Pracovní stanice Lenovo ThinkStation C30 se vyjímá nejenom svým výkonem a rozšiřitelností. V její prospěch hovoří také jistá kompaktnost oproti jiným stolním počítačům označovaným jako Workstation.

Přehled modelů ThinkStation C30 aktuálně v prodeji.

Společnost Lenovo pracovní stanice rozhodně umí, o tom není žádných pochyb. Model Lenovo ThinkStation C30 je navíc důkazem toho, že to jde i ve spojení s přijatelnými rozměry a celkovou elegancí. Tento stolní počítač najde uplatnění v oblasti zpracování grafiky, multimédií i náročnějších výpočetních operací. I o tom svědčí následující řádky.

Stylová a bytelná konstrukce

Lenovo ThinkStation C30

Propojení plastu a oceli je pro stolní počítače naprosto běžné. Aby však výsledek stál za to, musí se to umět, a to výrobce Lenovo v tomto ohledu dokázal. Celkově bytelné šasi odpovídá označení Workstation stejně, jako designově zajímavý přední panel.

V podstatě jeho celá část je opatřena děrovaným žebrováním, které dává tak trochu nahlédnout do útrob počítače Lenovo ThinkStation C30. Ve spodní části je originální prvek v podání prohlubně směrem dovnitř. Vršek je naopak řešen velice prakticky, a to prostřednictvím zapuštěného madla. Díky němu lze pracovní stanici pevně a jistě uchopit a přenést na jiné místo. Manipulace s Lenovo ThinkStation C30 je příjemná i díky samotným rozměrům. Ty jsou 444 x 427 x 130 mm. Hmotnost činí asi 18,5 kg. A to nejsou v tomto segmentu vůbec špatné hodnoty.

Za doplnění stojí i odnímatelná strana stolního počítače. V rámci praktičnosti je použit speciální otevírací systém, díky němuž nepotřebujete žádné náčiní.

Portová výbava Lenovo ThinkStation C30

Lenovo ThinkStation C30 detail

Workstation je jasně vypovídající název. Lenovo ThinkStation C30 je určeno pro práci, k níž mnohdy potřebujete další externí zařízení a periferie. A ty připojíte poměrně snadno, protože stolní počítač nabízí vše potřebné.

Nejprve začneme popisem přední strany, která je během používání nejblíže. Hned po ruce budete mít dva porty USB 3.0 a porty pro mikrofon a sluchátka. Tohle všechno je umístěno na plném panelu včetně zapínacího tlačítka. Nad ním je pozice 5,25“ pro optickou mechaniku. Vzhledem ke kompaktnosti pracovní stanice Lenovo ThinkStation C30 v popředí nic víc neočekávejte.

O mnoho bohatší bude zadní strana pracovní stanice. Ta nabízí porty pro trvalejší připojení jednotlivých komponentů. Rozvržení portů je velice praktické. Ve spodní části najdete pouze napájecí konektor. Nad ním je segment vyčleněný pro jednotlivé vnitřní sloty. Horní třetina počítače je rozdělena na dvě části. Jedna tvoří průduchy pro ventilátory chladící Workstation. Ta druhá je vyčleněna portům.

K dispozici budete mít dva rychlé porty USB 3.0. Velice bohatou zásobu portů USB 2.0, jichž je celkem osm. Nechybí ani LAN, sériový port a tři audio porty. To je základ, který je možné rozšiřovat za pomoci vložených grafických a jiných karet.

Pracovní stanice zevnitř

Pokud vás zajímá Workstation Lenovo ThinkStation C30, jistě nezůstanete pouze u jeho vnější podoby. Rádi chytnete za ovládací prvek na boku počítače a podíváte se do jeho útrob. Protože právě ty přináší onu požadovanou rozšiřitelnost.

Jsou to dva sloty pro kartu PCI, dva sloty pro grafickou kartu PCI Express x16 nebo slot pro kartu PCI Express x4 a PCI Express x4 (x16 mechanical). Nechybí interní port USB, dohromady osm DIMM slotů pro operační paměti a pozice 3,5“ a 2,5“ pro uložení pevných disků. To vše prakticky a elegantně rozvrženo tak, abyste se ke všemu dostali rychle a mohli vše potřebné snadno vyměnit, obměnit či rozšířit.

Výkon je doménou Lenovo ThinkStation C30

Lenovo ThinkStation C30 s monitorem

Pracovní stanice Lenovo ThinkStation C30 svým provedením osloví nejednoho zájemce o kompaktní Workstation. Když se k tomu však připočte i výkon, je to téměř sázka na jistotu. Výkonová stránka nebyla v žádném případě poddimenzována, což dokazuje použití procesorů Intel Xeon. V závislosti na zakoupené variantě lze využívat řady procesorů E5 – 1600 v2 a E5 – 2600 v2. K celkovému operačnímu výkonu přispívá také maximální podporovaná kapacita operační paměti až 256 GB, což umožňuje osm již zmíněných DIMM slotů.

Lenovo ThinkStation C30 je ideálním nástrojem i pro ty, kdo pracují s grafikou, což prozrazuje volba grafické karty z výroby. Použito bylo hned několik grafik, s nimiž se lze setkat – NVIDIA® NVS 300, NVIDIA® NVS 310, NVIDIA® NVS 315, NVIDIA® NVS 450, NVIDIA® NVS 510, NVIDIA® Quadro® 410, NVIDIA® Quadro® K600, NVIDIA® Quadro® K2000 a K2000D, NVIDIA® Quadro® K4000, NVIDIA® Quadro® K5000, NVIDIA® Quadro® K6000 a NVIDIA Tesla K20.

Z pohledu diskové kapacity se také není třeba příliš omezovat. Volné pozice umožňují použití více disků najednou, ať už je to SATA, SATA Hybrid nebo SSD disky. Kapacity začínají na 128 GB a mohou dosahovat hranice 4 TB.

Proč zvolit Lenovo ThinkStation C30?

Otázka, na kterou si musí asi každý odpovědět sám. Je však pravdou, že v případě této pracovní stanice lze hovořit o jisté kompaktnosti, velice dobré rozšiřitelnosti, certifikaci ISV a v neposlední řadě o instalaci Workstation na stojan. Lenovo ThinkStation C30 má i po tolika letech uvedení na trh co nabídnout.

Přehled modelů ThinkStation C30 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkStation C30 s monitorem
Lenovo ThinkStation C30 detail