Když je zapotřebí výkon, je nutné sáhnout po adekvátní výpočetní technice. Tu představuje pracovní stanice Lenovo ThinkStation E32 dostupná ve dvou variantách provedení.

Přehled repasovaných počítačů Lenovo ThinkStation aktuálně v prodeji.

Jak už prozrazuje typové označení Lenovo ThinkStation E32, jde o pracovní stanici, v jejíž prospěch bude hovořit především výpočetní výkon, kvalita zpracování a bohatá možnost rozšíření. Společnost Lenovo se tímto modelem snažila pokrýt širokou škálu zákazníků, proto vznikla nejenom typická varianta Tower, která je pro pracovní stanice vlastní, ale také zmenšená kopie v podání Small Form Factor neboli SFF.

O obou nízkonákladových pracovních stanicích Lenovo ThinkStation E32 si povíme něco více a prozradíme vám, jak taková kvalita vlastně může vypadat.

Lenovo ThinkStation E32 Tower

Lenovo ThinkStation E32 SFF

Patřičnou pozornost pojďme věnovat té ryzí pracovní stanici, tedy většímu stolnímu počítači v provedení Tower. Stačí se podívat na bytelné madlo v horní části a každému je jasné, o jakou techniku se jedná. Lenovo v tomto směru rozhodně nešetřilo a splnilo všechny předpoklady Workstation.

To znamená pevnost, odolnost a celková bytelnost. Přední část Lenovo ThinkStation E32 Tower působí vzdušným dojmem, za což může hlavně děrovaná plocha, do které jsou zasazeny jednotlivé prvky. Nadčasové linie spodní části originalitu tohoto konceptu jenom podtrhují.

Z vrchní části je k dispozici pozice pro 5,25“ mechaniku, na níž navazuje ještě jedna stejně velká pozice. Další celek je tvořen volnou pozicí 3,5“ a částí s konektory. Hned po ruce budete mít dva porty USB 3.0 a konektory pro sluchátka a mikrofon. Součástí je také tlačítko pro spuštění stolního počítače. Jak vidno, k dispozici lze mít řadu ostatních periferií uložených právě v předních pozicích.

Velikost pracovní stanice Lenovo ThinkStation E32 Tower je 431 x 425,2 x 175 mm a hmotnost činí 12,5 kg.

Podstatně větší zásoba portů se nachází vzadu počítače. Jsou to čtyři porty USB 3.0, dva porty USB 2.0, audio porty, LAN, dvakrát DisplayPort, VGA, sériový port a další, které získáte prostřednictvím karet vložených do čtyř dostupných slotů PCI a PCIe. Uvnitř je mimochodem také jeden port USB 2.0 a volné pozice pro tři pevné disky, ať už budou velikosti 3,5“ nebo 2,5“.

Lenovo ThinkStation E32 Small Form Factor

Lenovo ThinkStation E32 Tower s monitorem

Pokud vám jde primárně o kompaktnost, je zajímavou volbou i zmenšená varianta pracovní stanice Lenovo ThinkStation E32 s označení SFF. Její rozměry jsou 375 x 338 x 102 mm a hmotnost 7,8 kg. Na první pohled už nevypadá jako typická Workstation, na druhou stranu je skladnější.

Bude to ale na úkor některých volných pozic. Postřehnutelné je to například v přední části Lenovo ThinkStation E32 SFF, kde je k dispozici pouze jedna Slim mechanika a žádná další pozice. Co se týče počtu konektorů a portů, je v podstatě totožný s řešením Lenovo ThinkStation E32 Tower, jak vpředu, tak vzadu. Jen design je pozměněn.

Pracovní stanice zakládající si na výkonu

Vše výše uvedené je bezpochyby důležitou informací při rozhodování o nákupu pracovní stanice. Máme na mysli hlavně konektorovou výbavu a rozšiřitelnost. Design je jenom přidanou hodnotou. Proč si ale kupujete pracovní stanici je naprosto zřejmé. Je to kvůli odpovídajícímu výkonu, protože Workstation musí plnit trochu náročnější úlohu než jen zpracování kancelářských úkonů.

A v tomto ohledu je Lenovo ThinkStation E32 dostatečně vybaveno. Výběr může začít u procesorů Intel Xeon E3, Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Použita je čipová sada Intel C226. K dispozici jsou čtyři sloty pro paměťové moduly. Maximální podporovaná kapacita je 32 GB.

Pracovní stanici lze pochopitelně zakoupit nejenom s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics P4600. Bude-li Lenovo ThinkStation E32 plnit roli zpracovatele multimédií, pak je možné vsadit i na lepší grafickou kartu, jakou tvoří NVIDIA NVS a NVIDIA Quardo. V případě pracovní stanice SFF je to až NVIDIA Quardo K600, u větší verze Tower je to až NVIDIA Quardo K4000.

Maximální výkon zdroje Lenovo ThinkStation E32 Tower je 450 W, u Lenovo ThinkStation E32 SFF je to 240 W. Z výroby jsou v počítačích použity klasické nebo SSD disky.

Lenovo ThinkStation E32 Tower zezadu

Shrnutí pracovní stanice Lenovo ThinkStation E32

Lenovo ThinkStation E32 je v obou verzích provedení profesionální výpočetní technikou přinášející výkon, slušnou konektorovou výbavu a podporu. Zároveň se pyšní variabilitou a možností otevření boční části počítače bez jakýchkoliv nástrojů. Jediné, co vám může vadit jsou snad jen sloty PCIe s poloviční výškou u verze Lenovo ThinkStation E32 Small Form Factor.

Pracovní stanice Lenovo ThinkStation E32 si najde uplatnění při inženýrské, vědecké či grafické práci. Zkrátka tam, kde je zapotřebí výkon.

Přehled repasovaných počítačů Lenovo ThinkStation aktuálně v prodeji.


Lenovo ThinkStation E32 SFF


Lenovo ThinkStation E32 Tower s monitorem


Lenovo ThinkStation E32 Tower zezadu