Zapomeňte v tomto případě na tradiční ultrabooky a představte si bytelný notebook využitelný v náročném terénu. Takový je model Getac S410, jehož robustnost a možnosti osloví každého.

Odolné notebooky tvoří poměrně malou část trhu s touto mobilní výpočetní technikou. Možná o to větší pozornost se na jednotlivé modely ubírá. Jedním z nich je i Getac S410. Ten je dostupný už v pěti výkonově odlišných generacích. Jde o poloodolný notebook, který sáhodlouze přední klasické notebooky, do těch největších extrémů však také není. Taková zlatá střední cesta mezi robustními notebooky tohoto typu, jenž nachází upotřebení v mnoha segmentech.

Getac S410

Stejně, jako jsme u odolného notebooku Panasonic Toughbook CF-54 nedávno zmiňovali jeho všestrannost, je zapotřebí ji vyzdvihnout i zde. Tato specifická mobilní výpočetní technika je jako stvořená pro libovolná průmyslová odvětví. Své užití nachází na stavbách, při terénních pracích, v automobilovém průmyslu, ve veřejné dopravě, armádě a v průmyslové výrobě.

Odolnost spojená s udržitelností zde nezná mezí, což prozrazuje už samotný vzhled Getac S410. Ten napovídá, že dokáže odolávat nejedné překážce. Drobné pády, vlhkost, vysoké a nízké teploty nebo prašné prostředí. Nic z toho tento model rozhodně nezastaví, protože disponuje certifikací MIL-STD-810H. K ní si připočtěte ještě odpovídající stupeň krytí a budete mít hned jasno. Pojďme se ale na notebook Getac S410 podívat komplexně od A až do Z se zaměřením na rozdíly mezi jednotlivými generacemi.

Šasi jako ze sci-fi filmu

První, co ohromí asi každého při pohledu na Getac S410 je vzhled. Robustnost až určitá nadčasovou je zpozorovatelná snad v každém detailu. Kvalitní konstrukce vhodná do terénu nebo do služebního vozu je primárně zhotovena z kombinace ABS a hořčíku. Odolný povrch vyniká nejrůznějšími prolisy, přemírou použitých šroubků a ochranou všech nezbytných částí. Součástí bytelného, pevného a odolného šasi je madlo, za které notebook pohodlně vezmete a přenesete. Zároveň díky němu minimalizujete pády v terénu, protože ho budete mít pevně ve svých rukách.

I když výše uvedené řádky působí spíše jako popis obrněnce, stále jde o zařízení připomínající notebook ve všech směrech. Jen jeho tloušťka je pochopitelně větší podobně, jako ostatní fyzické parametry. Tužší otevírání víka, kovové pogumované madlo a absence jakéhokoliv povrzávání jsou předpoklady pro náročné užití. Vypíchnout můžeme například otevírání displeje o 180 stupňů a obecně přiměřenou velikost s ohledem na to, že jde o 14" notebook. Výrobce se zaměřil na ideální rovnováhu mezi odolností, hmotností a velikostí. S ohledem na jednotlivé generace počítejte s průměrnými rozměry 350 x 293 x 38 mm. A jak je to s hmotností?

  • Generace G1 od 2,69 kg
  • Generace G2 a G3 od 2,23 kg
  • Generace G4 a G5 od 2,38 kg

Vše se samozřejmě odvíjí od množství použitých baterií a dalších komponent. Stále jde však o přenosný notebook určený pro drsný terén, což dokazují i zmiňované stupně krytí. U Getac S410 G1 se můžete spolehnout na IP51, u druhé generace Getac S410 G2 je to parametr IP52 a všechny následující generace až do Getac S410 G5 mají stupeň krytí IP53.

Šasi jako takové odolává různým neduhům, mezi něž mimochodem patří také poměrně vysoký teplotní rozsah. Vyšší generace odolávají -29 °C až 63 °C. První dvě generace na tom byly o něco hůře. Jen tak pro zajímavost ještě uvedeme, že zmiňovaný stupeň krytí IP53 značí střední úroveň ochrany. To znamená nebezpečí dotykem jakoukoliv pomůckou, vniknutí cizích předmětů, respektive prachu částečně a zároveň ochranu proti vodní tříšti, což znamená kropení a déšť.

