Rozhraní M.2 se na základních deskách notebooků a stolních počítačů objevuje čím dál častěji. Pojďme si jej společně s dalšími novějšími pojmy z oboru představit.

Rozhraní M.2 je známé jako Next Generation Form Factor a prezentované pod zkratkou NGFF. Jde o specifikaci rozhraní využívajícího různé typy sběrnic. Toto rozhraní lze upotřebit nejenom pro připojení externích karet typu Bluetooth a Wi-Fi převážně v noteboocích, ale hlavně k připojení pevných disků. Rozhraní v podstatě mění velikost klasických SSD uložišť do podoby flash pamětí. Díky tomu lze získat spoustu výhod.

Disk M.2
  • Vyšší přenosové rychlosti.
  • Kompaktnost v rámci velikosti.
  • Díky integraci na základní desce absence jakýchkoliv kabelů.
  • Nižší hmotnost M.2 disků.
  • Dlouhodobá spolehlivost.

Důležitá terminologie

To, že je M.2 specifikací vnitřních rozšiřujících karet pro stolní počítače a notebooky už víte. Možná ale netušíte, že právě M.2 rozhraní nahradilo mSATA. mSATA je zkratka pro Mini-SATA, které se od svého předchůdce SATA liší především menší velikostí. Své využití našlo hlavně v noteboocích. Chceme tenčí a lehčí notebooky a tady se zmenšování velikostí hodí.

Rozhraní M.2 přináší oproti mSATA možnost použití více odlišných modulů, a to nejenom disků, včetně pokročilejších funkcí, různé šířky a délky.

Výrobci pevných disků mají pak ještě na výběr, jaké zvolí rozhraní počítačové sběrnice v rámci připojení přes M.2. Nabízí se PCI Express a Serial SATA. S rozhraním M.2 se pojí ještě pojem NVMe neboli NVM express. Jde o rozhraní pro komunikaci mezi flash pamětí a řadičem. V rámci této komunikace je využívána minimální latence a vysoká propustnost sběrnice. To znamená, že je prováděno hodně vstupně výstupních operací naráz. M.2 rozhraní NVMe tak dokáže využít značného potenciálu paralelní propustnosti dat.

Pevný disk M.2 a jeho fyzické parametry

Disk M.2 menší

Pevný disk s rozhraním M.2 je ve své podstatě flash pamětí, tedy destičkou s připájenými prvky a důležitými součástmi. Jednotlivé moduly, ať už disky či jiné mají odlišný tvar, a to podle svého číselného označení, které ve svém názvu ukrývá jejich šířku a délku. Ty menší jsou pochopitelně využívány v noteboocích, ty větší se pak bez problému vejdou do stolních počítačů.

V závislosti na poskytovaném rozhraní se liší i počet vroubkovaných kolíků. V názvu M.2 modulu je nejprve definován samotný typ, zda je o Wi-Fi, pevný disk a podobně. Následující dvě čísla určují šířku v milimetrech, další dvě čísla pak určují délku v milimetrech. Poslední písmeno značí komunikační rozhraní, potažmo sběrnici. Co se týče velikosti modulu, může vypadat nějak následovně:

  • M.2 2230 – šířka je 22 milimetrů a délka je 30 milimetrů.
  • M.2 2280 – šířka je 22 milimetrů a délka je 80 milimetrů.
  • M.2 2210 – šířka je 22 milimetrů a délka je 110 milimetrů.

Jak dostat SSD disk M.2 do počítače bez tohoto rozhraní?

Využít lze také možnosti vložení SSD disku M.2 do počítače, který tímto slotem není opatřen. Platí to však pouze pro stolní počítače, nikoliv notebooky. Právě u stolních počítačů je totiž více místa. To obvykle nabízí možnost rozšíření. A to prostřednictvím PCI Express karty, která má na své ploše slot pro rozhraní M.2. V závislosti na typu PCI Express slotu na základní desce budete využívat i přenosových rychlostí konkrétního SSD disku M.2. U starších generací slotů tak bohužel neupotřebíte maximální potenciál disku, jako kdyby došlo k zapojení přímo do slotu M.2.

Disk M.2
Disk M.2 menší