Již několik let opěvovaný nástupce iBooků, které byly nahrazeny v roce 2006 MacBooky. Výpočetní počin slavné americké společnosti Apple, jež prostřednictvím těchto zařízení šíří svoji platformu Macintosh.

MacBook aktuálně v prodeji.

V současném počítačovém světě stojí vedle masivně rozšířeného Microsoftu také Apple. Ten nejenomže prezentuje svou platformu Macintosh, ale rozšiřuje ji prostřednictvím vlastních zařízení. Jednou z odnoží jsou právě Macbooky, jež svůj největší obdiv sklízí samozřejmě na americkém kontinentě. Uplatňují se však po celém světě a jejich uživatelů přibývá také u nás.

Vývoj MacBooku

MacBook otevřený

Na počátku všeho stál iBook, který tvořil úspěšnou řadu přenosných počítačů. Zařízení s procesorem od společnosti IBM se ale dočkalo svého moderního nástupce, jenž světlo světa spatřil v roce 2006.

Byl to MacBook s osobitým vzhledem, jež v sobě nesl procesor od společnosti Intel. Plastový výrobek později obohacený o lehké slitiny kovu působící mnohem bytelnějším dojmem. Mobilní zařízení, na němž běží operační systém Mac OS X.

MacBook v současné době

MacBook ve své aktuální podobě okupuje trh ve dvou provedeních. Ty jsou lákadlem hned z několika různých důvodů. Je to MacBook Air a MacBook Pro. Ten je produkován i ve speciální edici s Retina displejem, jehož rozlišení 2560 x 1600 pixel na 13,3“ palcovém zařízení je skutečnou slastí pro oči.

MacBook Air a MacBook Pro

MacBook barevný

Prvním jmenovaným MacBookem je provedení verze Air, kterou je možné zakoupit ve velikosti 11“ nebo 13“. Miniaturní pracovní nástroj vybavený až dvou-jádrovým procesorem Intel Core i7, operační pamětí 8GB DDR3 a flash uložištěm 512GB.

U varianty MacBook Pro lze volit mezi 13“ a 15“ velikostí, včetně jedinečného Retina displeje. Zde jsou parametry daleko na výši, o čemž vás přesvědčí čtyř-jádrový procesor Intel Core i7, 16GB operační paměti DDR3 nebo flash uložiště s kapacitou až 1TB. Patřičnému výkonu odpovídá i kvalitní grafická karta NVIDIA GeForce GT 750M.

Operační systém Mac OS X

MacBook zavřený

Hlavní předností MacBooků je samozřejmě specifické systémové prostředí označované, jako Mac OS X v10, jehož první verze se objevila v roce 2001. Setkat se můžete s unixovým jádrem XNU, grafickým prostředím Aqua a řadou dalších technologií, jež u klasického notebooku budete hledat pouze stěží.

Nejnovější je Mac OS X 10.10 Yosemite, jehož uvedení proběhlo na podzim roku 2014. Nový iCloud Drive, přepracovaný design, řada unikátní funkcionalit a bezplatný upgrade z předchozí verze.

K velkým přednostem tohoto operačního systému patří hlavně rychlost a možnost využívání gest, jež jsou v prostředí Mac OS X skutečně návyková. K dispozici je spousta aplikací, jež nahradí ty běžně dostupné z klasického notebooku a operačního systému Windows.

Koupit či nekoupit?

MacBook zezadu

MacBooky jsou bezpochyby velice specifická zařízení, s nimiž lze někdy možná krkolomně, avšak plnohodnotně nahradit využívání klasického notebooku. Hlavní je pravděpodobně stanovení si požadavků na výpočetní techniku z pohledu druhu práce a prostředí, z něho vyplývá platforma operačního systému.

Nemalou míru na pořízení MacBooku má také cena, která je oproti standardu podstatně vyšší.