Dokonale chráněná konektivita

Getac S410 karta

Patřičná odolnost notebooku Getac S410 je patrná i při pohledu na konektorovou výbavu. Ta je samozřejmě dokonale skryta tak, aby v maximální možné míře odolávala nežádoucím okolním vlivům. Jen málokdo by chtěl mít konektor zanesený prachem a jinými nečistotami. Řešení jednotlivých portů z pohledu ochrany i rozmístění je znamenité a do jisté míry lepší nežli u konkurenčních modelů.

Napříč všemi generacemi se můžete setkat víceméně s podobnou sestavou portů. Ty jsou rozmístěny zezadu a vlevo. Pravá část je vyhrazena vyjímatelné 2,5" pozici, kam můžete vložit například druhý akumulátor. Spolehnout se určitě lze na síťový konektor, napájecí konektor, VGA, HDMI, ale také kombinovaný audio konektor pro sluchátka a mikrofon, popřípadě slot pro SIM kartu nebo čtečku paměťových karet a čipových karet. Záleží na konfiguraci a generaci.

Ty se mezi sebou liší především z hlediska počtu dostupných USB portů. Například první a druhá generace disponují třemi porty USB 3.0 a jedním portem USB 2.0. Pokud se vaším cílem stane třetí a čtvrtá generace notebooku Getac S410, pak v rámci konektorové výbavy získáte dva porty USB 3.2 a jeden port USB 2.0. U nejnovější generace G5 jsou to tři porty USB 3.2. Se čtvrtou a pátou generací přichází mimo jiné jeden port USB typu C, tedy Thunderbolt 4.

Když se řekne konektorová výbava, spoléhat se pochopitelně nemusíte pouze na drátové připojení nejrůznějších zařízení. Vzhledem k tomu, že Getac S410 je mobilní výpočetní technikou, naprostou nezbytností jsou také bezdrátové technologie. I v jejich případě lze zaznamenat patřičný vývoj s ohledem na konkrétní generaci. První dvě disponují Bluetooth 4.2 a Wi-Fi 802.11ac. Třetí a čtvrtá generace nabízí Bluetooth 5.1 a Wi-Fi 802.11ax. Getac S410 G5 se pyšní Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6E. Ve všech případech jde o naprosto dostatečnou výbavu, která vás při žádné práci v terénu rozhodně nezklame.

Klávesnice lišící se dle výsledné konfigurace

Odolný notebook Getac S410 můžete samozřejmě pořídit v různých variantách provedení, respektive v rozdílných konfiguracích. Od toho se také odvíjí samotná klávesnice, potažmo prostor kolem ní. Ten je tvořen poměrně důmyslně. Alfanumerická klávesnice disponuje menším zdvihem a pevným provedením. Nevýhodou mohou být snad jen menší směrové klávesy a červené podsvícení, které je záležitostí vyšších verzí. Vedle klávesnice může být umístěna čtečka otisků prstů. U zapínání se nachází další dvě přídavná tlačítka s odlišnými funkcemi, opět dle dané konfigurace.

  • P1 pro zapnutí a vypnutí obrazovky
  • P2 pro aktivaci režimu lepší čitelnosti na slunci
Getac S410 madlo

Vedle kláves je několik informačních diod prozrazujících funkčnost konkrétních procesů na notebooku. Bytelný model Getac S410 se pyšní spíše menším touchpadem o velikosti 8,5 x 4 cm. Ten je sice o malinko větší než u největšího konkurenta Panasonic Toughbook CF-54, přesto nedosahuje kvalit kancelářských notebooků. Na druhou stranu, takové ovládání v terénu nebude asi nikdo očekávat. I prostor kolem klávesnice disponuje prolisy a tvrdým šasi, takže už od pohledu vypadá bytelně.

