Tmavé šasi působí elegantním dojmem. S tmavou se můžete setkat nejenom zvenčí, ale také zevnitř notebooku Lenovo ThinkPad X380 Yoga. Zachována je přiměřená tloušťka rámečků kolem displeje, aby jeho otáčení nebylo spojeno s přílišnými průhyby. Černá je i klávesnice. Vše tak působí velice uceleným dojmem a rozhodně prozrazuje mnohé o určité reprezentativnosti. Z tohoto pohledu si užijete konvertibilní notebooku jak v rámci domácího, tak pracovního užívání.

Pojďme se ale zaměřit na to, jaké jsou vlastně fyzické parametry tohoto malého notebooku.

  • Šířka je 313,5 mm
  • Hloubka je 222,2 mm
  • Výška je 18,2 mm

Tohle všechno je spojeno s hmotností od 1,43 kg. Nejde tedy o žádného střízlíka vzhledem k velikosti 13,3". Na druhou stranu počítejte s tím, že získáte dotykový, a hlavně zcela otočný displej. V těle notebooku se mimo jiné našel prostor také pro vestavěný stylus. Notebook pochopitelně splňuje podmínky testování MIL-SPEC.

Malý, ale konektorově vybavený

Lenovo ThinkPad X380 Yoga barvy

Od notebooku s úhlopříčkou 13,3" jistě nemůžete očekávat kdoví jakou výbavu portů a konektorů. To je zcela logické. Nutno však podotknout, že notebook Lenovo ThinkPad X380 Yoga v tomto směru má určitě co nabídnout. Na cestách vám pravděpodobně nebude chybět nic, což dokazuje konektorová výbava níže.

Vzhledem k tomu, že jde o konvertibilní notebook, pak je logické, že porty jsou rozmístěny pouze po stranách notebooku. Vlevo se nachází napájecí konektor, port USB-C kompatibilní se standardem Thunderbolt, mini Ethernet, USB 3.0 a slot pro kartu SmartCard. Na opačné straně notebooku Lenovo ThinkPad X380 Yoga budete mít k dispozici hlavní vypínač, v případě některých modelů integrovaný ThinkPad Pen Pro, audio konektor, slot pro microSD kartu, volitelný slot pro SIM kartu, port USB 3.0, HDMI konektor a speciální mini slot pro bezpečnostní zámek.

Tohle všechno je pak završeno bezdrátovými technologiemi Wi-Fi a Bluetooth. Konektorová výbava, která je na cesty zcela dostatečná.

Výkon Lenovo ThinkPad X380 Yoga

Pokud jde o výkon, konvertibilní notebook rozhodně nezaostává za svou konkurencí. Využití sedmé a osmé generace procesorů Intel Core dělá z tohoto modelu skvělý pracovní nástroj. O výkon jistě nebudete mít nouzi, což dokazují následující procesory.

  • Intel Core i5-7200U
  • Intel Core i7-7300U
  • Intel Core i3-8130U
  • Intel Core i5-8250U
  • Intel Core i5-8350U
  • Intel Core i7-8550U
  • Intel Core i7-8650U

V závislosti na volbě procesoru jsou aplikovány konkrétní operační paměti přispívající k celkovému výkonu. S procesory sedmé generace souvisí paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz, u procesorů osmé generace jsou to paměti DDR4 fungující na frekvenci 2 400 MHz. Maximální podporovaná kapacita operační paměti je 8 GB, respektive 16 GB.

V rámci výkonu notebooku Lenovo ThinkPad X380 Yoga bychom neměli opomíjet ani na ten grafický. S přihlédnutím k velikosti a primárnímu použití tohoto modelu lze očekávat výbavu související pouze s integrovanou grafickou kartou. U obou generací procesů je to grafika Intel HD Graphics 620.

Jen doplníme, že v rámci pevných disků se lze spolehnout na M.2 SSD.

Dotykový displej o velikosti 13,3"

Lenovo ThinkPad X380 Yoga otevřený

Zajímavostí notebooku Lenovo ThinkPad X380 Yoga je pochopitelně dotykový 13,3" displej. Jeho velikost naznačuje, že je určen především pro práci na cestách. V kombinaci s ThinPad Pen Pro vytváří velice zajímavou pracovní plochu. A to platí hlavně v okamžiku, kdy ho otočíte o 360°. V první řadě je třeba zmínit, že v horním rámečku je umístěna buď klasická nebo infračervená kamera. Záleží na tom, jaký model provedení zvolíte. Nechybí ani senzor okolního světla.

WVA displej se pyšní FHD rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. Poměr stran 16:1, kontrast 800:1, pozorovací úhly 170° a jas 300 nitů. Tato kombinace se z pohledu zobrazení jeví jako dobrá. Očekávat můžete průměrné hodnoty, takže displej ničím nevyniká, na druhou stranu v ničem neztrácí.

Pracovní prostředí konvertibilního notebooku

Notebook 2v1 má tu výhodu, že ho můžete používat i v režimu tablet, což už jsme několikrát zmínili. V této podobě se nabízí velice příjemné užití dotykové klávesnice. Pokud vsadíte na tu fyzickou, také nepřijdete zkrátka. Díky velikosti 13,3" chybí numerická část klávesnice. Na druhou stranu ale získáte dobré rozložení kláves, které se vyznačují skvělou odezvou, jak z pohledu zvuku, tak hmatu.

Uprostřed je nepřehlédnutelný červený trackpoint s ovládacími tlačítky nad touchpadem. Ten sice není příliš velký, na druhou stranu to není vzhledem k dotykovému displeji zapotřebí. V prostorách klávesnice vám nebude chybět snímač otisku prstů a u některých modelů byl dostupný i NFC štítek.

Klady a zápory Lenovo ThinkPad X380 Yoga

Lenovo ThinkPad X380 Yoga otočený

Pojďme si na závěr udělat takový malý souhrn toho, co je na notebooku Lenovo ThinkPad X380 Yoga dobré a co špatné. Nejprve začneme negativy, kterých je skutečně málo. Jsou to možná trochu slabší reproduktory. Někomu pak může vadit použití redukce při využití klasického ethernetového konektoru.

Tyto drobnosti jsou však vykoupeny přemírou kladů, kam stoprocentně spadá kvalitní výrobní provedení v kombinaci s přijatelnou hmotností. Vypíchnout lze jistě dobrou výdrž, pokud máte novou baterii, dostatek vstupních portů včetně Thunderbolt 3 a výkon. Při každodenním používání na cestách nebo v kanceláři oceníte také tišší ventilátor.

Lenovo ThinkPad X380 Yoga

Lenovo ThinkPad X380 Yoga barvy

Lenovo ThinkPad X380 Yoga otevřený