Jednoduchost, výkon, spolehlivost a energetická efektivita. Vyžadujete-li od výpočetní techniky tyto vlastnosti, pracovní stanice Lenovo ThinkStation P320 vás jistě zaujme.

Přehled počítačů Lenovo ThinkStation aktuálně v prodeji.

Pokud potřebujete stolní počítač pro práci, je dobré sáhnout do produktové nabídky společnosti Lenovo. Právě ta svým modelem Lenovo ThinkStation P320 upoutala pozornost potencionálních zájemců v mnoha segmentech. Profesionální řešení výpočetní techniky, která je dostupná ve dvou provedeních.

 • Lenovo ThinkStation P320 Tower
 • Lenovo ThinkStation P320 SFF

Počítač menší jak obyčejná tužka

Lenovo ThinkStation P320

Tím prvotním předpokladem, proč se rozhodnete právě pro tento model bude jistě jeho velikost. Lenovo ThinkCentre M910q Tiny vypadá jako malá a nenápadná krabička. Ta je dokonce menší než obyčejná tužka. Rozměry tohoto počítače jsou 182,9 x 179 x 34,5 mm. Když k tomu připočtete ještě hmotnost 1,32 kg, pak tento model nebude vážit více než malý notebook. To z něj do jisté míry dělá i velice mobilní zařízení, které můžete strčit do tašky a jdete. K těmto účelům ale Lenovo ThinkCentre M910q Tiny nebylo stvořeno.

Moderně zpracované šasi

Pracovní stanici Lenovo ThinkStation P320 nelze prezentovat jinak než jako profesionální výpočetní techniku. Vybízí k tomu už samotný vzhled. My se nyní v následujících řádcích zaměříme primárně na provedení Tower, protože to prezentuje větší rozšiřitelnost a je zkrátka takovým plnohodnotnějším představitelem pracovní stanice.

Už na první pohled je zřejmá preciznost výroby. Jednotlivé části na sebe dokonale navazují a všechno lícuje tak, jak má. Propojení plastu a kovového šasi je v podstatě nepostřehnutelné. Velice elegantní je zpracování předního panelu, kde horní části dominuje plocha vyhrazená konektorům a mechanikám a spodek tvoří mřížka. Nápis ThinkStation je nepřehlédnutelný stejně, jako červená linie nahoře. Tohle všechno jsou prvky prozrazující, že nejde o běžný domácí počítač, ale o pracovní stanici nabízející patřičný výkon.

Za zmínku určitě stojí i samotné rozměry Lenovo ThinkStation P320, které odpovídají provedení Tower.

 • Hloubka je 424,2 mm
 • Výška je 375,9 mm
 • Šířka je 175 mm

Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása a přesně toho se držel také výrobce Lenovo. Dokazuje to jak vzhled, tak snadné ovládání a možnosti upgradu této pracovní stanice.

Čelní panel pod drobnohledem

Lenovo ThinkStation P320 detail

Zaměřme se ale na detaily této pracovní stanice. A začít můžeme právě vpředu. S touto částí stolního počítače se totiž budete setkávat nejvíce. Ať už jde o mechaniky nebo možnost rychlého připojení externího zařízení. O designovém vyhotovení předního panelu jsme si něco málo řekli výše.

Mechaniky jsou z praktických důvodů zakomponovány v horní části. K dispozici máte dvě 5,25" pozice, kde se mohou nacházet i další prvky než pouze optická mechanika. Hned pod nimi, zhruba v polovině předního panelu najdete konektory. Výbava je zcela optimální – dva porty USB 3.0, audio konektor pro sluchátka a druhý pro mikrofon. Volitelné jsou i ostatní prvky – čtečka SD karet, 1394 IEEE a eSATA. Záleží na tom, jaký model zvolíte.

Pestrá konektorová výbava

Když už jsme u popisu vnějších částí pracovní stanice Lenovo ThinkStation P320, obratem se zaměříme na její zadní část. Právě sem bude soustředěno připojení všech ostatních periferií. Prostor, kam zase tak často nepotřebujete, na druhou stranu od něj očekáváte patřičnou flexibilitu. A té se vám skutečně dostane.

Lenovo ThinkStation P320 se pyšní bohatou konektorovou výbavou. Je tedy předpokladem, že z tohoto pohledu jistě nebudete strádat. K dispozici máte dva porty USB 2.0, čtyři porty USB 3.0, VGA, dvakrát DisplayPort, RJ-45, konektor pro mikrofon a dva audio konektory Line-in a Line-out. Volitelný je sériový port.

Vnitřní rozšíření Lenovo ThinkStation P320

Lenovo ThinkStation P320 pohled

K této pracovní stanici však nemusíte připojovat zařízení pouze externě. Důležitá je také rozšiřitelnost z pohledu vnitřních útrob. Dovnitř se mimochodem dostanete velice snadno, rychle a bez jediného nástroje. Vnitřní uspořádání komponent je přehledné a umožňuje vám doplnit další prvky.

Co se týče rozšíření Lenovo ThinkStation P320, nebudete omezeni ani z pohledu pevných disků, kdy máte k dispozici M.2, 2,5" a 3,5" pozice. Domoci se tak můžete maximální kapacity od 2 do 16 TB. Jen pro doplnění, u verze SFF je to rozmezí 2 až 8 TB podle volby pozice. V této souvislosti by měla padnou zmínka o RAID 0, 1, 5 a 10. To podstatné pak přináší PCI sloty.

 • 1x PCIe x16
 • 1x PCI x4
 • 2x PCIe x1

Výkon pracovní stanice

Lenovo ThinkStation P320 zezadu

Pracovní stanice tohoto typu je primárně určena pro práci. Výpočetní a grafický výkon je tak prvním, o co se z pohledu technických parametrů asi budete zajímat. Využívána je čipová sada Intel C236. Ať už se rozhodnete pro výše popisovaný Tower nebo menší variantu Small Form Factor, výběr procesorů je totožný.

 • Intel Core i3
 • Intel Core i5
 • Intel Core i7
 • Intel Xeon

U procesorů Intel Core jde o sedmou generaci, takže se můžete spolehnout na adekvátní výkon. Ten je mimochodem podpořen také dostatkem operační paměti. Lenovo ThinkStation P320 Tower má k dispozici celkem čtyři paměťové sloty pracující na frekvenci 2 400 MHz. Maximální podporovaná kapacita činí 64 GB. A to je velice slušný základ pro výpočetní výkon.

Jak už jsme několikrát zmínili, pracovní stanice slouží i ke grafickým pracím, o čemž vypovídá použití grafik. Pokud jde o verzi Tower, jsou to NVIDIA NVSTM/ Quadro Up to P4000. V případě verze SFF jsou to NVIDIA NVSTM / Quadro Up to 2 x P1000. Je tedy na vás samotných, čemu všemu dáte přednost a hlavně, k jakým účelům Lenovo ThinkStation P320 využijete.

Pracovní stanice pro všechny

Co říci na závěr o pracovní stanici Lenovo ThinkStation P320? Snad jen to, že tento model se skutečně povedl. Pokud tedy řešíte spolehlivost, skvělý výkon a rozšiřitelnost, bude Tower bezpochyby dobrou volbou. Jestliže oželíte drobné rozšíření a preferujete spíše menší výpočetní techniku, zaměřte se na verzi SFF. Tento počítač vás v práci rozhodně omezovat nebude, ba naopak.

Přehled počítačů Lenovo ThinkStation aktuálně v prodeji.

Lenovo ThinkStation P320

Lenovo ThinkStation P320 detail

Lenovo ThinkStation P320 pohled

Lenovo ThinkStation P320 zezadu