Výpočetní technika od společnosti Microsoft ve své třetí verzi nabízí hned dvě velikosti a různá fyzická provedení. Konkurent zaběhnutých výrobců notebooků má určitě co nabídnout.

Notebook Microsoft Surface Laptop 3 spatřil světlo světa v roce 2019 jako navazují model na předchozí řadu Microsoft Surface Laptop 2. Vylepšený, s novým šasi a výkonnějšími procesory. Mnohými uživateli podceňovaná výpočetní technika, která pochází z dílny společnosti Microsoft. Pevnější, elegantnější a praktičtější pojetí notebooku, jenž se od svého uvedení na trh stal trnem v oku mnohým velkým výrobcům výpočetní techniky, jakými jsou Dell, Hewlett-Packard, Lenovo a další.

Microsoft Surface Laptop 3

Microsoft Surface Laptop 3 je primárně o všestrannosti a univerzálnosti, o čemž vás přesvědčí následující řádky. To znamená, že si ho mohou oblíbit nejenom uživatelé využívající notebook doma, ale také v kanceláři a na cestách. Obecně platí, že notebooky této značky v ničem příliš nevynikají, na druhou stranu ani tolik neztrácí, takže s ohledem na zajímavou pořizovací cenou mohou být ideální sázkou na jistotu.

Menší a větší verze Microsoft Surface Laptop 3

V první řadě je třeba zmínit, že Microsoft Surface Laptop 3 je dostupný ve dvou velikostních variantách. Něco mezi ultrabookem a profesionálním notebookem potěší jak milovníky kompaktních a ryze mobilních zařízení, tak ty, kdo k práci vyžadují větší zobrazovací plochu. Konkrétně jde o verze 13,5" a 15". Ty se od sebe liší velikostí, drobnými kosmetickými detaily a na druhou stranu nabízí stále stejný počet portů. To může hovořit v neprospěch 15" modelu, kam by se toho vešlo určitě více. A jaká je skutečná velikost obou zařízení?

  • Microsoft Surface Laptop 3 13,5" – 308 x 223 x 14,51 mm
  • Microsoft Surface Laptop 3 15" – 339,5 x 244 x 14,69 mm

Odlišné jsou samozřejmě i hmotnosti. Menší Microsoft Surface Laptop 3 váží 1,25 až 1,31 kg, což je doslova cestovní váha. Větší model má hmotnost 1,54 kg, která víceméně nevybočuje z běžného standardu a patří k lepšímu průměru.

Vylepšení vzhledu na první dobrou

Microsoft Surface Laptop 3 klávesnice

Pokud jde o design, notebookům Microsoft Surface Laptop 3 lze jenom stěží cokoliv vytknout. Domoci se můžete nejenom odlišných barevných variant, ale i fyzického zpracování, respektive použití rozdílných výrobních materiálů.

Obě velikosti jsou přístupné v celohliníkovém vyhotovení, které sází primárně na odpovídající odolnost, pevnost a bytelnost. Rozhodně jde o odolnější povrch, z něhož budete nadšeni také na omak. Větší model je dostupný pouze ve dvou barvách, jimiž jsou Matte Black a Platinum. Oproti tomu menší verze Microsoft Surface Laptop 3 nabízí mnohé navíc. Typickým příkladem je ještě barva Sandstone typická pro kovové provedení. Kapitolou samou o sobě je Cobalt Blue, jehož výsadou je speciální povrchová úprava Alcantara. Tu si oblíbíte primárně pro jemnější a měkčí strukturu povrchu. I když je Alcantara náchylnější na poškození a může se hůře čistit nežli hliník, na omak je zkrátka příjemnější.

