Model Lenovo ThinkPad X390 byl svého času stvořen pro podnikatelský sektor. Kompaktní notebook se zajímavým vzhledem, který představuje výkonný pracovní nástroj na cesty. A tak tomu opravdu je.

Přehled notebooků Lenovo ThinkPad X390 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad X390 je malý notebook s úhlopříčkou 13,3", což samo o sobě jasně vypovídá, pro jaké účely je stvořen. Mobilní pracovní nástroj, praktický pomocník do školy, ale i notebook pro domácí uživatele mající trochu vyšší nároky na výkon. Oproti svým předchůdcům se tento model zvětšil z velikosti 12,5". A nutno podotknout, že tato změna vedla pouze k lepšímu. Díky tomu Lenovo ThinkPad X390 osloví mnohem širší portfolio uživatelů.

Výkon, který se rozhodně nezapře

Lenovo ThinkPad X390

Když už jsme se zmínili o pracovním nástroji v podnikatelském segmentu, pojďme začít popisem toho nejdůležitějšího. A tím je výkon notebooku. Ten vás při běžné i náročnější kancelářské práci rozhodně nebude omezovat. Dokazují to zvolené procesory Intel Core. V závislosti na konkrétním modelu se můžete dopracovat k variantě s použitým procesorem Intel Core i7 desáté generace.

Výkon je podpořen také aplikovanými operačními paměťmi DDR4. Ty pracují na frekvenci 2 400 MHz a jejich maximální kapacita činí 32 GB. Vzhledem k tomu, že takto malý notebook není vhodný pro grafické práce, vystačíte si s integrovanou grafikou Intel HD Graphics 620.

Když k takovému výkonu připočtete ještě rychlé úložiště M.2 PCIe NVMe SSD s kapacitou až 1 TB, není o čem diskutovat.

Společník do práce i na cesty

Lenovo ThinkPad X390 klávesnice

U malého notebooku Lenovo ThinkPad X390 samozřejmě oceníte nejenom výkon, ale také jeho provedení a design. Kvalita zpracování je viditelná na každém detailu. Vše začíná pevnou konstrukcí, která je pro cestování s notebookem naprosto ideální. V různých částech šasi se můžete setkat s odlišnými materiály. Je to například plast s uhlíkovými vlákny, popřípadě skelnými vlákny a hořčík.

Celé šasi Lenovo ThinkPad X390 je černé. Matná černá působí velice elegantním a stylovým dojmem. Moderní koncept notebooku podporují tenké rámečky kolem displeje. Decentní kovové panty nenarušují celkový vzhled a zároveň jsou bytelné. Díky tomu obrazovku neotevřete jednou rukou, k čemuž přispívá i malá základna notebooku. Mimochodem, displej notebooku lze otevřít o sto osmdesát stupňů.

Výsledný verdikt týkající se fyzického zpracování Lenovo ThinkPad X390 bude rozhodně pozitivní. Reprezentativní podoba v kombinaci se stabilním a pevným šasi prozrazuje, že tento model přece jenom něco snese.

Malý, ale dostatečně vybavený

Každý asi správně tuší, že se zmenšující se velikostí notebooku dochází také k omezení počtu portů a konektorů. Je zcela logické, že u modelu Lenovo ThinkPad X390 nemůžete počítat s optickou mechanikou, která mimochodem chybí i mnohým větším ultrabookům. Výčet konektorové výbavy ovšem není tak tragický, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Z hlediska praktického využití je jasné, že většinu portů naleznete po stranách notebooku. Vpravo je to čtečka čipových karet a jeden port USB 3.0 typu A, včetně zámku Kensington. Mnohem více toho na vás čeká vlevo, kde najdete port USB 3.1 typu C, Thunderbolt 3, mini Ethernet, USB 3.0 typu A, HDMI a kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon.

Když k tomu připočtete ještě bezdrátové technologie Bluetooth a Wifi, s největší pravděpodobností vám při cestování s tímto notebookem nebude nic chybět. A to ani v okamžiku, kdy dorazíte do kanceláře či domů a připojíte k němu další periferie.

Práce na notebooku

Lenovo ThinkPad X390 z boku

Lenovo ThinkPad X390 je notebookem o velikosti 13,3", čemuž také odpovídá provedení klávesnice. Ta je však na rozměry tohoto modelu velice pohodlná. Je pravdou, že některá tlačítka jsou oproti klasické klávesnici trochu menší, i tak se na ní píše velice dobře. Vliv na to má primárně příjemný zdvih kláves cca 1,7 mm. Klávesy typu chiclet mají příjemnou odezvu a když si zvyknete na několik drobnějších kláves, psaní pro vás bude hračka. To platí i pro náročnější pisálky.

Kromě klávesnice upotřebíte další dva ovládací prvky. Lenovo ThinkPad X390 jako i ostatní business modely disponuje trackpointem s dvěma tlačítky. Přímo pod nimi je k dispozici touchpad o velikosti 10 x 6,5 cm. Tato dostatečně velká plocha vám umožní pohodlné ovládání a používání gest.

Displej Lenovo ThinkPad X390

Výběr procesoru rozhoduje také o použitých operačních pamětech. U sedmé generace procesorů jsou to paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz. U procesorů osmé generace jsou to paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 400 MHz. K dispozici jsou dva sloty s podporou maximální paměti 32 GB.

Doplňující informace na závěr

Lenovo ThinkPad X390 zespodu

Model Lenovo ThinkPad X390 má úhlopříčku 13,3". Matné provedení displeje je dostatečně jasné a barvy jsou přirozené. Příkladné jsou i pozorovací úhly. Tohle všechno se hodně odvíjí od toho, jakému typu displeje dáte přednost, protože přímo z výroby můžete volit mezi čtyřmi typy displejů.

  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů, kontrast 500:1
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, WVA, kontrast 800:1
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, dotykový WVA, kontrast 700:1
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, ThinkPad Privacy Guard Screen, kontrast 1 000:1

Ještě doplníme, že notebooku Lenovo ThinkPad X390 nechybí ani integrovaná kamera v horním rámečku. Jde o kameru HD720p, která může být vybavena také IR.

Celkové hodnocení notebooku

Notebook Lenovo ThinkPad X390 lze hodnotit pouze kladně. Mezi hlavní přednosti patří kvalitní provedení šasi a moderní design poplatný současné době. Dále je to dostatek portů s přihlédnutím k menším rozměrům 311,9 x 217 x 16,5 mm. Příjemná je i váha 1,22 kg. Potěší snadno vyměnitelná klávesnice, výkon a dobré chlazení, které je příslibem tichého chodu. Nadšení očekávejte i u výdrže baterie, s níž bezpochyby zvládnete celý pracovní den.

Přehled notebooků Lenovo ThinkPad X390 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkPad X390

Lenovo ThinkPad X390 klávesnice

Lenovo ThinkPad X390 z boku

Lenovo ThinkPad X390 zespodu