Všude se o nich mluví, vyhrávají testy, prodávají se po stovkách a teď se dají sehnat i velmi levně. Mluvíme o noteboocích HP řady nx 6110 a 6125. Proč jsou tyto modely tak oblíbené? Podívejme se na ně trochu podrobněji v následující recenzi.

HP nx6110

S tímto modelem od HP se na českém trhu setkáváme už od začátku roku 2005. Co stojí za úspěchem tohoto stroje? Už při letmém pohledu zaujme svým elegantním designem. Konstrukce a vzhled jsou zcela nové a je vidět, že mu u HP věnovali velkou pozornost. Tělo notebooku je vyrobeno z tvrzeného plastu a proto vydrží i drsnější zacházení. U touchpadu jsou pogumovaná ovládací tlačítka a vyznačená oblast pro scrolování, i klávesnice je velmi dobře rozvržená a jak už bývá u HP zvykem, notebook se výborně ovládá. Co se týče designu a konstrukce, není v podstatě co vytknout.

Výkonově posouvá notebook dopředu především nová čipová sada Sonoma i915GM. Levnější varianty notebooku jsou vybaveny Celeronem M, dražší pohání výkonnější Pentium M. Především díky těmto mobilním procesorům je chod notebooku velmi tichý a přístroj nevyzařuje mnoho tepla. Grafická karta Intel GMA 900 se sdílenou pamětí až 128MB poskytuje dostatečný výkon pro kancelářské aplikace a 3D hry v nižším rozlišení. Grafická karta zabírá až 128MB z paměti RAM, což může být u levnějších variant s 256MB RAM značně omezující. Doporučuji proto model s 512MB RAM. Pokud si zakoupíte levnější variantu s 256MB RAM, pravděpodobně bude další paměť vaší první investicí do rozšíření notebooku.

Displej disponuje rozlišením 1024x768 pixelů a tvoří u levných notebooků standardní řešení. Nedělá modelu ostudu, ale ani nevyniká.

O konektivitu se stará gigabitová síťová karta, s výjimkou nejnižších modelů také WiFi a bluetooth. Z portů nechybí firewire (ani u nejnižších modelů) a další standardní porty (VGA, výstup na sluchátka atd.) Jedinou slabinou, která se notebooku dá vytknout, je přítomnost jen dvou USB portů a ještě k tomu umístěných nad sebou.

Li-ion baterie s kapacitou 4400mAh udrží notebook v činnosti necelé tři hodiny. Pokud toužíte po delší době provozu, nemusí to být žádný problém. S externí baterií se můžete vzdálit od síťového napájení až na 6 a půl hodiny.

Notebook nx6110 je bez nadsázky jedním z nejlepších low-endových modelů na našem trhu. Díky čipové sadě Sonoma nabízí vysoký výkon, dlouhou výdrž na baterie, reprezentativní design s odolnou konstrukcí a především dobrou cenu. Nejlevnější modely s Celeronem M můžete pořídit už za necelých 15 000,- bez DPH. Výkonnější stroje s Pentiem M začínají už na 18 500,- bez DPH.

KLADY: ZÁPORY:
  • výkon
  • konstrukce a design
  • konektivita - gigabit Ethernet, WiFi, bluetooth
  • jen dva USB porty

HP nx6125

Model nx6125 je výkonnější bratr předchozího modelu a je postaven na konkurenčním procesoru od AMD. Opět nalezneme v nabídce HP různě výkonné varianty založené na mobilní variantě procesoru Sempron nebo přímo na procesoru Turion 64.

Notebook je vyroben z tvrzeného černého a šedého plastu. Jeho zpracování je podobně jako u nx6110 velmi kvalitní, všechny části k sobě dosedají a nikdy nic nevrže. Klávesnice je stejně kvalitní jako u nx6110, jen klávesy Home, PgUp, PgDn a End jsou umístěny ve sloupci v pravé části notebooku. Navíc zde najdeme snímač otisku prstu, díky kterému můžete zabezpečit přístup do operačního systému. Biometrické senzory se stávají poslední dobou stále častějším doplňkem notebooků. Přihlásit se do Windows jen přejetím prstu je velmi jednoduché a pohodlné.

Výkonově je na tom nx6125 o trochu lépe než nx6110. Procesor Turion 64 běží v nejvyšší konfiguraci až na 2,2GHz a tak předběhne v testech i Pentia M, kterými disponují notebooky nx6110. Grafická karta založená na čipu Ati Mobility Radeon X300 je integrovanou součástí čipsetu ATI RADEON Express 200M. Oproti plné verzi má pouze sdílenou paměť 128MB a výkonově se přinejmenším vyrovná, ale spíše předčí, Intel GMA 900. Přesto stále zaostává za grafickými kartami s vlastní pamětí, které najdou své uplatnění především u náročných 3D her.

Levnější modely s procesorem Sempron jsou ekvivalentem Celeronů M u nx6110. Semprony podávají o něco vyšší výkon než Celerony M.

Dalším významným rozdílem je vynikající displej s rozlišením 1400 x 1050 pixelů. Displej je velmi kontrastní a umožňuje jemné nastavení jasu. Takto kvalitní displej s velkým rozlišením řadí notebook do vyšší třídy - najdeme jej většinou až v dražších modelech. V těch nejlevnějších bývá klasický displej s rozlišením XGA.

Velmi příjemné je, že nx6125 převzal všechny důležité porty od nx6110, navíc je vybaven třemi USB porty a televizním výstupem. Nechybí ani kvalitní WiFi 802.11b/g od Broadbandu, bluetooth adaptér a gigabitová síťová karta. Novinkou je také čtečka paměťových karet.

Výdrž notebooku se blíží u některých modelů až ke 4 hodinám provozu. Notebook s šetrným Turionem 64 vydrží pracovat 3 hodiny 50 minut. Sempron má výdrž o něco nižší.

I hmotnost notebooku je celkem příjemná. V této kategorii je 2,7kg lepším průměrem.

Cenově je nx6125 postaven trochu výše než nx6110. Nejlevnější varianty se Sempronem 3100+ začínají na 16 500,- bez DPH. Vyšší cena zcela odpovídá lepší výbavě a vyššímu výkonu.

KLADY: ZÁPORY:
  • výkon
  • displej (u vyšších modelů)
  • výdrž na baterie
  • biometrický snímač
  • velké množství portů
  • pro tak dobrý displej by se hodila výkonnější grafická karta

Závěr

Notebooky HP nx6110 a nx6125 jsou jedny z nejlepších notebooků ve své třídě. Těžko se u nich hledají nějaké zápory. Jde-li vám především o cenu, pravděpodobně vás osloví některé levné modely nx6110 s Celeronem M. Pokud si trochu připlatíte, můžete pořídit vybavenější a výkonnější nx6125.