Downgrade operačního systému Windows je poměrně poptávaným procesem, k němuž je přistupováno hned z několika možných důvodů. Někdo se rád navrací ke starší verzi operačního systému, který již není běžně v prodeji. Jiný zase využívá starší systém například kvůli propojení na další aplikace, software, apod. Zkrátka důvodu pro downgrade může být opravdu mnoho.

Možnosti downgrade rozlišujeme především podle verze operačního systému Windows. Downgrade je prováděn vždy směrem dolů, tedy z vyšší verze Windows na nižší – ostatně tomuto směru napovídá i význam anglického výrazu.

Právo na tento proces mají zákazníci, kteří si zakoupili verzi operačního systému, ze kterého chtějí provádět downgrade a zároveň mají tuto možnost uvedenou také v licenčních podmínkách (EULA). Před samotným úkonem musíte vždy vlastnit licenci daného operačního systému použitelného pro downgrade (licenční číslo, které je nutné při instalaci) a instalační médium systému, na který provádíte downgrade. Celý proces instalace je ve finále završen aktivováním nainstalovaného operačního systému, což v případě nepoužitého systému provedete buď po internetu, tedy online nebo prostřednictvím telefonické linky, pakliže byl již systém aktivován.

Představíme si tedy dvě nejčastější možnosti downgrade.

Downgrade z Windows 7

Downgrade Windows 7

V poslední době pravděpodobně nejvyhledávanější varianta downgrade, která se týká operačního systému Windows 7, jež bývá součástí všech nově zakoupených počítačů nebo notebooků. Pakliže chcete provádět downgrade z verze Windows 7, máte tyto možnosti.

Windows 7 Professional a Windows 7 Ultimate lze downgradovat na operační systémy Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows XP Professional, Windows XP Tablet PC Edition a Windows XP Professional x64 Edition.

Zbývající verze Windows 7 Home Basic a Windows 7 Home Premium není možné downgradovat.

Downgrade z Windows Vista

Downgrade Windows Vista

V případě downgrade z operačního systému Windows Vista se Vám nabízí tyto varianty.

Windows Vista Business a Windows Vista Ultimate lze downgradovat na operační systémy Windows XP Professional, Windows XP Tablet PC Edition nebo Windows XP Professional x64 Edition.

Další verze Windows Vista Home Basic a Windows Vista Home Premium nebí možné downgradovat.

Možnosti downgrade:

HomeProfessional/BusinessUltimate
Windows 7 xx
Windows Vista xx