Microsoft Surface je označení tabletů a osobních počítačů od stejnojmenné společnosti Microsoft. Jde o zařízení využitelná v domácím i komerčním segmentu. Zjistěte, jaké jsou odlišnosti mezi jednotlivými modelovými řadami.

Společnost Microsoft přišla se svými produkty na trh v roce 2012. Tehdy svět poznal označení Surface, které svého času představil bývalý generální ředitel Steve Ballmer v Milk Studios v Los Angeles. Inovativní zařízení bylo charakteristické dotykovým displejem a jak jinak než operačním systémem Microsoft Windows.

Oním prvním modelem byl Microsoft Surface RT, který byl vydán 26. října 2012. Obsahoval systém Windows RT a umožňoval jen instalaci programů z Windows Store. Od té doby však uběhlo několik dlouhých let, během nichž trh zaplavily ostatní modely Microsoft Surface. A právě s nimi vás podrobněji seznámíme.

 • Microsoft Surface Pro
 • Microsoft Surface Go
 • Microsoft Surface Laptope
 • Microsoft Surface Laptope Studio
 • Microsoft Surface Book
 • Microsoft Surface Studio
 • Microsoft Surface Hub

Microsoft Surface Pro

Microsof Surface Pro

Po představení prvního modelu Microsoft Surface RT přišly na trh další s označením Microsoft Surface 2 a 3. Teprve poté se objevily varianty s označením Pro. Jde v podstatě o nejvýkonnější univerzální zařízení tohoto typu. Řada hybridních tabletů vyznačujících se odnímatelným displejem a klávesnicí. Předností modelů Microsoft Surface Pro je speciální skládací kloub, který přináší snadné a rychlé uvolnění displeje a v normálním režimu pevně drží.

První model Microsoft Surface Pro vyšel v roce 2013 a od té doby se dočkal mnohých generačních nástupců. V posledních modelech jsou nejčastěji používány výkonné procesory Intel Core. Vývoj byl zaznamená i v oblasti velikosti. Modely pomalu rostou od 10,6" do 13", mezi nimž jsou Microsoft Surface Pro 8 a Microsoft Surface Pro X.

Microsoft Surface Go

Pokud nevyužijete potenciál hybridního zařízení Microsoft Surface Pro, můžete zvolit jeho odlehčenou variantu Microsoft Surface Go. Ta navázala na klasické modely s číselným označením. První model se objevil relativně později v roce 2018. Tato modelová řada je charakteristická svými vlastnostmi.

 • Minimalistický vzhled
 • Nízká hmotnost
 • Dostačující výkon

I v tomto případě jde o displej oddělitelný od klávesnice, díky čemuž vám v ruce zůstane praktický dotykový tablet. Jen konstrukce oproti dražší řadě nabývá menších rozměrů. Dostupné jsou verze 10" až 10,5". Řešení, které je primárně určené pro ty méně náročné uživatele. Poslouží například pro surfování po internetu, zapisování poznámek, práci s dokumenty a podobně. Díky přijatelnému výkonu se můžete oddávat i méně náročným 2D hrám. Z pohledu cenové dostupnosti je toto zařízení 2v1 asi nejdostupnější variantou Microsoft Surface.

Microsoft Surface Laptope a Laptope Studio

Microsof Surface 2v1

Společnost Microsoft kromě hybridních zařízení přišla také s plnohodnotnými notebooky. Ty mají označení Microsoft Surface Laptope. Důraz je v tomto případě kladen na pevnou konstrukci, tenké tělo a celkově kvalitní zpracování. Nechybí ani dlouhá výdrž dosahující hranice 15 hodin. Microsoft Surface Laptope je primárně zaměřen spíše na studenty. První modely vznikly ve velikosti 13,5", ty novější jsou dostupné také ve velikosti 15". Na druhou stranu vznikla i menší verze Microsoft Surface Laptope Go s velikostí 12,4".

