Máte doma poškozenou webkameru u notebooku nebo starý notebook bez webkamery? Vlastníte jen stolní počítač a potřebujete udělat videokonferenční hovor? Potom byste měli vědět, že webkameru můžete nahradit chytrým telefonem.

Zvyšující se home office neboli práce z domu, distanční výuka studentů, pracovní semináře na dálku a podobné věci. To jsou scénáře žádající si jediné. Je to notebook nebo stolní počítač s webkamerou. Výpočetní technika s příslušenstvím, která vám umožní provést videokonferenční hovor. Tedy takové spojení na dálku, díky němuž vás může protistrana nejenom slyšet, ale hlavně vidět. Pokud z nějakého důvodu nevlastníte webkameru (poškození webkamery, vyprodání kvůli vysoké poptávce na trhu), potom nezoufejte. Nápomocen vám může být chytrý telefon, ze kterého v kombinaci s vhodnou aplikací uděláte webkameru.

Co všechno bude zapotřebí?

Webkamera Logitech

Nejprve se pojďme zmínit o nezbytné technice. Z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že musíte mít k dispozici stolní počítač nebo notebook. Pokud jde o operační systém, počítáno je s klasikou v podání Windows 10. Dále je třeba vlastnit chytrý telefon. A je jedno, zda půjde o ten s mobilním systém Android či iOS. Kromě chytrého telefonu lze pochopitelně využít tablet disponující kamerou. Pro propojení počítače a telefonu můžete upotřebit buď kabel nebo vsadíte na bezdrátovou komunikaci za pomoci Wi-Fi sítě. Záleží na zvolené aplikaci. V neposlední řadě je nutné také připojení k internetu. Skrze něj budete provádět samotný videokonferenční hovor.

Ještě musíme zmínit, že kromě uvedeného byste si měli pořídit i stojánek na mobilní telefon nebo tablet. Popřípadě si provizorní stojánek můžete vyrobit svépomocí. Je třeba totiž počítat s umístěním a natočením telefonu tak, abyste v rámci videokonferenčního hovoru byli schopni komunikovat s protistranou z očí do očí, jak bývá zvykem u klasických webkamer. Mnohdy tedy stačí nějaký podstavec s patřičnou výškou a jednoduchý stojánek umístěný na něm.

Aplikace pro mobilní telefony

Nyní se pojďme zaměřit na to hlavní. A tím jsou aplikace, které poměrně snadno s rychle promění váš chytrý telefon v praktickou webkameru. Jde o aplikace využitelné na mobilních systémech Android a iOS.

A začít můžeme představením asi té nejznámější aplikace. Je to DroidCam Wireless Webcam. Ta z vašeho telefonu vytvoří webkameru pro komunikaci skrze různé platformy. Od Skype, přes Microsoft Teams, až po Zoom. V první řadě si z obchodu Apple Store nebo Google Play aplikaci nainstalujte. Zároveň je třeba provést instalaci na notebooku či počítači. Ke stažení je ZDE. V bezplatné verzi mobilní aplikace získáte základní funkce, respektive přenos obrazu. Placená verze přináší další funkce navíc – pořizování snímků během videokonference, automatické ostření, úpravu jasu, oddalování, přibližování apod. Kvůli správné funkčnosti musí dojít k drátovému propojení notebooku a chytrého telefonu, popřípadě musí být obě zařízení na stejné Wi-Fi síti. Po spuštění DroidCam Wireless Webcam na mobilním telefonu získáte IP adresu, kterou následně přepíšete do aplikace v počítači.

Mobilní telefon

Existují samozřejmě i další aplikace, s nimiž můžete svůj mobilní telefon proměnit v praktickou webkameru.

  • iVCam Webcam – Mobilní aplikace určená pro mobilní systém Android a iOS. I zde je třeba provést instalaci na straně mobilního telefonu a počítače. Ke stažení ZDE. Tato aplikace umí sama vyhledat připojený počítač, s nímž dojde ke spárování. Popřípadě zadáte IP adresu ručně. iVCAM Webcam nabízí oproti DroidCam Wireless Webcam širší možnosti nastavení. Nutno však podotknout, že její plná verze je dražší.
  • EpocCam Webcam for Mac and PC – Další použitelné softwarové řešení je určeno pro mobilní systém iOS, přičemž aplikaci pro počítač je možné nainstalovat také na operační systém Windows, a to ZDE. Přenos obrazu v rámci videokonference je velice kvalitní a vše co potřebujete pro běžnou komunikaci vám nabídne bezplatná verze této aplikace. Placená verze přináší jako obvykle další rozšíření navíc. Výhodou EpocCam Webcam for Mac and PC je například to, že spárování notebooku a chytrého telefonu se provede automaticky. Stačí zařízení propojit kabelem nebo bezdrátově na jedné síti.
  • Mezi další použitelné mobilní aplikace patří IP Webcam, která svým způsobem nahrazuje i bezpečnostní kameru. Její placená verze dokonce umí ukládat záznam videa na server nebo do cloudu. Nastavení je ale uživatelsky trochu náročnější.

Pokud tedy potřebujete narychlo nebo občasně použitelnou webkameru pro nejrůznější účely, nemusíte obstarávat zvláštní příslušenství, ale vystačíte si s mobilním telefonem.

Webkamera Logitech

Mobilní telefon