V segmentu levných notebooků je rušno. Mezi novými produkty se snaží prosadit lehoučký mobilní notebook Asus Eee a mezi repasy se za stále nižší ceny dají zakoupit vybavené profesionální notebooky. Následující článek má za cíl Vám pomoci při výběru.

Nový Fenomén: Levné notebooky - Asus Eee nebo repasovaný Compaq EVO?

Asus Eee. Název, který na první poslech nebudí příliš důvěru a vzhledem připomíná hračku. Nenechte se mýlit! Tento revoluční notebook v sobě skrývá víc, než je na první pohled znát. Ale popřádku. Předně, nejedná se o konkurenta klasických notebooků typu Acer Extensa nebo HP 830. Displej o velikosti 7" napovídá, že výrobce usiluje o malé rozměry a nízkou váhu. Tento 920 g vážící notebook o velikosti učebnice vám tašku nezatíží a ani po týdením nošení v brašně na rameni se nepronese. Hlavní pozitiva (a vlastně i negativa) ale souvisí s absencí klasického pevného disku a optické mechaniky. Notebook tak nemá žádné mechanické části, který se točí a vydávají hluk. Nevadí mu otřesy ani nárazy. Uložný prostor pro data je řešen technologickou novinkou v podobě SSD (Solid State Drive) disku. To je zařízení podobné klasické Flash USB paměti. Veškerá další komunikace s okolním světem probíhá buď přes bezdrátotou síť WiFi, klasickou UTP síť nebo USB konektor. Modely Asus Eee jsou k vidění zde.

Asus Eee je skvělé řešení pro ty, kteří vedle klasického počítače chtějí mít na cestách k dispozici lehký notebook pro připojení k internetu, pro práci s texty, tabulkami a podobně. Také digitální fotografie si můžete prohlížet v lepším formátu, než na malém displeji fotoaparátu. Dílenské zpracování a detaily jsou tak pěkné, že si ostudu určitě neuděláte.

Jiným řešením levného notebooku je repasovaný Compaq EVO. Tento zástupce klasické třídy notebooků s 14.1" displejem má stále velký zástup příznivců. Proč? Velmi robustní zpracování a klasické tvary spolu s pěknou výbavou, zajišťují skvělý komfort pro každodení práci. Vzhledem k vyšší hmotnosti (2.7 Kg) jej ale budete v tašce cítit velmi znatelně. Jeho využití je spíše v kanceláři nebo doma, když si nepřejete aby vám stolní počítač zabíral pracovní místo. Compaq EVO zvládne s přehledem přehrát filmy na DVD, komplikované kancelářské aplikace i jednodušší hry. Je tak dobrou volbou pro každého, kdo hledá plné vybavení za cenu vyšší váhy a velikosti.

Co tedy vybrat?

Vše záleží na vaši potřebách. Asus Eee je ideální mobilní zařízení, které můžete nosit všude sebou aniž byste sobě nebo notebooku činili újmu. Compaq EVO je robustní vybavený notebook, kterému se líbí na stole v pokoji nebo v kaneláři a na oplátku vám nabídne veškerý výkon stolního PC.