V roce 2021 na trh dorazila vylepšená verze Microsoft Surface Laptope Studio, která se vyznačuje výkonnějším hardwarem. Kromě jiného nechybí dotykový displej. Ten je plně otočitelný, takže ho můžete snadno polohovat. Ve všem ostatním tvoří plnohodnotný notebook. A co dalšího tento vylepšený model nabízí?

 • Dotykový IPS displej o velikosti 14,4"
 • Rychlejší operační paměti
 • Možnost zakoupení se Surface Pen

Microsoft Surface Book

Řada Microsoft Surface Book je něco mezi Microsoft Surface Pro a Microsoft Surface Laptope. Jak z pohledu využitelnosti, tak provedení. Tato zařízení 2v1 lze doporučit těm, kdo sází primárně na výkon. Moderní design, vysoký výkon, a hlavně ona praktická možnost odejmutí displeje, z něhož se rázem stane dotykový tablet. Předností této řady je bezpochyby dobře vypadající pant mezi displejem a klávesnicí. V závislosti na výkonu a technických parametrech jsou dostupné dvě velikosti Microsoft Surface Book.

 • Menší varianta 13,5"
 • Vetší verze 15"

Microsoft Surface Studio

Microsof Surface Go 3

Nyní přecházíme od menších zařízení k těm větším. Světlo světa spatřil také model Microsoft Surface Studio, avšak bez výše zmiňovaného označení Laptope. V tomto případě jde o All In One zařízení. To znamená spojení monitoru a počítače v jeden praktický celek. Model Microsoft Surface Studio je primárně určen pro náročnější uživatele.

 • Možnosti kreslení
 • Tvorba návrhů
 • Ideální pro grafiky a designéry

Tento model dosahuje velikosti 28" a jeho nedílnou součástí je polohovací stojánek. Velkou multidotykovou plochu si tak můžete přizpůsobit k obrazu svému. Vysoký výkon, spousta operační paměti, úložiště překračující 1 TB a rozlišení 4 500 x 3 000 pixelů. To je skutečná podoba výbavy pro náročné.

Microsoft Surface Hub

Surface Pen

Už v roce 2015 společnost Microsoft rozšířila portfolio nabízených zařízení o jeden ze svých největších unikátů. Je jím Microsoft Surface Hub neboli interaktivní tabule vhodná primárně pro pracovní porady a týmovou práci. O tom vás ostatně přesvědčí už samotné parametry tabule.

 • Úhlopříčky 140 cm a 210 cm
 • Obnovovací frekvence 120 Hz
 • Podpora Surface Pen
 • Výkonná grafika
 • Upravená verze operačního systému s označením Team

Interaktivní tabule se zabudovanou kamerou a mikrofony patří k tomu náročnějšímu z řady Microsoft Surface. Její součástí je praktický stojan na kolečkách, což zajišťuje patřičnou mobilitu. Microsoft Surface Hub navíc přináší možnosti rozšíření hardwaru a softwaru.

Digitální pero Surface Pen

V souvislosti s představením modelových řad Microsoft Surface je zapotřebí zmínit se také o praktickém doplňku Surface Pen. Jedná se o aktivní stylum nebo chcete-li digitální pero, které je podporováno právě dotykovými zařízení Microsoft Surface. Tento nástroj umožňuje snazší ovládání, ale i lepší a rychlejší tvorbu dokumentů. Na své si přijdou hlavně grafici a zpracovatelé multimediálního obsahu.

První generace Surface Pen byla představena v roce 2012. Od té doby došlo k vývoji již několikáté generace aktivního stylu, který nabízí stovky úrovní citlivosti, tisíce úrovní tlaku, pyšní se minimální latencí a mnohými uživateli je označováno, jako nejrychlejší digitální pero na světě.

Microsof Surface Pro

Microsof Surface 2v1

Microsof Surface Go 3

Surface Pen