Patříte-li mezi uživatele notebooků, pak se vám nabízí několik možností ovládání této výpočetní techniky. Teď máme na mysli především ovládání kurzoru. Poznejte výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Notebook je přenosným typem výpočetní techniky, takže se není čemu divit, že obsahuje všechny ovládací prvky v jednom. To znamená, že nepotřebujete žádné externí příslušenství. Na druhou stranu, může vám přijít vhod. Jestliže nemáte povědomí o možnostech ovládání kurzoru, představíme vám jednotlivé varianty trochu podrobněji. Určitě některým z nich přijdete více na chuť.

Od trackballu až po touchpad

Touchpad notebook

Nejprve nahlédněme trochu do historie. Když se podíváte na jedny z prvních notebooků, můžete si povšimnout použití trackballu, což byla speciální kulička dotýkající se válečků. Z logiky věci jasně vyplývá, že toto řešení se často zanášelo nečistotami a s dnešními technologiemi už nemá příliš společného. Pak světlo světa spatřil touchpad, konkrétně v roce 1988 a přišel další rozvoj těchto prvků. Nyní si můžete při ovládání notebooku vybírat ze tří odlišných variant.

  • Trackpoint
  • Touchpad
  • Externí myš

Trackpoint u business notebooků

Nejprve se zaměříme na méně vyskytovaný ovládací prvek notebooků, s nímž můžete ovládat kurzor na obrazovce. Je to trackpoint. Ten má nejčastěji výraznou barvu a nachází se mezi klávesami G – H – B. Do jisté míry jde o malý joystick, na který tlačíte prstem do stran a docílíte pohybu kurzoru. Obvykle se vyskytuje spíše u dražších modelů notebooků pocházejících z business třídy.

Nutno podotknout, že v rámci porovnání trackpoint, touchpad a myš oslovil tento ovládací prvek asi nejméně potenciálních uživatelů. Z dlouhodobého hlediska asi není tou nejlepší volbou, pro běžné a krátkodobé ovládání kurzoru však může někomu vyhovovat. Jeho součástí jsou dvě funkční tlačítka situovaná povětšinou nad touchpadem notebooku.

Touchpad – Žádná externí zařízení

Trackpoint Lenovo

Nyní už se dostáváme k touchpadu, který je u notebooků běžným standardem. Největší konkurent klasické externí myši. Přesně tohle je prvek přinášející patřičnou mobilitu a flexibilitu. Skrze touchpad můžete ovládat notebook kdekoliv ho vyndáte. V kanceláři, doma i na cestách. Dotyková plocha libovolné velikosti je vybavena integrovanými nebo přidruženými tlačítky fungujícími stejně, jako tlačítka na běžné myši.

Touchpad je velice návykovou záležitostí. Dražší modely notebooků mají dokonce podsvícené touchpady, popřípadě plochy nahrazující dotykovou kalkulačku. A jaké jsou největší výhody touchpadu oproti myši?

  • S touchpadem odpadá nutnost nosit s sebou myš.
  • Velké touchpady přináší pohodlnou ovládací plochu.
  • Touchpad umožňuje multidotyková gesta, což šetří čas při ovládání notebooku.

Touchpad svoji největší službu u notebooku odvádí primárně na cestách. Otevřete notebook a můžete ovládat kurzor na obrazovce. Je však pravdou, že z hlediska dlouhodobého používání nemusí mít až tolik příznivců, o čemž vás možná přesvědčí následující řádky.

Myš zvyšuje produktivitu a přispívá k lepšímu zdraví

Bezdrátová myš

Externí myš v kombinaci s notebookem je určitě něčím navíc. Začněme ale jistými negativy. Když si v dopravním prostředku vyndáte notebook na klín a pustíte se do vyřizování e-mailů či jiné práce, jenom stěží upotřebíte myš. V ten moment bude lepší touchpad. Pokud však budete pracovat u stolu, myš oproti touchpadu nabývá mnoha výhod. Zatěžovat se dokonce nemusíte ani kabelem, protože lze zvolit bezdrátovou myš.

I když externí myš může do jisté míry narušovat onu mobilitu notebooků, mnohé průzkumy hovoří v její prospěch.

  • Ve srovnání s touchpadem budete v rámci pracovních úkonů o 30 % rychlejší.
  • S myší se vaše produktivita zvýší přibližně o 50 %.

Používání myši místo touchpadu je přínosné i z pohledu zdraví. Při dlouhodobějším využíván touchpadu byla u uživatelů zaznamenána vyšší svalová aktivita až o 45 %, což může vést k nepříjemným bolestem zad, šíje, ramen a následně i k onemocnění. Typickým příkladem je syndrom karpálního tunelu. Tyto neduhy s používáním myši místo touchpadu víceméně odpadají. Také myši mají řadu kladných vlastností.

  • Základní modely pořídíte na nízkou cenu.
  • Existují myši pro praváky a pro leváky.
  • Dostupné jsou i vertikální myši, právě kvůli bolestem zápěstí.

Vsadit můžete i na ergonomicky tvarované myši, v jejich případě však musíte počítat s větší investicí. Když si koupíte bezdrátovou myš, mějte při sobě náhradní baterii, aby vám nedošla v okamžiku, kdy to nejméně potřebujete.

Jaký je závěr?

Každý uživatel notebooku je zvyklý na něco trochu jiného a volba mezi trackpointem, touchpadem a myší je naprosto individuální záležitostí. Přesto z výše uvedených řádků a obecných informací jasně vyplývá, že externí myš jako doplněk notebooku je značným přínosem. Na cestách je touchpad k nezaplacení, při celodenní práci na notebooku je na druhou stranu nepostradatelná myš.

Notebook stejně s největší pravděpodobností převážíte v brašně či v batohu, proto obětujte část místa také pro drátovou nebo ještě lépe bezdrátovou myš. S ní bude ovládání notebooku mnohem pohodlnější a přínosnější pro vaše tělo.

Touchpad notebook

Trackpoint Lenovo

Bezdrátová myš