Asus, jako jeden z největších výrobců notebooků, rozhodně nazaspal nástup nových technologií a nabízí několik velmi zajímavých novinek. V následujícím článku se podíváme na několik nejzajímavějších modelů z aktuální nabídky. Budou to modely A6M s novým 64 bitovým procesorem Sempron, A6T a A6Tc s procesory Sempron a Turion 64 a model A8H s novým procesorem Celeron M 420.

Notebooky Asus se vyznačují velmi dobrou výbavou, originálním designem a poměrně kvalitním zpracováním. Není divu, že po noteboocích Asus je stále vysoká poptávka. Nejnovější modely navíc disponují nejmodernějšími technologiemi. Oproti konkurenci nabízí výborný poměr výkon / cena. Náš přehled začneme levným modelem A6M.

A6M

Nový model A6M patří mezi low-endové notebooky. Je vybaven procesorem Sempron. Jedná se ale o procesor s novým jádrem Keene určený do socketu S1. Podle AMD by měl tento socket vydržet na trhu konečně delší dobu než předchozí sockety. S1 zvládne bez problémů i novější procesory včetně Turionu 64 X2. Procesor Sempron 3200+ běží na 1,6GHz a má 512kb L2 cache. Vyrovná se tedy starším jednojádrovým Turionům 64. Procesory s jádrem Keene mají také o poznání nižší spotřebu než předchozí Semprony s jádrem Palermo. Co se týče spotřeby, konečně se Keene se svými 25W vyrovná konkurenčnímu Celeronu M.

Dalším trumfem je rychlá paměť RAM DDR2 667MHz dual channel. Dříve byly paměti DDRII výsadou především procesorů Intel, nyní s nástupem nové čipové sady nVidia nForce430 se dostává tato výkonná paměť i do systémů s procesorem AMD.

Díky novým technologiím se konečně podařilo odstranit starý nešvar Asusů - hlučný provoz. A6M je velmi tichý notebook. Při běžné kancelářské práci vás větráček rozhodně nebude rušit.

Co se týče grafické karty, podobně jako jiné levnější notebooky je i A6M vybaven kartou se sdílenou pamětí. Jedná se o kartu nVidia 6100 se 128MB RAM. Tato karta je výkonější než integrované karty od Intelu (GMA 900 a GMA 950). I když notebook není určen herním fanouškům, zvládá grafika i většinu her (pokud vám nevadí, že nejnovější 3D hry si zahrajete jen v nižším rozlišení).

Displej notebooku je širokoúhlý s uhlopříčkou 15,4". Někomu by možná mohl vadit lesklý povrh displeje. Jsou v něm sice vidět při osvětlení odlesky, ale má zase živější barvy a větší úhel pohledu.

Pevný disk a optická mechanika jsou také na velmi dobré úrovni. Disk s 5400 ot/min je lepší průměr. DVD vypalovací mechanika podporuje, vedle už standartních DVD+-R/RW a DL i formát DVD-RAM.

Dalším nadprůměrným vybavením je gigabitová síťová karta, port Firewire a TV výstup.

Nevýhodou modelu A6M je umístění USB portů. Všechny 4 jsou blízko sebe a při připojení rozměrnějších zařízení, jako je třeba MP3 přehrávač brání v použití vedlejšího portu.

Klady:

 • velmi dobrý poměr výkon/cena
 • nejnovější technologie
 • Výdrž na baterie (přes 3 hodiny)
 • nadstandartní výbava

Zápory

 • Nevhodně umístěné USB porty

Asus A6M - pohledy

A6T a A6Tc

Tyto dva modely jsou o něco dražší než předchozí A6M a nabízí vyšší výkon a výbavu.

Modely A6T pohání nejnovější procesory od AMD. Buď Sempron 3400+ nebo dvoujádrový Turion 64 X2. Semprony jsou jednojádrové 64 procesory s jádrem Keene, který je popisován u předchozího modelu. Model A6T je vybaven dvoujádrovým 64 bitovým procesorem Turion TL50 s jádrem Taylor a 2x256kb L2 cache. A6T disponuje výkonějším TL52 s 2x512kb L2 cache.

Operační paměť je stejná jako u předchozího modelu - tedy DDR2 667MHz.

Další výkonostní náskok oproti A6M nabírá model A6T grafickou kartou. Levnější model A6Tc je vybaven kartou nVidia 7300 se 128MB vlastní paměti a s technologií Hypermemory, která umožňuje rozšíření paměti na 256MB na úkor operační paměti. Grafické srdce dražšího A6T buší v rytmu grafického jádra nVidia 7600 s 256MB vlastní videopaměti a 512MB s použitím technologie Hypermemory. Díky tomuto dopingu si s A6T můžete směle troufnout i na ty nejnáročnější hry. Displej notebooku je stejný jako u předchozího modelu. Někomu by opět mohl vadit lesklý povrch displeje. U nejvyššího modelu A6T by neuškodilo vyšší rozlišení.

A6T nabízí také bohatší výbavu. Patří mezi ní, pro notebooky Asus typycká, integrovaná web kamera s rozlišením 1,3MPx, integrovaný bluetooth a digitální výstup videosignálu - DVI.

Klady

 • Procesory s novým jádrem a vysokým výkonem
 • Výkonná grafická karta
 • Bluetooth

Zápory

 • I v nejvyšší řadě je jen rozlišení WXGA

A8H

Tento model je postaven na platformě Intel a nabízí jinou koncepci než předchozí modely. Je totiž vybaven širokoúhlým 14" displejem s rozlišením WXGA a váží pouhých 2,39kg. V této cenové kategorii nemá Asus s uvedenou váhou téměř žádnou konkurenci.

Výkon systému dodává procesor Celeron M 420, který je taktován na 1,6GHz a oproti předchozí generaci Celeronů M má sběrnici taktovanou na 533MHz.

Notebook je osazen pamětí DDRII 533MHz. Oproti notebookům s procesorem AMD je frekvence paměti nižší, ale na celkový výkon to příliš vliv nemá.

Notebook má integrovanou grafickou kartu Intel GMA se 128MB RAM.

Výkonově tedy notebook nedosahuje výsledků předchozích modelů. Co se týče výbavy, je na tom docela dobře. I nejlevnější varianta je vybavena bluetoothem. Také je zde odstraněn neduh v podobě špatně umístěných USB. Model A8H má USB dokonce 5. Nechybí ani integrovaná webová kamera, i když jen s rozlišením 0,35MPx.

A8H zaujme především ty, kdo potřebují notebook často přenášet. 2,39kg je velmi příjemná hmotnost. Výkonem notebook nijak neoslní, ale na většinu kancelářským aplikací bohatě stačí.

Klady:

 • Velmi příjemné rozměry a váha
 • Dobrá výbava

Zápory:

 • nízký grafický výkon