Displej odpovídá účelu použití

Getac S410 je napříč konfiguracemi dostupný v několika variantách provedení. Ty obvykle podléhají vývoji dané generace. Rozhodně zapomeňte na tenké rámečky. Spolehnout se opět můžete na bytelné provedení, čemuž odpovídají silné rámečky. Displej může být ve výsledku dotykový a jeho nedílnou součástí je také webová kamera umístění ve vrchním rámečku. Pozorovací úhly, viditelnost na slunci, kontrast a barevné podání se samozřejmě odvíjí od zvoleného displeje. Čtrnáctipalcový displej může být napříč vybranými generacemi následující.

  • Getac S410 G1 až G3 – vých. rozlišení 1 366 x 768 px a 1 000 nitů, opt. rozlišení 1 920 x 1 080 px a 800 nitů
  • Getac S410 G4 až G5 - vých. rozlišení 1 366 x 768 px a 1 000 nitů, opt. rozlišení 1 920 x 1 080 px a 1 000 nitů

Verze s vylepšeným displejem předkládají vyšší svítivost. V terénu ale s největší pravděpodobností obstojí každý z prezentovaných modelů. Díky důmyslnému zavírání bude dostatečně ochráněna i samotná zobrazovací plocha, takže další benefit související s displejem.

Zvuk, chlazení a baterie

Při detailním prozkoumání šasi notebooku Getac S410 si můžete povšimnout také prakticky zakomponovaných chráněných reproduktorů. Hlasitost napříč generacemi je vyšší s ohledem na použití ve venkovním prostředí. Tento bytelný notebook se zároveň pojí s dobrým chlazením a tím pádem s tišším provozem.

Pokud jde o akumulátory, jednotlivé generace disponují odlišnou kapacitou, navíc pozice 2,5" umožňuje vložit další baterii. Celodenní práce venku tak není žádným problémem.

Getac S410 odolnost
  • Generace G1 až G3 – 2x 46,6 Wh
  • Generace G4 a G5 – 2x 74,5 Wh + 46,6 Wh

Výkon Getac S410

Nyní ta podstatná část týkající se výkonu, bez něhož se jenom stěží obejdete kdekoliv v terénu. Nutno podotknout, že výkon se zvyšoval s každou příchozí generací. Ta první se na trhu objevila v roce 2016 a ta pátá v roce 2023. Tomu také odpovídají konkrétní generace procesorů Intel.

  • Getac S410 G1 – Šestá generace procesorů Intel, max. 16 GB DDR3L operační paměti
  • Getac S410 G2 – Osmá generace procesorů Intel, max. 32 GB DDR4 operační paměti
  • Getac S410 G3 – Osmá generace procesorů Intel, max. 64 GB DDR4 operační paměti
  • Getac S410 G4 – Jedenáctá generace procesorů Intel, max. 64 GB DDR4 operační paměti
  • Getac S410 G5 – Třináctá generace procesorů Intel, max. 64 GB DDR5 operační paměti

S ohledem na primární využití tohoto bytelného notebooku jsou jednotlivé konfigurace napříč generacemi vybaveny integrovanou grafickou kartou. Pokud jde o primární úložiště, u prvních dvou generací je to pevný disk/SATA, u třetí generace SATA SSD a v případě čtvrté a páté generace se jedná o SSD PCIe NVMe. Druhým typem přídavného úložiště může být ve všech případech SATA SSD.

Výsledné hodnocení robustního notebooku

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv generaci bytelného notebooku Getac S410, vždy se setkáte s velice obdobným dojmem. Primárně získáte těžší notebook, který však překypuje značnou pevností, dobrým displejem a nadstandardní odolností. Perfektní zpracování je zárukou dlouhé životnosti v terénu, kde mimochodem oceníte i dlouhou výdrž na baterie. Takto nějak vypadá profesionální pomocník do nepohody.

Getac S410

Getac S410 karta

Getac S410 madlo

Getac S410 odolnost