Je pro vás mobilita u notebooku hlavní prioritou? Pak vás určitě zaujme model Lenovo X280. Notebook stvořený na cesty, který vyniká svým zpracováním a předkládaným výkonem.

Přehled notebooků Lenovo ThinkPad x280 aktuálně v prodeji.

Lenovo X280 patří do kategorie notebooků, které nechcete mít celý den položené na stole. Ostatně, minimalistické provedení vybízí k tomu, že ho budete mít naopak stále při sobě. Doslova cestovní výpočetní technika oslovující nejenom komerční segment. Vedle pracovních schůzek vám může Lenovo X280 dělat společnost také při studiu ve škole, na dovolené, chatě a na mnoha dalších místech. A v čem vyniká tento úspěšný model?

Bytelnost znatelná na první pohled

Lenovo X280

Když něco často převážíte, očekáváte, že to vydrží. A toho se držel i sám výrobce modelu Lenovo X280. Notebook je totiž zhotoven z kvalitních materiálů, jimiž jsou hořčík a uhlík. Základna je vytvořena převážně z hořčíku, naopak kryt displeje je tvořen z uhlíkových vláken. To vše zahaleno do černého obalu, který je velice příjemný na dotek. Dalo by se říci měkký a sametový povrch, avšak s odpovídající odolností.

Nechybí pevný pant a určitá flexibilita při otevírání. Díky dvěma použitým závěsům budete schopni otevřít notebook o 180 stupňů, což se může hodit při práci i prezentaci nejrůznějších věcí. Vysoce kvalitní a lehké pouzdro je bezpochyby doménou modelu Lenovo X280. Výraznější problém byste neměli mít ani s ulpíváním otisků prstů na vnějším šasi.

Nutno podotknout, že oproti svým předchůdcům tento model částečně zhubl. Celková šířka činí 307,7 mm, hloubka je 209,8 mm a výška se pohybuje od 17,4 do 17,8 mm, protože notebook je vpředu drobně snížený. Tomu samozřejmě odpovídá i hmotnost začínající na hodnotě 1,13 kg u FHD varianty bez dotykového displeje. U dotykového displeje narůstá hmotnost na 1,27 kg.

Na první pohled je Lenovo X280 reprezentativním notebookem, za který se určitě nebudete stydět na žádné pracovní schůzce či kdekoliv jinde.

Jak vypadá cestovní konektivita?

Jeden by si řekl, že zeštíhlená řada "X" na tom nebude z hlediska konektivity příliš dobře. Opak je však pravdou. Na to, že se jedná o notebook s velikostí 12,5" se domůžete všeho potřebného, co se vám na cestách hodí. Počet portů je pochopitelně přizpůsoben velikosti a zároveň tomu, že jde o mobilní výpočetní techniku, u níž nepotřebujete mít nepřetržitě připojeno velké množství zařízení.

Když budete na modelu Lenovo X280 hledat porty, zaměřte se na boční strany notebooku. Jen čtečku microSD najdete skrytou vzadu. To přispívá k uhlazenějšímu a líbivějšímu vzhledu. Největší zásobárna konektorů se nachází vlevo. K dispozici budete mít port USB 3.1 Gen 1 typu C, Thunderbolt 3, Mini Ethernet, dokovací port, USB 3.1 typu A, HDMI 1.4b a kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Vpravo je jeden port USB 3.1 typu A a zámek Kensington, včetně mřížky pro přívod vzduchu.

Jak můžete vidět, menší konektorová výbava je spojena s rychlými porty a všestranností, takže z pohledu připojení ostatních periferií jistě nebudete mít žádný problém. Navíc, když můžete využít i bezdrátových technologií, jakými jsou Wifi a Bluetooth.

Pracovní prostředí v podání klávesnice

Lenovo X280 otevřené

I když model Lenovo X280 svou velikostí nevybízí k tomu, že byste na něm dlouhodobě psali slohové práce, přesto hraje provedení klávesnice významnou roli. V tomto případě si určitě přijdete na své. Použita je totiž populární a prověřená klávesnice typu chiclet. Očekávat tak lze klávesy příjemné na omak, vynikající zpětnou vazbu i celkové rozložení kláves.

  • Klávesy v šesti řadách
  • Zdvih kláves 1,8 mm
  • Hladký povrch kláves

Na notebooku Lenovo X280 budete moci pracovat také v noci, protože klávesnici nechybí dvoustupňové podsvícení. S přihlédnutím k malým rozměrům notebooku lze na výbornou hodnotit i celkové rozložení kláves.

