Myš je z pohledu ovládání výpočetní techniky jedním z nejdůležitějších a nejpoužívanějších doplňků. Možná právě proto dokáže každého rozčílit, když se z monitoru najednou ztratí kurzor myši. Pokud si v takové situaci nevíte rady, poradíme vám.

V první řadě je zapotřebí zmínit, že prvků pro ovládání existuje hned několik. Navíc, když vezmeme v potaz také notebooky, které jsou vybaveny vlastním zařízením. Věnovat se tedy budeme třem variantám s nefunkčností kurzoru myši.

Černá myš
 • Touchpad u notebooku
 • Drátová myš
 • Bezdrátová myš

Nefunguje kurzor myši u touchpadu

Nejprve se zaměříme na situaci, která vás může potkat při využívání notebooku. Touchpad je praktickou součástí této výpočetní techniky. Díky němu nepotřebujete klasickou myš a kurzor na obrazovce můžete ovládat skrze něj. Jenže, co dělat v situaci, když vám kurzor najednou zmizí? Prověřit byste měli hned několik věcí.

S největší pravděpodobností došlo k tomu, že jste si touchpad nějakým způsobem vypnuli. Mnohdy k tomu postačí stisk klávesové zkratky a je vymalováno. A přesně kvůli tomu byste měli prověřit následující věci.

 • Důkladně si prohlédněte touchpad, jestli v jeho okrajových částech není dotykové tlačítko pro zapnutí
 • Některé starší modely notebooků mohou disponovat i fyzickým tlačítkem pro zapnutí a vypnutí touchpadu
 • Alternativou může být zapnutí prostřednictvím funkční klávesy Fn + příslušné klávesy s ikonou touchpadu (obvykle F5 až F9)

Pokud výše uvedené rady nejsou realizovatelné kvůli absenci těchto metod zapnutí, zaměřte se na softwarové ovládání touchpadu. Stačí stisknout nabídku Start a napsat slovo "touchpad". Obratem se dostanete do jeho nastavení, kde ho stačí zapnout. Mnohdy pomůže i restart notebooku a kurzor myši se vám následně objeví na obrazovce.

Bezdrátová myš

Jak si poradit s nefunkční drátovou myší?

Nyní už se ale pojďme zaměřit na nefunkčnost kurzoru myši v kombinaci s drátovou myší, která může být připojena nejenom ke stolnímu počítači, ale také k notebooku. Pokud vám zmizí kurzor z monitoru, u drátové myši je možnost sjednání nápravy poměrně snadná.

 • V první řadě zkontrolujte správné zapojení kabelu k výpočetní technice
 • Při nefunkčnosti zkuste přepojit USB konektor myši do jiného portu v počítači
 • Věnujte pozornost i případnému poškození kabelu od myši

Jestliže žádná z těchto rad nezabírá, můžete vyzkoušet ještě jednu věc. Vezměte myš a připojte ji ke zcela jiné výpočetní technice. To je poslední krok, jak si ověřit, zda je problém u vás v počítači nebo vám drátová myš jednoduše dosloužila.

Nefunkční bezdrátová myš – Co všechno můžete provést?

Myš Dell

Stejný scénář popisovaný výše vás může potkat také v případě, že používáte bezdrátovou myš. Jak asi každý správně tuší, bezdrátová myš funguje díky akumulátoru. Touto cestou byste se tedy měli vydat jako první. Nejprve zkontrolujte, jestli se kurzor myši na monitoru neztratil kvůli tomu, že je vybitá baterie v bezdrátové myši. Pokud tento krok nezabral, zaměřte se na další.

 • Podívejte se, jestli myš není vybavena mechanickým tlačítkem pro zapnutí – obvykle se nachází zespodu
 • Zkontrolujte správné zapojení USB přijímače v počítači, popřípadě zkuste využít jiný port
 • Jestliže máte možnost, připojte bezdrátovou myš k jinému počítači a vyzkoušejte její funkčnost

Pokud používáte Bluetooth bezdrátovou myš, pak samozřejmě můžete ověřit ještě jednu věc. Váš notebook nebo stolní počítač musí mít povolené Bluetooth rozhraní, které najdete v nastavení operačního systému. Ani v tomto případě nebude na škodu, když výpočetní techniku restartujete.

Praktická rada na závěr

Používáte-li drátovou či bezdrátovou myš, můžete se setkat nejenom s tím, že vám úplně zmizí kurzor z obrazovky. Výjimkou není ani jeho špatné fungování v podobě zadrhávání, přeskakování a podobně. Tyto trhané pohyby jsou nejčastěji způsobeny tím, že senzor zespodu myši může být zaprášený a obsahuje prach. Dalším častým problémem je podklad, po němž s myší jezdíte. Vyhněte se těm lesklým, které často způsobují zmatečné a nepřesné pohyby myší.

Černá myš

Bezdrátová myš

Myš Dell