Otázka, kterou si v dnešní přesycené době bohatých moderních a technologických nástrojů pokládá jistě spousta lidí. Prostřednictvím našich informací se Vás pokusíme dovést až k samotnému rozhodnutí.

Co si pod těmito pojmy představit

Notebook a netbook

Pro většinu technicky založených čtenářů může být tato pasáž pouze nudnou spletí písmen a slovních spojení. My bychom však rádi toto porovnání provedli od samotného základu a neznalým uživatelům představili všechny klady i zápory tří variant. Pojem notebook bude v široké společnosti asi nejrozšířenějším výrazem a jeho význam je zřejmý pravděpodobně každému. Přenosný počítač menších rozměrů, který je vybaven monitorem, klávesnicí i potřebným počtem portů, konektorů a optickou mechanikou. Zcela mobilní zařízení, které disponuje jak bezdrátovými technologiemi, tak i dostatečným výkonem.

Stále se rozšiřující výraz mininotebook nebo také netbook, je označením velice obdobného zařízení, pod kterým vystupuje i notebook. Až na několik technických odlišností, kterými povětšinou bývá absence optické mechaniky a rozměrová či hmotnostní rozdílnost. Mininotebook je totiž vybaven daleko menším displejem, než jeho větší konkurent a tomu samozřejmě odpovídají i patřičné technické parametry. Tímto pojmenováním je možné označovat zařízení s obrazovkami v rozmezí 10“ až 12“ palců.

Tablet

Tablet je posledním z trojce mobilních zařízení, který svůj boom zažívá až nyní. Dle výše uvedeného řazení lze očekávat, že se bude jednat o nejmenší a nejmobilnější přístroj. To je také pravda. Pokud toto rozměrové porovnání provedeme opět podle velikosti displeje, má tablet 10“ a méně palců. Tento faktor však hlavní a zásadní odlišnost od notebooku a mininotebooku nepředstavuje. Tím je absence klávesnice. Produkt totiž disponuje pouze dotykovým rozhraním a displejem. Jedná se tedy vskutku o velice minimalistické řešení počítače.

Porovnání z hlediska využitelnosti a použití

Jak již většina čtenářů správně tuší, půjde v případě rozhodování mezi těmito přístroji především o účel užití a potřeby každého jedince. Všichni totiž disponujeme odlišným pracovním postavením, provádíme prostřednictvím výpočetní techniky rozdílné úkony a od toho se také odvíjí naše praktické a osobité požadavky. Pokusme se tedy vystihnou zásadní předpoklady každého produktu z této trojce.

Je naprosto zřejmé, že pokud chcete své budoucí mobilní zařízení využívat především pro psaní emailů, textů nebo článků, je jasnou volbou právě notebook, případně mininotebook. Je to zapříčiněno především plnohodnotnou klávesnicí a tedy i maximálně komfortním ovládáním. Z tohoto pohledu může zmíněný netbook určitým způsobem ztrácet, jelikož menší pracovní přístroje jsou vybaveny drobnějšími klávesami a tudíž lze psaní brát spíše jako nezbytnou nutnost, kterou je třeba vyřídit na dlouhých cestách. Z pohledu psaní je třetí varianta v podobě tabletu zcela nevyhovují, právě kvůli chybějící klávesnici.

Pokud vyžadujete od svého elektronického pracovního pomocníka i dostatek výkonu, lze pomyslnou stupnici výkonnosti řadit velice obdobným způsobem. Nejen, že na většinu náročných aplikací bude notebook lepším adeptem, ale nabídne i větší zobrazovací plochu.

Notebook a tablet

Abychom nebyly ke zbylým dvou přístrojům příliš skeptičtí, existuje bezpochyby i více případů, ve kterých je mininotebook a tablet zdařilým přeborníkem. Při občasném prohlížení emailů, internetových stránek, komunikaci prostřednictvím sociálních sítí nebo sledováním filmů, je možné využít právě tato zařízení. Ne, že by notebook nesplňoval tyto požadavky, ale v tomto případě se bavíme o mobilních strojích, takže pokud nás neomezují výkonnostní parametry, je třeba přihlížet k menším rozměrům a minimální váze.

Jednoznačný verdikt neexistuje

Netbook

Titulek posledního odstavce je velice výstižný. Při hlubším zamyšlení nad porovnávanými produkty totiž dospějete ke zcela logickému uvážení, že všechny tři zařízení nejsou zcela vhodnými artikly ke srovnávání, ale spíše doplňujícími se přístroji. Je mezi námi bezpochyby veliká sorta budoucích uživatelů těchto mobilních strojů, kteří vědí co chtějí, nač to chtějí a co od svého budoucího počítače vyžadují. V jejich případě bude volba zcela jasná a přímočará. Nakonec můžete dospět k poměrně racionálnímu výběru, který mohou představovat kupříkladu dva nebo dokonce tři z výše zmíněných produktů najednou a právě ty budou univerzálním a přínosným pracovním nástrojem pro Vaše potřeby.

Zásadní přednosti jednotlivých zařízení

  • Notebook – dostatečný výkon, velký displej, plnohodnotná klávesnice
  • Mininotebook – menší rozměry, dlouhá výdrž, spojení klávesnice a displeje v malém a lehkém mobilním celku
  • Tablet – nejlehčí a nejmenší mobilní zařízení, dlouhá výdrž, důraz na mobilnost