Je tedy pouze na vás, zda se přikloníte k více reprezentativnímu vzhledu nebo spojíte moderní design s novodobou výpočetní technikou a patřičnou odolností. Kvalitní šasi se především u kovové a hliníkové verze pojí s minimálním prohýbáním, povrzáváním a podobnými neduhy. Je pravdou, že společnost Microsoft si dala záležet na preciznosti všech nabízených variant Microsoft Surface Laptop 3 a výsledná volba se tak bude odvíjet od individuálních požadavků každého zákazníka. Jak z hlediska designu, tak způsobu použití.

Konektorová výbava příliš neoslní, existuje ale řešení

Při pohledu na všechny strany notebooku pravděpodobně nabydete dojmu, že v tomto ohledu se Microsoft příliš nerozdal. Vpředu a vzadu není o portech žádná zmínka, což je z hlediska použitelnosti zcela logické. Vše podstatné se nachází vlevo, konkrétně port USB typu A, USB typu C a 3,5mm jack pro sluchátka. Vpravo je pouze speciální konektor Surface Connect Port. Ano, na 15" notebook to skutečně není příliš a dalo by se říci, že i na ten 13,5", který disponuje stejnou výbavou. Jen podotkneme, že skrze port USB-C lze notebook také nabíjet.

Na druhou stranu některým uživatelům bude taková výbava vyhovovat, pro jiné existuje pochopitelně řešení. A tím je pořízení replikátoru portů, jímž zásadním způsobem rozšíříte konektorovou výbavu. Co se konektivity týče, nabízí se pouze ta bezdrátová. Konkrétně jde o Wi-Fi 802.11ax a Bluetooth 5.0. Pokud u verze 15" zvolíte procesory AMD, pak se domůžete Wi-Fi 802.11 ac. Ač jde o poměrně omezenou výbavu, pro každodenní použití doma nebo v kanceláři může být dostatečná.

Vstupní zařízení Microsoft Surface Laptop 3

Microsoft Surface Laptop 3 otevřený

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv velikostní variantu Microsoft Surface Laptop 3, vždy se vám dostane klávesnice bez numerické části. To samozřejmě oproti jiným notebookům o velikosti patnácti palců nebývá zvykem, Microsoft to tak zkrátka má. U verze 15" bude kolem klávesnice pochopitelně více prostoru, jinak i model 13,5" má naprosto shodné rozměry kláves a přináší totožné parametry co se týče psaní. Rozmístění kláves je standardní, jakákoliv další pomocná tlačítka však neočekávejte. Pokud jde o zpětnou vazbu, lze ji označit za průměrnou, jak z pohledu celkem tichého zvuku, tak hmatové odezvy. Klávesnice se pyšní tříúrovňovým podsvícením kláves, což oceníte především za zhoršených světelných podmínek.

Nechybí ani touchpad neboli clickpad, který u obou modelu Microsoft Surface Laptop 3 nabízí celkem velké rozměry. Plocha 11,5 x 7,6 cm je naprosto dostatečná pro pohodlné a snadné ovládání kurzoru myši. Nic jiného v oblasti klávesnice neočekávejte. Žádná čtečka otisků prstů a podobné vymoženosti konkurenčních modelů.

Lesklý displej mnohé potěší

Microsoft Surface Laptop 3 přichází s lesklým a dotykovým displejem. Ten se pyšní poměrně neobvyklým poměrem stran 3:2. Na druhou stranu to může vykouzlit úsměv na tváři profesionálů využívajících mobilní výpočetní techniku k práci. Zobrazovací kvalita se v podstatě přejímá z předchůdce Microsoft Surface Laptop 2, tzn., že jas, gamut a pozorovací úhly lze označit za dobré. Získáte dostatečně ostrý obraz, který svou celkovou kvalitou atakuje mnohé profesionální ultrabooky z doby vydání tohoto modelu. Každá z velikostních variant disponuje odlišným rozlišením.

