Baterie notebooku je ve své podstatě živou vodou takové výpočetní techniky. Bez akumulátoru nemůžete notebook používat na cestách a tím pádem ztrácí charakter mobilního zařízení.

Akumulátor je důležitou součástí libovolného notebooku. I když tato výpočetní technika může bez problému fungovat s připojeným napájecím adaptérem, po jeho odpojení se bez baterie zkrátka neobejdete. Notebook je primárně mobilním zařízením, takže provoz bez akumulátoru zkrátka ztrácí smysl. Díky dostatečně nabité baterii můžete s notebookem cestovat, vyrážet na pracovní schůzky, dívat se na filmy ve vlaku a jednoduše ho používat kdekoliv. O významu baterie tak nemá cenu pochybovat.

Dell 68Wh

Uvědomit si však musíte, že jde o součást výpočetní techniky s omezenou životností. Články dodávající nezbytnou energii nějak fungují, jsou vybaveny elektronikou a pro svůj dlouhodobý provoz vyžadují odpovídající zacházení. Vědět byste měli, jaká je životnost takového akumulátoru, jak ho můžete otestovat a popřípadě zkalibrovat. V neposlední řadě je dobré vyhnout se typickým mýtům. S tím vším a mnohým dalším vás nyní seznámíme v následujících řádcích.

Jaká je reálná životnost baterie notebooku?

Pokud si v dnešní době zakoupíte nový či repasovaný notebook, s největší pravděpodobností bude jeho nedílnou součástí Li-Ion baterie. Moderní typ akumulátoru, který je celým názvem označován, jako lithium-iontová baterie. Produkt oproštěný od některých neduhů starých typů akumulátorů, s nímž dosáhnete poměrně dlouhé životnosti. Musíte ovšem vědět, jak na to.

Každý akumulátor má svůj životní cyklus. Ten je hodně individuální záležitostí s ohledem na to, jak moc notebook využíváte, respektive jak často a jakým způsobem ho nabíjíte. Obecně lze říci, že počet nabíjecích cyklů se pohybuje od 300 do 900. Zlatý střed je tedy někde kolem 500 – 600 nabíjecích cyklů. Za nabíjecí cyklus je považováno úplné vybití a nabití notebooku, takže číslo 500 rozhodně nemusí znamenat životnost baterie 500 dní.

V závislosti na užívání, potažmo frekvenci nabíjení této výpočetní techniky lze říci, že nejčastější životnost akumulátoru v notebooku je v rozmezí dvou až čtyř let. Při nesprávném nabíjení to může být méně, při tom správném naopak více. Vycházejte však z tohoto zažitého průměru. Možná si pokládáte otázku, co se vlastně stane po využití stovek nabíjecích cyklů? Z každým z nich postupně ale jistě klesá kapacita akumulátoru. Tím pádem dochází i ke snižování délky výdrže na baterii. Pokud vám notebook s novou baterií vydržel například 9 hodin plného provozu, po 500 nabíjecích cyklech a poklesu kapacity na 80 % to může být jenom 6 – 7 hodin. A tato doba se se stářím a opakovaným nabíjením baterie neustále snižuje.

To je ostatně jeden z jasně daných impulsů, kdy je nejvyšší čas na výměnu akumulátoru v notebooku. Tím dalším může být to, že stará baterie se při nabíjení více zahřívá, což mnohdy snižuje celkový komfort z používání této výpočetní techniky.

Správná péče o baterii notebooku udělá své

Dell 45Wh

Nyní když víte něco o životnosti akumulátoru, měli byste vědět také něco o tom, jak se o něj starat. Jde o rady přispívající k prodloužení celkové životnosti, které samozřejmě doplníme informacemi o tom, co naopak zapříčiňuje její zkracování.

Pokud chcete baterii v notebooku udržovat v co možná nejlepší kondici a získat desítky nabíjecích cyklů navíc, vyplatí se akumulátor nabíjet v rozpětí 30 % až 80 %. Toto pravidlo často aplikované na baterie mobilních telefonů má zelenou i u notebooků. Na druhou stranu nutno podotknout, že lidé se tím při práci mnohdy neřídí a nabíjí tuto výpočetní techniku podle toho, jak zkrátka potřebují. Mnohdy tak dochází k nežádoucímu přebíjení, potažmo vybíjení akumulátoru. Úplné vybití v tomto ohledu není žádoucí, i když baterie typu Li-Ion už netrpí paměťovým efektem jako ty staré, vyhýbejte se však takovým procesům.