V rámci ovládacích prvků pochopitelně nelze opomíjet ani na výrazný trackpoint uprostřed klávesnice. Jeho funkční klávesy se nachází hned pod mezerníkem, takže je budete mít na dosah ruky. Jsou v podstatě nedílnou součástí touchpadu, který se oproti svému předchůdci trochu prodloužil. I to hovoří ve prospěch uživatelsky příjemnějšího prostředí.

Nic dalšího v této části notebooku Lenovo X280 neočekávejte. Vše doplňuje pouze čtečka otisku prstů vedle touchpadu a zapínací tlačítko mezi klávesnicí a displejem, jehož součástí je dioda prozrazující zapnutý stav.

Displej odpovídající vašim potřebám

Lenovo X280 pootevřené

Velikost notebooku, potažmo displeje jsme vám již prozradili. Jedná se o hodnotu 12,5" a ta je jako stvořená pro cestování. Když otevřete notebook, dočkáte se pohledu na trochu širší rámečky kolem displeje, které dokonale ladí se zbytkem šasi. V horní části se nachází webová kamera HD720p, jíž upotřebíte při komunikaci s přáteli a obchodními partnery. Webové kamera ThinkShutter s infračerveným zářením má také mechanickou závěrku, což může přijít vhod.

Co se týče volby rozlišení, vše hodně závisí na tom, co od notebooku očekáváte a k čemu všemu ho chcete využívat. Zvolit lze dokonce dotykovou variantu.

  • HD rozlišení 1 366 x 768 pixelů, svítivost 220 nitů, kontrast 400:1
  • FHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, svítivost 300 nitů, kontrast 700:1

Matné provedení displeje koresponduje s dobrými zobrazovacími parametry. Ať už jde o svítivost, barevné podání, pozorovací úhly a viditelnost na slunci. V tomto směru si asi nebudete na nic stěžovat. Pro každodenní používání na cestách naprosto ideální.

Malý, ale dostatečně výkonný

Lenovo X280 zezadu

Asi nikdo nechce být při své práci na cestách omezován právě výkonem. A nutno podotknout, že u modelu Lenovo X280 vám nic takového nehrozí. Za elegantním šasi se v samotných útrobách ukrývá výkonné srdce v podání procesorů Intel Core sedmé a osmé generace. Jedná se o procesory Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7, takže na své si přijde skutečně kdokoliv. U výkonnějších procesorů můžete počítat s maximální frekvencí až 4,2 GHz a cache pamětí 8 MB.

Výkon notebooku Lenovo X280 podporují i operační paměti, které mohou nabývat maximální kapacity 16 GB. U procesorů sedmé generace jde o paměti DDR4 pracující na frekvenci 2 133 MHz. V případě osmé generace se jedná o paměti DDR4 s frekvencí 2 400 MHz.

Lenovo X280 bylo stvořeno jako cestovní pracovní nástroj pro běžnou kancelářskou práci, čemuž mimochodem odpovídá i grafický výkon. V závislosti na generaci procesoru jsou použity grafiky Intel HD Graphics 620 a Intel UHD Graphics 620. Jen málokdo by asi chtěl na tak malém displeji tvořit nějaký multimediální obsah, takže v tomto směru si jistě vystačíte.

Doplnění na závěr

V rámci komplexních technických parametrů bychom měli uvést, že Lenovo X280 vzhledem ke své velikosti nenabízí optickou mechaniku. Pokud jde o pevné disky, jsou tu pozice M.2 SSD v podání SATA a PCIe NVMe, takže o náležitou kapacitu úložiště se nebudete ochuzovat. Za zmínku stojí i důraz kladený na bezpečnost. Kromě již zmiňované čtečky otisků prstů je to také TPM a softwarová podpora. Standardně je Lenovo X280 vybaveno baterií 48Wh, která v dobré kondici zajistí celodenní práci na cestách.

A jak bude vypadat celkové shrnutí tohoto notebooku? Mezi klady patří určitě kvalitně zpracované šasi, matný displej, tichý chod ventilátoru, integrovaný Thunderbolt 3 a dvoukanálové operační paměti. Určitými zápory se mohou stát nevyjímatelná baterie, chybějící konektor RJ45 a zbytečně větší rámečky kolem displeje, i když to je subjektivní názor. Lenovo X280 v každém případě představuje spolehlivého společníka na cesty.

Přehled notebooků Lenovo ThinkPad x280 aktuálně v prodeji.

Lenovo X280

Lenovo X280 otevřené

Lenovo X280 pootevřené

Lenovo X280 zezadu