  • Microsoft Surface Laptop 3 13,5" – Rozlišení 2 256 x 1 504 px (201 PPI)
  • Microsoft Surface Laptop 3 15" – Rozlišení 2 496 x 1 664 px (201 PPI)

Připravte se na to, že boční rámečky nepatří k těm nejtenčím, přesto svou šířkou dokonale ladí s celkovou velikostí Microsoft Surface Laptop 3. V tom horním se standardně nachází webová kamera 720p f2.0 HD bez jakékoliv krytky. S pomocí integrované kamery můžete využívat přihlašování do systému prostřednictvím Windows Hello.

Výkon třetí generace Microsoft Surface Laptop

Microsoft Surface Laptop 3 z boku

Procesorovou výbavu notebooků Microsoft Surface Laptop 3 lze hodnotit velice kladně. Herní výkon má trochu rezervy, ten pracovní, potažmo pro běžné užití je však nadstandardní. Ať už se rozhodnete pro verzi 13,5" nebo 15", vždy narazíte na dva shodné procesory Intel Core, konkrétně desáté generace.

  • Intel Core i5 – 1035G7
  • Intel Core i7 – 1065G7

V případě patnáctipalcového modelu Microsoft Surface Laptop 3 se nabízí také procesory AMD. Konkrétně je to AMD Ryzen 5 3580U a AMD Ryzen 7 3780U. Procesorům pochopitelně odpovídá i grafická výbava. Co se týče procesorů Intel Core, sázka padla na integrovanou grafiku Intel Iris Plus Graphics. U procesorů AMD se nabízí řešení v podání Radeon Vega 9 Graphics a Radeon Vega 11 Graphics.

Výpočetní výkon Microsoft Surface Laptop 3 je podpořen i dostatečnou kapacitou operační paměti. Paměť u tohoto notebooku není rozšiřitelná, takže je vhodné zvolit si správnou konfiguraci. U procesorů Intel Core je to 8 GB nebo 16 GB LPDDR4X při frekvenci 3 733 MHz. U procesorů AMD můžete jít s kapacitou dokonce o kousek dál 8 GB, 16 GB a 32 GB DDR4 při frekvenci 2 400 MHz.

Pevný disk a ostatní důležité věci

Microsoft Surface Laptop 3 zezadu

V rámci doplňujících informací by mělo zaznít například to, že použitý disk je M.2 NVME SSD, přičemž kapacity jsou 128 GB, 256 GB a 512 GB. Menší verze Microsoft Surface Laptop 3 umí dokonce až 1 TB. Z hlediska zabezpečení nepřijdete o čip TPM 2.0. K dispozici jsou stereofonní reproduktory a senzor v podání Ambient light sensor. Je pravdou, že pokud byste se chtěli pustit do údržby notebooku od Microsoftu, je o něco náročnější nežli v podání ostatních velikánů chrlících na trh jeden notebook za druhým.

Microsoft Surface Laptop 3 – Ano nebo ne?

Otázka, na kterou pochopitelně neexistuje jednoznačná odpověď. Každý uživatel notebooku má totiž trochu odlišné požadavky na mobilní výpočetní techniku. Výše uvedené řádky celkem jasně vypovídají o kladech a záporech Microsoft Surface Laptop 3. V rámci celkového shrnutí tak lze konstatovat, že získáte notebook s dobře kalibrovaným displejem, pěkným designem hlavně ve verzi Alcantara, relativně tichým ventilátorem, dobrým zvukem a výkonem pro běžnou práci.

Na druhou stranu nehledejte špičkový herní výkon, zapomeňte na rozšíření operační paměti, smiřte se s absencí některých často používaných portů a horší webovou kamerou. Pakliže vám nic z toho nevadí, je Microsoft Surface Laptop 3 zajímavou volbou i pro vás, a navíc máte možnost výběru ze dvou velikostí.

Microsoft Surface Laptop 3

Microsoft Surface Laptop 3 klávesnice

Microsoft Surface Laptop 3 otevřený

Microsoft Surface Laptop 3 z boku

Microsoft Surface Laptop 3 zezadu