Důležitou roli v celkové životnosti akumulátoru notebooku sehrává také teplota. Hodně záleží na tom, v jakém prostředí, respektive při jaké okolní teplotě výpočetní techniku používáte. Přílišný chlad nebo naopak velké horko akumulátoru nesvědčí a dochází k jeho rychlejší degradaci a ztrátě celkové kapacity. Optimální teplota je kolem 20 °C. Nebezpečně nízké teploty začínají u hranice 5 °C a ty vyšší atakují hodnotu 35 °C. Mimo tento rozsah může baterie v notebooku trpět. Její životnost snížíte i vlastním zapříčiněním. Pokud používáte notebook často na klíně, v posteli nebo tam, kde se ucpávají mřížky pro přívod a odvod vzduchu, dojde k jeho přehřívání.

Chcete-li docílit co možná nejdelší výdrže akumulátoru notebooku, zamezte jeho přehřívání, a to i vlivem nepřeberného množství aplikací spouštěných automaticky po startu operačního systému, které jednoduše nepoužíváte a nepotřebujete. Mnohdy se vyplatí udělat náležitou čistku softwaru. Nějaké ty desítky minut provozu navíc získáte i odpojením nejrůznějších externích zařízení, od flashdisků, přes mobilní telefony až po jiné periferie. Eventuálně omezte některé funkce notebooku na úkor zisku energie. Typickým příkladem je vypnutí technologií Bluetooth a Wi-Fi, když je nepotřebujete, popřípadě snižte jas. Pro lepší chlazení této výpočetní techniky lze využít speciálních chladicí podložky.

Otestujte akumulátor ve svém notebooku

Se snižující se kapacitou baterie dochází primárně ke zkracování výdrže bez připojeného napájení. Po přečtení výše uvedených řádků vás pravděpodobně napadne otázka, jak je na tom vaše postarší baterie v notebooku? Jako běžní uživatelé se řídíte pouze tím, že vidíte vpravo na hlavním panelu informaci o tom, na kolik procent je akumulátor nabitý. Jenže, tato informace nic nevypovídá o aktuální kapacitě, která se, jak už jsme prozradili pozvolna snižuje s každým nabíjecím cyklem.

Dell 51Wh

V tomto ohledu se nabízí hned několik dostupných nástrojů. U vybraných značek a modelů notebooků můžete využít informace nacházející se v BIOS, jinde vsadíte na některý z volně dostupných softwarů třetích stran. Typickým příkladem je aplikace BatteryMon nebo BatteryInfo View. S nimi samozřejmě získáte podrobné informace o své baterii v notebooku. Jestliže se vám ale nechte nic instalovat a vystačíte si se základními údaji o akumulátoru, použijte nástroj operačního systému Microsoft Windows. Jednoduše si vytvořte Battery Report, z něhož vyčtete mnohé.

  • Klikněte na nabídku Start a otevřete Příkazový řádek, popřípadě napište "cmd" a spusťte aplikaci.
  • Nyní použijte příkaz powercfg/batteryreport a stiskněte klávesu Enter.
  • Během pár vteřin se vám zobrazí cesta, kam byl uložen soubor s názvem battery-report.html.

Nejčastěji to bývá v profilu uživatele, tedy ve složce Users/vaše uživatelské jméno. V otevřeném reportu naleznete kromě základních informací o notebooku a podrobném výpisu nabíjení také údaje spjaté s akumulátorem, konkrétně v sekci Installed batteries. Na první pohled vidíte, jaká byla původní kapacita akumulátoru a jaká je ta aktuální. Okamžitě zjistíte její pokles za určitou dobu. Tento údaj se pro vás může stát jasným impulsem k tomu, že je nejvyšší čas na výměnu baterie.

V této souvislosti se hodí zmínit jedna důležitá informace. Prezentovaný pokles kapacity baterie notebooku nesouvisí jen se zkrácenou dobou výdrže, ale také s nepřesným zobrazením stavu výdrže, o němž vás informuje operační systém. Pro zpřesnění této poměrně důležité hodnoty je nezbytná kalibrace akumulátoru.

