Lenovo ThinkStation P330 je plnokrevnou pracovní stanicí, která nachází využití v mnoha segmentech. Od IT správců, přes tvůrce multimédií, až po náročné domácí uživatele.
Přehled počítačů Lenovo ThinkStation aktuálně v prodeji.
Poptávka po pracovních stanicích je čím dál větší, o tom není žádných pochyb. Spousta uživatelů raději sáhne po starší pracovní stanici než po novém stolním počítači. A není se čemu divit. Vyšší výkon, profesionální řešení, velké množnosti rozšíření a podobně. Pokud chcete takový Workstation, zaměřte se na Lenovo ThinkStation P330. Zástupce kvalitní výpočetní techniky, která je dostupná ve třech variantách provedení.
Vzhledem k tomu, že v tomto článku cílíme spíše na využití maximálního potenciálu pracovní stanice, následující popis se bude týkat výhradně provedení Lenovo ThinkStation P330 Tower.
Někdy je těžké rozeznat pracovní stanici od běžného stolního počítače. V případě Lenovo ThinkStation P330 s tím problém mít rozhodně nebudete. Propracované rysy, kvalitní zpracování, důraz kladený na detail, a tak trochu „dravý“ přední panel. Takhle nějak vypadá plnokrevná pracovní stanice. Model P330 oproti svému předchůdci P320 doslova zmužněl.
Preciznost zpracování je znát na každém záhybu. Společnost Lenovo si dala záležet i z pohledu výsledného designu. Neopomněla na typický červený prvek vpředu, který je tentokrát spíše minimalistický. Černé provedení je elegantní stejně, jako spojení plastu a kovu. Když vše dobře lícuje, závěr je vždy famózní.
Rozměry 376 x 328 x 165 mm jsou oproti předchůdci trochu menší, což se promítá i do hmotnosti od 10,6 kg. Počítač tím však nic neztrácí na své rozšiřitelnosti a možnostech.
Nechoďme v tomto případě kolem horké kaše. Všichni jistě bedlivě vyčkáváte na informace týkající se výkonu pracovní stanice Lenovo ThinkStation P330. Proto si je pojďme naservírovat jako první. Když jsme se v úvodu zmínili o využití pro IT správce, přinášeli jsme tím skrytou informaci. Tato pracovní stanice má totiž výkonu na rozdávání. Dokonce disponuje certifikátem pro podporu virtuální reality. Právě provedení Tower dokáže nabídnout vysoké maximum v mnoha ohledech.
Pomyslným odrazovým můstkem se stává čipová sada Intel C246. Z pohledu procesorů můžete vsadit na osmou generaci procesorů Intel Core i7. Kapitolou samou o sobě jsou ještě procesory Intel Xeon E-2100. Zkrátka výkon, který pocítíte na každém kroku.
Výkonnostní stránka Lenovo ThinkStation P330 je podpořena i operační pamětí. Ty pracují na frekvenci 2 666 MHz. Prostřednictvím čtyř slotů můžete do počítače vložit paměti o kapacitě až 64 GB. Kromě jiného se lze spolehnout také na podporu paměti Optane až 32 GB Intel Optane NVMe M.2.
A co lze čekat v případě grafických a multimediálních prací? Jak jinak než odpovídající výkon. Tato pracovní stanice může být vybavena grafikami NVIDIA Quadro P4000 nebo NVIDIA Quadro RTX 4000, s nimiž rozhodně nebudete strádat.
Pojďme zase trochu zvolit a od fantastického výkonu přejít k dalším praktickým věcem souvisejícím s vnější částí šasi. Je to samozřejmě konektorová výbava, která je také velice důležitá. Přední panel Lenovo ThinkStation P330 je výjimečný v tom, jak je zpracovaný. Všechny porty a ovládací prvky jsou koncentrovány v horní polovině předního panelu.
Na první pohled je zřejmé, že k dispozici budete mít 5,25" pozici, kde se standardně nachází optická mechanika. Ta je z praktických důvodů situována nastojato. Vpravo od ní je zapuštěná část, kde je tlačítko pro spuštění počítače se signalizační diodou disku. V další úrovni jsou pak zapuštěny samotné konektory. Toto členění působí velice praktickým a stylovým dojmem. Z pohledu konektorů máte k dispozici dva porty USB 3.1 Gen 1, dva porty USB 3.2 Gen 1, jeden port USB-C, konektory pro sluchátka a mikrofon, včetně možnosti volitelné čtečky karet 7v1. To je nabídka hodna profesionální pracovní stanici. Když budete mít při práci všechno tohle po ruce, jistě vám nebude nic chybět.
Nyní se přesuňme z přední části do té zadní. Ta je standardně vyčleněna pro trvalé připojení ostatních zařízení. Prakticky rozmístěné porty nabývají velice zajímavých podob z hlediska celkového počtu. Dokazují to dva porty USB 3.1 Gen 1, dva porty USB 2.0, RJ-45, dvakrát DisplayPort, PS/2, zvukový výstup, sériový port, ale také volitelné HDMI a další DisplayPorty. Taková výbava jen stvrzuje, že Lenovo ThinkStation P330 podporuje až šest samostatných displejů. A to už je hodně slušné pracovní zázemí. Výjimkou pochopitelně není ani volitelný 5G Ethernet a ostatní rozšiřující karty.
Když otevřete boční šasi a nahlédnete do útrob této pracovní stanice, okamžitě nabydete dojmu, že jde o profesionální výpočetní techniku. Dokazuje to mimochodem praktické uspořádání jednotlivých komponent, včetně dalších ovládacích prvků, které vám umožní dostat se až k základní desce. Vše potřebné vyklopíte, vyměníte, doplníte a můžete pracovat dál.
V této souvislosti je vhodné zmínit patřičná rozšíření. Například z pohledu úložiště to bude až 3x 1TB M.2 PCIe NVMe SSD nebo až 3x 3,5" celkově 12 TB nebo 2.5" SATA SSD 4 TB. Chybět vám samozřejmě nebudou sloty PCIe 3.0 x16, PCIe 3.0 x1 a PCIe 3.0 x16. Pro SSD disky je dostupný RAID 0, 1, 5 a 10.
Lenovo ThinkStation P330 je právoplatně označováno, jako pracovní stanice, o čemž jste se mohli přesvědčit ve výše uvedených řádcích. Vysoký výkon a maximální uzpůsobení počítače vlastním potřebám z něj dělají opravdu skvělý nástroj, ať už je vaším cílem výpočetní výkon nebo ten grafický. Na závěr se ještě můžeme zmínit o zdroji napájení 210 W 85 % a 260 W 92 %. Nechybí ani Trusted Platform Module 2.0 nebo slot pro zámek Kensington. Nabízí se i možnost připojení Intel 9560 2x2 vPro s Bluetooth 5.0. Zkrátka vše, co od profesionální výpočetní techniky očekáváte.
Přehled počítačů Lenovo ThinkStation aktuálně v prodeji.