Přehled počítačů Lenovo ThinkStation E31 aktuálně v prodeji.

Pracovní stanice jsou něčím, co jde výrobci Lenovo opravdu dobře. Pokud v tomto směru netoužíte po špičkových a současných modelech, ale hledáte přiměřený výkon za dobrou cenu, je Lenovo ThinkStation E31 vhodnou volbou.

Tento model spatřil světlo světa již před nějakou dobou, přesto dnes dokáže svým výkonem a provedením oslovit řadu uživatelů výpočetní techniky. Vyráběn byl ve dvou variantách. Tou menší je Lenovo ThinkStation E31 SFF. Mnohem oblíbenější a vzhledově zajímavější verzí připomínající plnohodnotný Workstation je však řešení Lenovo ThinkStation E31 MT.

Provedení Lenovo ThinkStation E31 MT

Lenovo ThinkStation E31

Právě této verzi pracovní stanice se budeme věnovat trochu podrobněji. Na první pohled působí větším a robustnějším dojmem, který je tomuto typu výpočetní techniky vlastní. Nechybí dokonce ani charakteristické madlo v horní části pro snazší manipulaci. Rozměry Lenovo ThinkStation E31 MT jsou 430x425x175 mm a hmotnost je 11,2 kg.

Tento model svým vzhledem koresponduje s moderními modely současné doby, až tak nadčasový ve své době byl. Polovinu přední části tvoří velká mřížka, ta druhá je vyhrazena prostoru pro uložení mechanik a základních konektorů.

Černá barva plastu a kovu působí elegantním dojmem a pohled na zajímavé rysy prozrazuje, že od Lenovo ThinkStation E31 můžete očekávat něco více. Do vnitřních útrob se pochopitelně dostanete s pomocí jednoduchého ovládacího prvku na levé straně počítače, takže nepotřebujete jakékoliv náčiní.

Umístění jednotlivých konektorů

Pokud zůstaneme u popisu nejoblíbenější varianty Lenovo ThinkStation E31 MT, připravte se na následující výbavu. Na předním panelu jsou to dva porty USB 2.0, konektor pro sluchátka a pro mikrofon. Tohle všechno budete mít ihned na dosah ruky. Pro úplnost ještě zmíníme, že zde nechybí ani indikátory napájení a aktivity pevného disku. Vrchní část je vyhrazena pro umístění dvou mechanik. Pod informačními diodami je situován vypínač.

Chudě na tom rozhodně není ani zadní strana počítače Lenovo ThinkStation E31 MT, kam budete s největší pravděpodobností připojovat většinu periferií. Kromě konektoru pro napájecí kabel je to odshora směrem dolů sériový port, PS2 konektor pro klávesnici a myš, VGA, DisplayPort, šest portů USB, LAN, mikrofon a konektory pro vstup a výstup zvuku.

Nechybí pochopitelně ani sloty PCI Express x16, kam můžete umístit grafické karty a jiné komponenty. Díky tomu se lze volitelně dopracovat například ke konektoru DVI. Nechybí ani sloty pro karty PCI a slot pro kartu PCI Express x1.

Výkon dřímající v pracovní stanici

Lenovo ThinkStation E31 z boku

Stanice Lenovo ThinkStation E31 byla osazována procesory Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 a Intel Xeon E3-1200. Rychlost zpracování výpočetních operací je pochopitelně podpořena i aplikovanými paměťmi. Jde o moduly DDR3 pracující na frekvenci 1 600 MHz, jež mohou dosahovat kapacity až 32 GB. A s tím už se dá vyjít.

Přímo z výroby lze volit ze tří grafických karet podle toho, co plánujete s Lenovo ThinkStation E31 MT provádět. Základní verzí je integrovaná grafická karta Intel HD Graphics P4000. Volit lze ovšem i výkonnější alternativy, mezi něž spadá NVIDIA NVS a NVIDIA Quadro Q4000.

Do většího modelu Lenovo ThinkStation E31 můžete vložit až tři pevné disky. Jeden 3,5“ SATA, jeden 2,5“ SATA a jeden 2,5“ SSD. Maximální kapacity, které osazoval výrobce, jsou až 3 TB s 7 200 ot./min., dále 600 GB s 10 000 ot./min. nebo v případě SSD až 256 GB.

Pro úplnost ještě doplníme, že pracovní stanice ThinkStation E31 MT odebírá při 85% zátěži asi 280 W a při 92% vytížení přibližně 450 W.

Shrnutí Lenovo ThinkStation E31

Lenovo ThinkStation E31 sice není nejmladším zástupcem pracovních stanic značky Lenovo, přesto je synonymem preciznosti a propracovanosti tohoto výrobce. Právě tento model je důkazem toho, že bylo na svou dobu pomýšleno na všechno.

Přehled počítačů Lenovo ThinkStation E31 aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkStation E31