Opět naprosto přímá a velice individuální otázka, na kterou neexistuje žádná jasná a přesná odpověď. K výslednému rozhodnutí se musí každý zájemce dopracovat sám, my mu pouze předložíme praktické informace týkající se obou řešení.

Rozměrové předpoklady a mobilita

Ještě před několika lety bylo toto porovnání velice obtížné, protože notebooky nebyly natolik rozšířeným prodejním artiklem a parametry obou zařízení byly prakticky neporovnatelné. V současné technologicky vyspělé době však lze srovnávat právě mobilní přenosná zařízení i s pevnými stolními počítači.

Stolní počítač versus notebook

Z hlediska rozměrových parametrů je rozdíl naprosto viditelný. Notebook je především pracovním nástrojem, kterým je díky své minimální velikosti a zanedbatelné váze určen pro časté přenáší. Prostřednictvím něho si můžete vytvořit dokonalého pracovního pomocníka, který Vás může provázet na náročných obchodních schůzkách nebo při školní výuce. Stolní počítač je z tohoto hlediska poměrně maximalistické řešení a jeho časté stěhování je naprosto nereálné a nevhodné. Jemu určené pevné a neměnné místo může být třeba na psacím stole. Otázkou však zůstává, k čemu chcete svoji budoucí výpočetní techniku používat? Bez jakýchkoliv obstrukcí lze totiž notebook využít i jako stolní variantu.

Co všechno obdržíte a za jakou cenu

Poměrně obtížně se porovnávají dva naprosto rozdílné předměty, které se liší nejen rozměry, ale také cenou nebo případným výkonem. Pro lepší srovnání a představivost čtenářů si dovolíme prezentovat dva obdobné stroje, které se liší pouze konstrukcí a některými technickými parametry.

 • Notebook Hewlett Packard 630 – Intel Pentium Dual Core 2,13GHz, 2GB DDR3, 15,6“ LCD, 320GB = 8.627,- Kč s DPH
 • Stolní počítač Hewlett Packard Elite 7300 Microtower – Intel Pentium Dual Core 2,8GHz, 2GB DDR3, 500GB = 7.751,- Kč
 • Stolní počítat HP Elite 7300 Microtower

  Při tomto srovnání je však nutné podotknout, že ke stolnímu počítači je třeba připočítat ještě vhodný LCD monitor minimálních rozměrů 17“ palců, který se pohybuje kolem 2.500,- Kč s DPH. Díky tomu se také cena této sestavy vyšplhá o několik stokorun výše. Další alternativou stolního počítače může být ještě produkt zvaný All In One PC. Jedná o spojení všech důležitých periférií do jednoho celku – monitor zvolených rozměrů, na jehož zadní straně je zabudován počítač se všemi potřebnými konektory a vstupy – jednolitý kus techniky.

  Při obdobných cenách těchto zařízení je však velice obvyklé, že stolní počítače disponují o něco výkonnějším procesorem a bohatými možnostmi rozšiřování. Nepřekonatelnou položkou tohoto porovnání je i možnost volby velikosti zobrazovací plochy. V případě notebook je reálné volit až 20“ palcové monitory, které již svojí váhou hraničí s pohodlnou přenositelností a mobilitou. U pevně stojícího počítače lze využít moderních a obrovských displejů, které přesahují hranici 27“ palců. I zde však záleží na potřebách uživatele a na vyžadovaných vlastnostech zařízení.

  Omezená versus neomezená rozšiřitelnost

  Notebook HP 630

  Pokud patříte mezi příznivce nekonečného a dlouhodobého rozšiřování Vašeho počítačového nástroje, budete v případě notebook poměrně značným způsobem omezeni. V běžném sortimentu počítačových obchodů se pro tato mobilní zařízení nachází maximálně větší moduly operační paměti nebo kapacitně obsáhlejší pevné disky. V podstatě žádné jiné sloty nejsou běžnému uživateli zpřístupněny. U stolních počítačů jsou příležitosti mnohem otevřenější. Sestavy disponují množstvím prostoru pro rozšíření dalších komponent, které mohou představovat DVD mechaniky, velké množství interních disků nebo dokonce dnes již téměř pohřbené disketové mechaniky a další. U notebooků to však lze napravit pomocí externího příslušenství, které je však nutné v případě potřeby nosit stále sebou.

  Co si tedy vybrat?

  Notebook nebo stolní počítač

  Odpověď lze pojmout velice triviálně a poměrně stroze. Vyžadujete-li vysoké výkony svého osobního počítače, rozsáhlou pracovní plochu a zároveň svou techniku nepotřebujete mít stále u sebe, je jasnou a přímou volbou právě stolní počítač. Opačný výběr bude ideální především pro uživatele, kteří často cestují, praktikují mobilní, jednoduchá a výkonná řešení a potřebují mít svá data stále na dosah ruky. Aby náš názor nezněl vyloženě jednostranně, je třeba podotknout, že lze zakoupit i výkonný notebook pro graficky náročné aplikace a operace, je však třeba počítat se znatelně vyšší cenou. Třetí optimální variantou může být používání obou zařízení najednou. Parametrově vybavený stolní počítač lze doplnit miniaturním notebookem nebo stále populárnějším netbookem.