S notebooky značky Toshiba se na trhu setkáváme už pěknou řádku let. Toshiba si za tu dobu vybudovala dobrou pověst svými kvalitními a spolehlivými výrobky. Podívejme se nyní na nabídku notebooků Satellite, které jsou určeny jako náhrada stolního PC. Zaměříme se na modely Satellite L10, Satellite M40, Satellite M40X a Satellite M60.

Toshiba Satellite L10

V současné době se nejlevnější verze tohoto modelu dá sehnat za 17 000,- bez DPH. Toshiba nabízí verzi s 2 letou a 3 letou mezinárodní zárukou. Rozdíl v 12 měsících záruky si cenní na necelé dva tisíce Kč.

Jedná se o notebook založený na čipové sadě Intel 855GME s procesorem Celeron M nebo Pentium M. I když Celeron M nedosahuje výkonu Pentia M, nejedná se přesto o žádného "břídila". Obzvláště modely Celeron M 370 nebo 380, kterými Toshiba obdarovala své levnější L10-ky, poskytují velmi dobrý výkon. Model Celeron M 380 pracuje na 1,6GHz a má 1MB paměť cache - výkonově se tedy vyrovná starším modelům Pentia M. Dražší model s Pentiem M je také taktován na 1,6GHz, ale výkonově ho posouvá dopředu 2MB paměť cache.

Vzhledem k tomu, že se jedná o low-endový model, je L10 vybaven jen nejzákladnějšími porty a příslušenstvím. V notebooku nalezneme 3x USB 2.0, 1x PCMCIA, 1x TV-out (S-Video), VGA výstup pro externí monitor, dále síťovou kartu 10/100, modem a u dražších modelů i WiFi.

Grafický výkon je podprůměrný. Intel Extreme graphics 2, kterým je notebook vybaven, patří dnes k těm slabším. Také display nabízí jen základní parametry. Uhlopříčka 15" a rozlišení 1024x768 nijak nevybočuje ze standardu levných notebooků.

Velmi příjemná je nízká hmotnost počítače. Váha 2,67 kg patří v této kategorii k těm nejlepším. Také síťový adaptér má velmi malé rozměry a nízkou hmotnost. Dá se srovnávat s adaptéry, které se dodávají k ultralehkým notebookům.

Notebook udělá radost také těm, kdo si chtějí z notebooku přehrávat hudbu. Není sice nad externí reproduktory, ale systém Bass Enhanced Sound TruSurround zní docela obstojně. Navíc notebook obsahuje "Multimediální panel" s tlačítky pro ovládání zvuku z CD.

Design je, podobně jako u jiných renomovaných značek, jednoduchý a funkční. Neoplývá sice mnoho designovými inovacemi, ale po ergonomické stránce se mu nedá nic vytknout.

Vcelku dobrá je i doba provozu na baterie. Při běžné práci vydrží notebook asi 2,9 hodiny.

Toshiba Satellite M40

Satellite M40 je notebook vyšší střední třídy a od toho se odvíjí i jeho cena. Notebook pořídíte za necelých 40 000 bez DPH. I když je stejně jako Satellite L10 koncipován jako náhrada stolního počítače, nabízí mnoho výkonnostních prvků navíc. Předně je založen na novém čipsetu Intel 915GM se sběrnicí PCI express. Procesor Pentium M, který notebook pohání, je taktován na 1,73GHz, což mu dodává poměrně slušný výpočetní výkon.

V notebooku je grafická kartu Ati Mobility Radeon X300 s vlastními 128MB RAM. Nejedná se sice o nejrychlejší současné řešení, ale na většinu 3D her postačuje. Výkon odpovídá přibližně grafické kartě Ati Mobility Radeon 9700.

Největší pýchou Satellite M40 je jeho displej. Jedná se o velmi kontrastní a kvalitní 15,4" širokoúhlý display s rozlišením 1,280 x 800 pixelů. Díky technologii TruBrite má věrné zpracování barev a velký pozorovací úhel. Mezi notebooky střední třídy nemá konkurenci. Toshiba si dobře uvědomuje, že kvalitní displej je pro pohodlnou práci s notebookem velmi důležitý.

Také velmi povedený je zvukový výstup notebooku. Stejně jako levnější Satellite L10 používá zvukový systém Bass Enhanced Sound TruSurround, ale přidává navíc i velmi kvalitní reproduktory Harman-Kardon. Poslech hudby z notebooku je vyvážený a dosahuje nadprůměrných kvalit. Komfort při přehrávání hudby zvyšuje i multimediální panel s ovládacími prvky pro přehrávání videa a audia.

Notebook obsahuje vedle 3 USB portů také port firewire a čtečku paměťových karet (SD, SmartMedia, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard a xD-Picture Card). Nechybí další standardní rozšíření jako je PCMCIA slot, výstup na VGA monitor a S-Video. Na přední straně notebooku je umístěn potenciometr pro ovládání hlasitosti. Komunikaci zprostředkovává síťová karta 10/100, modem a WiFi 802.11b/g.