Kalibrace baterie notebooku

Dell 50Wh

Kalibrace akumulátoru je důležitá především s ohledem na postupnou změnu kapacity baterie. Ta totiž zásadním způsobem ovlivňuje zobrazení údajů ukazatele baterie v operačním systému Microsoft Windows. S pomocí tohoto procesu docílíte přesnějšího zobrazení, ať už půjde o nabíjení akumulátoru, tak orientační hodnotu související s provozem na baterii. Samotné kalibrace lze docílit odlišnými způsoby.

Někteří výrobci notebooků nabízí svým uživatelům vestavěné softwarové řešení, s pomocí něhož můžete udělat ruční kalibraci baterie. Obvykle je k tomu zapotřebí příslušené programové vybavení. Kalibrování se nejčastěji zapne po spuštění nabitého a od napájení odpojeného notebooku za pomoci klávesové zkratky. Kalibrace akumulátoru tímto způsobem může trvat i několik hodin v závislosti na jeho kapacitě. Po dokončení kalibrace je zapotřebí notebook znovu plně nabít. Následně ho můžete začít používat.

Druhý způsob se týká těch, kdo nemají výše popisovanou možnost, respektive jim to nenabízí BIOS. Pak je možné sáhnout po řešení realizovaném skrze operační systém Microsoft Windows. Pomyslným odrazovým můstkem je plné nabití akumulátoru na 100 %. Poté proveďte následující kroky.

  • Stiskněte tlačítko Start a spusťte Ovládací panely.
  • Vyberte Hardware a zvuk – Možnosti napájení – Vybrat schéma napájení.
  • Klikněte na Změnit nastavení schématu.
  • Následně označte Nikdy u vypnutí displeje a převodu počítače do režimu spánku při napájení z baterie. Dejte Uložit změny.
  • Zároveň na obrazovce se schématem využijte volbu Změnit pokročilé nastavení napájení.
  • Rozbalte seznam Baterie – Kritický stav baterie – Zde nastavte 5 %.
  • Na záložce Baterie – Akce při kritickém stavu baterie – Zde nastavte Režim hibernace a vše uložte.

Poté můžete notebook používat, dokud se nevypne, popřípadě ho nechte samovolně vypnout, což může trvat několik hodin. Po jeho vypnutí připojte napájení a nechte akumulátor nabít na 100 % a máte zkalibrováno. Posléze by se vám měl v operačním systému Microsoft Windows zobrazovat přesnější odhad při nabíjení a provozu na baterii.

Nepřetržité připojení notebooku na napájení

Na závěr se zaměříme ještě na jedno důležité téma související s akumulátory v noteboocích. Mnozí uživatelé této výpočetní techniky si pokládají otázku, zda mohou mít notebook nepřetržitě připojený k napájení, což je běžný model mnohých kanceláří, ale také domácností. Lidé odpojují notebook až když si ho berou s sebou na pracovní schůzku a do míst bez možnosti síťového napájení. Škodí takové připojení nebo jde o pouhý mýtus?

Dell 65Wh

Z výše uvedených řádků vyplývá, že je ideální udržovat akumulátor nabitý na 30 % až 80 %. Jak je to tedy s tím, když bude nabitý nepřetržitě na 100 %? Je zřejmé, že moderní notebooky jsou vybaveny propracovanými systémy, které chrání baterii v rámci plného nabití a automaticky dochází k odpojování napájení. Když pomineme ostatní faktory, jako je teplota a další, tento stav má jednoznačně negativní vliv na životnost baterie. Na druhou stranu však v malé míře i vlivem použitého typu Li-Ion baterie. Rozhodně nedojde k přebití a zvýšení teplot negativně ovlivňujících akumulátor. Pokud však chcete být perfekcionisté, budete se snažit nemít notebook stále připojený k napájení.

Současné modely notebooků, popřípadě jejich software dokáže nastavit maximální hodnotu nabití třeba na 80 %, čímž nedochází k onomu obávanému nabíjení na 100 %. Eventuálně lze využít časového plánu. Na druhou stranu, opravdu je degradace baterie při neustálém připojení k napájení tak zásadní, že tohle všechno stojí za to? Stejně musíte počítat s tím, že baterii v průměru za tři až čtyři roky s největší pravděpodobností vyměníte. Takže mýtus? Snad ani ne, ale na každém šprochu, pravdy trochu.