Windows 10 sebou přináší spoustu vylepšení. Zrychlení operačního systému ve spojení s řadou zcela nových funkcionalit a doplňků. Pojďte se s námi podívat na to, co lze očekávat po upgradu na Windows 10…

Operační systém Windows 10 je nabízen ve verzi Home a Pro, které se od sebe liší v několika prvcích stejně, jako tomu bylo doposud u systémů Windows 7 a Windows 8.1. V závislosti na vašem původním operačním systému, z něhož provádíte upgrade, získáte i odpovídající variantu Windows 10.

K nejzásadnějším odlišnostem mezi Home a Pro patří určitě služba vzdáleného přístupu, šifrování diskových oddílů nebo možnost připojení do domény, což nahrává především komerčnímu sektoru. Dále je to Group Policy Management, Direct Access, Klient Hyper-V, připojení ke službě Active Directory a speciální funkce pro firmy.

Nové přihlašování Windows Hello

Mezi zásadní a viditelné přínosy se řadí Windows Hello, jež vám umožňuje přihlášení k počítači pouhým dotykem či pohledem. Zabezpečení na úrovni podniku nativně rozpozná otisky prstů a váš obličej, včetně oční duhovky.

Nutno podotknout, že musíte vlastnit zařízení podporující tyto funkce, ideálně notebook s infračervenou kamerou.

Internetový prohlížet Edge

Windows 10 s telefonem

Internet Explorer 11 bude ve Windows 10 nahrazen novým vylepšeným webovým prostředím, které má zajistit rychlejší práci, čtení obsahu, vyhledávání a speciální integraci pro psaní rukou. Internet Explorer není úplně vymazán, mezi aplikacemi ho dále lze najít a používat, ale je trochu schovaný.

Do prohlížeče můžete zapisovat poznámky a následně je sdílet.

Cortana pouze v anglickém jazyce

Hlasová asistentka, jež vám podá nejenom rady a informace na základě vašich požadavků, ale dovolí vám hlasem volat například kontakty ve Skypu, pracovat s emailem nebo kalendářem. Bohužel jde zatím o verzi v angličtině.

Propracovaný multitasking

Windows 10 přináší na první pohled známé, avšak značně vylepšené uživatelské prostředí, v němž vám nebude chybět přizpůsobitelná nabídka Start, brána Windows Firewall, Windows Defender, podpora pro čipy TPM či rychlejší spouštění technologií InstantGo a Hyperboot.

Kapitolou samou o sobě jsou virtuální plochy umožňující pohodlnější práci, přičemž lze mít až čtyři aplikace na jedné obrazovce, včetně možnosti přichycení na několika monitorech.

Windows 10 hudbou budoucnosti

Operační systém Windows 10 je oficiálně označován, jako poslední verze, které se bude dostávat nových a nových vylepšení, bezpečnostních záplat a aktualizací.