Součástí notebooku je dále kvalitní optická mechanika DVDRW, která vedle běžných formátů zvládá i formát DVD-RAM a dvouvrstvý zápis.

Notebook je velmi tenký (360 x 268 x 29 (vpředu) / 36 (vzadu) mm) a poměrně i lehký (2,8kg). Stříbrno-černý design působí přitažlivě a vyrovnaně. Výdrž na baterie nijak neuchvátí, ale vzhledem k vybavenosti notebooku, je dosažená hodnota přesahující dvě hodiny provozu, docela odpovídající.

Toshiba Satellite M40X

Tento model je v podstatě odlehčená varianta modelu M40. Na českém trhu byl model M40X i s procesorem Celeron M, ale prodej tohoto typu byl v září 2005

ukončen. V současné době je tedy k dispozici jen výkonnější model s Pentiem M. Jeho cena se pohybuje okolo 32 000,- bez DPH.

Od modelu M40 přebírá kvalitní displej a zvukový systém Bass Enhanced Sound TruSurround (žel už ne s luxusními reproduktory Harman-Kardon). Liší se především procesorem a grafickou kartou. M40X je vybaven o třídu pomalejším Pentium M na 1,6GHz a grafickou kartou Intel GMA 900 se 128MB sdílené paměti.

Konektivita je stejná jako u neodlehčeného modelu M40 včetně WiFi a čtečky paměťových karet.

M40X na rozdíl od svého předchůdce také trošku přibral a vyrostl. Hmotnost notebooku se vyšplhala na rovné 3kg a rozměry jsou 365 x 275 x 30 (vpředu)/ 37 (vzadu) mm.

Příjemné je, že, především díky méně výkonné grafické kartě, se zvýšila výdrž při provozu na baterie. Notebook nyní vydrží pracovat asi o hodinu déle. Podle výrobce je doba provozu na baterie 3,25 hodin.

Toshiba Satellite M60

V nejvyšším modelu Satellite M60 najdeme nejlepší technologie současnosti. Moderní čipset Intel 915GM zaručuje spolu s Pentiem M 750 taktovaným na 1,866GHz nadprůměrný výpočetní výkon. Dalším esem, které má M60-ka v rukávu, je grafická karta Ati Mobility Radeon X700 se 128MB vlastní paměti. Díky ní může uspokojit potřeby i těch nejnáročnějších uživatelů včetně náruživých hráčů her. Spolu s 17" širokoúhlým displejem s rozlišením 1440x900 bodů a technologií TruBrite zaručuje opravdový požitek z grafiky. Displej má velmi dobrý kontrast, věrné podání barev a je dobře pozorovatelný snad z každého možného úhlu.

Díky větším rozměrům je notebook vybaven také plnohodnotnou klávesnicí se 103 klávesami včetně numerického bloku. Psaní tedy poskytuje komfort běžný u stolních počítačů.

Komunikační rozhraní je v podstatě stejné jako u předchozích modelů M40. Škoda, že Toshiba do tohoto výkonného modelu neintegrovala gigabitovou síťovou kartu.

Kvalitní zvukový výstup je podobně jako u modelu M40 zajištěn reproduktory Harman-Kardon.

Hmotnost notebooku je 3,55kg a rozměry, dané především velkým displejem, vzrostly na 394 x 280 x 30(vpředu)/ 37(vzadu) mm.

S výdrží na baterie to M60-ka dotáhne podle údajů výrobce až na 3 hodiny 20 minut. Což je vzhledem k výkonu systému velmi dobrá hodnota.

Cena Satellite M60 se v současné době pohybuje okolo 46 000 bez DPH.

Shrnutí

Notebook Toshiba Satellite L10 je levný model určený především studentům a méně náročným uživatelům. Nenabídne sice velký grafický výkon, ale výpočetní výkon je i s Celeronem M poměrně solidní a postačuje i s rezervou na většinu běžných kancelářských aplikací. Dalším kladem je jeho nízká váha a malé rozměry. Pokud chcete značkový notebook za dobrý peníz, Toshiba Satellite L10 vaši potřebu uspokojí.

Střední třída M40 vyniká především velmi kvalitním displayem a nadprůměrným výkonem. M40X tvoří dobrý kompromis mezi výkonem a cenou, navíc nabízí delší výdrž na baterie. Díky kvalitním multimédiím je sledování DVD filmů na M40 a M40X opravdovým požitkem.

Satellite M60 nabízí výkon bez kompromisů. Výkonný procesor spolu s rychlou grafickou kartou zvládne i ty nejnáročnější aplikace. Kvalitní 17" širokoúhlý displej nabízí opravdový komfort. Notebook není vzhledem ke svým rozměrům a váze určen pro časté přenášení.