Budget Gaming - anglické slovíčko pro rozpočet se stalo symbolem pro finančně výhodné nebo levné produkty, ale stále dostatečně kvalitní. Slovo budget vídáme na potravinách, nebo čistících prostředcích. Ale co takový počítač na hraní her? Dá se za málo peněz sehnat něco slušného?

Co potřebuju?

Prvním klíčem k úspěchu je uvědomit si, co vlastně chci. Výkonný počítač na nejnovější hry v plných detailech které hraji na 4K rozlišení a 100 FPS? Pak si nemůžu myslet, že něco takového koupím za méně než 10 000 Kč. Podobné zázraky neexistují. Hráči kupují jen samotné grafické karty za 8 000 - 25 000 Kč.

Pokud ale patříš k většině uživatelů, kteří shánějí počítač na doma s možností si občas něco zahrát, stačí vám běžné FullHD rozlišení a 50 FPS (počet snímků za vteřinu) nad hranicí vnímání lidského oka, pak se dá o repasech velmi dobře uvažovat.

Na Youtube najdeš bezpočet "tunerů", kteří ze "starých" počítačů Dell Optiplex a HP Elite staví herní stroje na tzv. Budget Gaming.

Jedná se totiž o velmi kvalitně postavené stroje, které ještě něco zvládnou a vydrží, také se snadno servisují a doplňují o další komponenty. Po HW stránce a stránce ovladačů jsou také bez problémů, zkrátka jedná se o kvalitní a cenově dostupný základ. Takových kousků na našich stránkách najdeš stovky.

Notebook nebo stolní počítač?

Stručně řečeno s notebookem na hraní zapomeň :-). Vážně ne. Notebooky nikdy nebyly pro hraní dimenzovány, ať co se týká výkonu, konstrukce chlazení, osazením komponent apod. Zkrátka notebook patří na kancelářskou a mobilní práci. Lidé si jej často pořizují z důvodu úspory prostoru. To má opodstatnění. Ale buď chci ušetřit prostor, nebo hrát hry.

Ano, dělají se i herní notebooky, ale nikdy nebudou lepší než skutečný herní počítač. A hlavně pořádný herní notebook ani v repasech pod 20 tis Kč nekoupíš. Pojďme se tedy soustředit na výběr stolního počítače.

Co chci hrát?

Často se setkáváme s dotazem: "Chci počítač na hry, co mi doporučíte?" Počítač na hry je široký pojem. Jistě uznáš, že výkon potřebný na spuštění karetní hry Solitaire, který je v oblasti grafického zobrazení téměř nulový, je jiný než požadavky pro plynulý chod závodních her ze série Need For Speed, kde budou potřeba alespoň 2 GB grafické paměti a čtyřjádrový procesor.

Ideálem je tedy se zamyslet, co za hry budu hrát a podívat se, jaké má nejnáročnější hra nároky, obvykle stačí na "Google" zadat heslo "Název hry" a "hw requirements", ihned se ti vylistují nejrůznější stránky, které se tím zabývají, nebo na herním portálu Steam, kde se hry kupují, jsou u každé uvedeny dole i systémové požadavky, které hra má.

Ideální je se pohybovat někde nad tím, co hra požaduje ke spuštění, protože, minimum ještě neznamená, že hra bude dobře hratelná. Dalším vodítkem může být si na Youtube zadat svou hru a konfiguraci procesoru a grafické karty a podívat se na video, jak plynule se bude hrát. Takhle si můžeš udělat dobrý obrázek o tom, jakým směrem se při výběru ubírat.

Musím mít všechno hned?

Při výběru budget PC pro hraní her možná nemám tolik peněz. Pak je lepší si počkat. V jakém smyslu? No lepší je koupit si dražší počítač s čtyř jádrovým Intel Core i5 třetí generace, než ušetřit na procesoru a pořídit počítač s dvou jádrovým Intel Pentium nebo Intel Celeron s tím, aby mi ještě zbylo na grafickou kartu, paměť RAM a SSD disk.

Tyhle komponenty si totiž můžu dokupovat a přidávat postupně. Když budu trpělivý a každý měsíc něco došetřím, za půl roku budu mít dostatečně výkonný počítač. Je to lepší, než si koupit něco, co mi naopak za půl roku stačit přestane a můžu se počítače zbavit celého. Pro ty, kdo mají omezený rozpočet doporučujeme jít touto cestou. Tj. lepší základ co do procesoru a ten postupně vylepšit vyměnitelnými komponenty.

Najdi si svou úroveň

Na základě výše uvedených argumentů jsme si vybrali úroveň kterou se dále chceme vybrat.

Počítač a jeho cenová relace:

  1. Nemám peněz nazbyt - raději koupím lepší základ a došetřím - výběr počítače s Core i5 bez další výbavy cena okolo 5 000 Kč
  2. Chci lepší základ a hraju méně náročné hry - výše uvedená volba + osazení grafiky s 2GB pamětí, řada nVidia Geforce GT 1030 / nebo ekvivalent - investice do 8 000 Kč
  3. Chci si zahrát i nové tituly na lepší detaily - výše uvedená volba + osazení grafiky s 2GB nebo 4GB pamětí, řada Nvidia Geforce GTX 1050/Ti, investice do 12 000 Kč

Co bych konkrétně měl v nabídce hledat?

Tak například by to mohlo vypadat takto:

Hraju starší hry, méně náročné nebo na nižší detaily:

  • Core i5 2400
  • 4GB RAM
  • GT1030
  • HDD 7200 ot/min
  • Windows 10
Hraju moderní hry a s vyššími detaily:
  • Core i5 3470
  • 8GB RAM
  • GTX1050
  • SSD 250GB
  • Windows 10
Jak vypadá takový budget gaming PC na základě HP Elite 8200 ukazuje následující video.

Na podobném počítači si zahraješ hry jako: Rise of the Tomb Raider, Rocket League, DOTA 2, Prey, Crysis, Grid, Doom, Truck Simulator 2, Need For Speed, GTA V, World of Tanks a další.



Srovnání karet Nvidia, jako nejlepší v poměru výkon cena je oblíbená GTX 1050 a tu můžeme vřele doporučit.



Ukázka jak je možné využít starší pracovní stanici pro přestavbu na herní počítač.

Grafika GTX1050



Kam dál?

Rádi ti pomůžeme tvé přání uskutečnit, napiš, nebo zavolej. Případně pokračuj na výběr konkrétního počítače.

Počítače

Grafické karty

LCD monitory