Bezdrátové připojení má doma nebo v kanceláři určitě každý z nás. Pohodlný způsob, jak se připojit do sítě a k internetu. Co ale dělat v okamžiku, kdy začnete bojovat se slabým signálem?

Slabý signál wifi sítě se začne projevovat zpomalením přenosové rychlosti nebo dokonce odpojováním konkrétního zařízení. A je v podstatě jedno, zda se k bezdrátové síti připojujete s pomocí notebooku, chytrého telefonu či jiného zařízení. Pokud váš současný wifi router už nestačí vašim požadavkům a vy potřebujete prodloužit bezdrátový signál, nabízí se hned několik praktických možností. Stačí si pouze vybrat.

 • Nový wifi router
 • Zesilovače wifi signálu
 • Wifi Mesh

Ještě, než se pustíte do nákupu jakéhokoliv nového zařízení pro zesílení wifi signálu, prozradíme vám na úvod pár praktických rad, které ve vašem případě budou možná úspěšné.

Začněte obecnými radami

Wifi extender

Když řešíte slabý wifi signál v domácnosti nebo ve firmě, zamyslete se nejprve nad možnostmi zesílení nabízejícími se bez nutnosti nákupu nového zařízení. V první řadě se podívejte, kde je umístěn váš wifi router. V ideálním případě ho přemístěte zhruba doprostřed prostor, které mají být pokryty wifi signálem. Rozhodně před takové zařízení nestavějte jakékoliv překážky nebo spotřebiče typu mikrovlnná trouba, lednice, kovové zábrany, akvária atd. Tím odpadá umístění v kuchyni. O snížení wifi signálu se postarají i překážky v podobě tlustých zdí, s čímž pochopitelně asi moc nenaděláte.

O okamžité zrychlení wifi signálu se můžete pokusit také kontrolou samotného wifi routeru. Nejprve ho můžete zkusit restartovat. Dále zkontrolujte, zda wifi router disponuje aktuálním firmwarem. Svoji roli může sehrát i změna frekvence wifi.

 • Pásmo 5 GHz je rychlejší, ale vyžaduje dobrou viditelnost při šíření signálu.
 • Pásmo 2,4 GHz je pomalejší, na druhou stranu odolnější proti nejrůznějším překážkám v cestě.

Zaměřte se také na to, zda ve wifi routeru nemáte aktivní funkci QoS, kdy omezujete rychlost pro vybraná zařízení. V takovém případě si pro sebe nastavte tu nejvyšší prioritu. Nepodceňujte ani míru zabezpečení vašeho wifi routeru. Při slabé ochraně se může do vaší sítě připojit nezvaný host a jednoduše čerpá vaši přenosovou rychlost. Tu mimochodem zvýšíte také tím, když od wifi routeru odpojíte některá zařízení. Na druhou stranu, tento krok bohužel nepřispěje ke zvýšení signálu wifi. Poslední radou je správné směrování antény wifi routeru. Antény na routeru by měly být vůči sobě v úhlu 45 stupňů.

Pokud ani jedna z těchto bezplatných rad nezabere, s největší pravděpodobností budete muset investovat do nového zařízení. A právě s jednotlivými možnostmi vás v následujících řádcích podrobněji seznámíme.

Nový wifi router

Wifi router

Před nákupem nového wifi routeru proveďte několik kroků týkajících se současného zařízení. Zjistěte si, o jaký typ zařízení jde a jaké možnosti vám nabízí. Jedině tak budete schopni vybrat parametrově lepší model wifi routeru. Novějším modelem pochopitelně můžete zvýšit přenosovou rychlost, míru zabezpečení routeru a hlavně dosah signálu. Ten se samozřejmě bude odvíjet od již zmiňovaného umístění nového zařízení a množství překážek v cestě.

Ještě, než se pustíte do výběru nového a výkonnějšího wifi routeru, možná se vyplatí změřit sílu signálu toho stávajícího. K tomu existuje přemíra aplikací, jak pro notebooky, tak mobilní telefony. V jejich případě je oblíbeným softwarem Wifi Analyzer, s nímž získáte mnoho informací sloužících pro budoucí nastavení wifi routeru.

 • Síla signálu v jednotlivých místech.
 • Přehled kanálů a zarušení wifi sítěmi v okolí.
 • Změření přenosové rychlosti v dané oblasti.

Při nákupu nového a výkonnějšího wifi routeru počítejte s investicí od 1 500 Kč a více.

Zesilovače wifi signálu

Pokud už vlastníte dostatečně výkonný wifi router a stále se nemůžete domoci lepšího signálu na potřebných místech nebo jen nechcete investovat tolik peněz, nabízí se další řešení. A tím je zesilovač wifi signálu označovaný jako Extender. Takový produkt dokáže wifi signál přemostit dál do oblastí, kam hlavní wifi router nedosáhne. Abyste však docílili požadovaného výsledku, musíte splnit následující.

Wifi router 6E
 • Ideálně zvolte dvoupásmový wifi extender.
 • Wifi router musí být správně nastaven a umístěn.
 • Lepší je vybrat extender od stejného výrobce jako máte wifi router.

Jediným neduhem wifi extenderu může být ponížení přenosové rychlosti ke koncovému zařízení, popřípadě občasné výpadky wifi při přechodech mezi jednotlivými bezdrátovými sítěmi. Polovina přenosové rychlosti je vyčleněna pro komunikaci s hlavním routerem, druhá polovina pak směřuje ke koncovému zařízení. Pravdou však zůstává, že wifi extender je levným řešením pro rozšíření wifi signálu a jeho instalaci zvládne jistě každý. Nastavení obvykle probíhá přes mobilní aplikaci nebo velice jednoduchým způsobem přes PC. Zařízení totiž disponují automatickou konfigurací.

Určitou odnoží wifi extenderů jsou powerline adaptéry. Kompletní přenos dat je realizován skrze elektrickou síť. Taková zařízení se zapojují do elektrické zásuvky 220 V a mohou disponovat i LAN konektory pro připojení. Stabilita tohoto přenosu je ale značně ovlivněna kvalitou elektrických rozvodů.

Wifi Mesh

Nakonec si představíme ještě jednu variantu sloužící k prodloužení wifi signálu. Do jisté míry vychází z obou výše zmíněných řešení. Investovat totiž budete do více zařízení naráz. Nejde však o levné wifi extendery. Princip Wifi Mesh systémů funguje obdobně, jen kromě hlavního routeru budete potřebovat několik dalších wifi routerů. Díky tomu je dosaženo pokrytí velké plochy, což přijde vhod u rozsáhlých rodinných domů nebo komerčních prostor. Wifi Mesh systém je založen primárně na jednoduchosti a spolehlivosti. Nedochází tak k žádným poklesům přenosových rychlostí.

 • Dojde k vytvoření pouze jedné wifi sítě se stejným SSID.
 • Snadná konfigurace a následná správa.
 • Možnost dalšího rozšíření o vhodné wifi zařízení.

U Wifi Mesh systémů můžete narazit pouze na jednu nevýhodu, která spočívá v omezené kompatibilitě mezi odlišnými značkami zařízení. Pořizovat byste měli vždy wifi routery podporující Wifi Mesh od stejného výrobce. Toto spolehlivé řešení pro rozšíření wifi signálu je logicky spojeno i s vyšší vstupní investicí.

Wifi router

Wifi extender