I když bylo mnohokrát zmiňováno, že operační systém Windows 10 bude tím posledním, který vám na počítači vydrží navěky, opak je pravdou. Je tu nástupce v podobě operačního systému Windows 11 přinášející řadu novinek. A ty vám nyní představíme.

Každý nástupce operačního systému Windows vždy přinesl nějaké nové funkce. Obvykle ve spojení se změnou designu. A nejinak tomu je také v případě Windows 11. S těmi největšími novinkami a pozitivními obměnami vás podrobněji seznámíme.

Vše začíná u designu

Windows 11

Při spuštění operačního systému Windows 11 si každý všimne první změny oproti předchůdci Windows 10. Je to určitá změna vzhledu. Důraz je v tomto ohledu kladen na jednoduchost a na plošší a zaoblenější tvary. Nutno podotknout, že operační systém Windows 11 do určité míry vychází z Chrome OS nebo macOS.

Dokazuje to další pozitivní změna, kterou je tlačítko Start primárně umístěné uprostřed spodní lišty. I když máte možnost posunout ho opět doleva, nové situování se zdá daleko praktičtější. A to především v kombinaci s většími nebo širokoúhlými monitory a v souvislosti s dotykovým ovládáním.

Nová pracovní plocha působí skutečně lepším dojmem. Přispívají k tomu nejrůznější efekty, plynulejší animace, lepší průhlednost překrývajících se oken a v neposlední řadě i nabídka Start. Zapomenout můžete na typické dlaždice. Patřičné obměny se dostalo Nastavení, Informačnímu centru, Hlavnímu panelu a Vyhledávání. Přibyly také nové widgety.

Rychlost a využití pracovní plochy, včetně virtuálních ploch

Windows 11 na notebooku

Kladnou novinkou operačního systému Windows 11 je bezpochyby rychlost. Pokud si Windows 11 nainstalujete na stejný hardware, kde jste používali Windows 10 zjistíte, že systém reaguje rychleji. Subjektivně je rychlejší vše, od nabídky Start, až po spuštění aplikací nebo přepínání mezi okny. Počítač se také rychleji probouzí z režimu spánku. Rychlost a plynulost v tomto ohledu vede.

Praktická je práce s více okny naráz. Windows 11 uspořádání oken posouvají opět o kousek dál. Nyní si můžete vybírat z předdefinovaných uspořádání oken, díky čemuž si pracovní plochu rozvrhnete mnohem rychleji a efektivněji. Hovořit lze o Snap Layouts. Vše funguje na větších i vícero monitorech naráz. Okna se navíc po opětovném připojení dalšího monitoru vrátí na předdefinovanou pozici.

Propracovanější jsou virtuální plochy, které můžete nyní využít na maximum. Každá z ploch bude disponovat jinými zástupci, soubory a nastavením. Například domácí vs. pracovní prostředí. Navíc mezi nimi lze snadno přepínat.

Android aplikace na stolním počítači

Jednou z chystaných novinek operačního systému Windows 11 je také rozšíření obchodu Microsoft Store. V něm se budou nyní zobrazovat i některé android aplikace z Google Play. Integrován totiž bude Amazon Store, který takovou možnost nabídne. Stačí se jen přihlásit účtem k Amazon Store a budete moci stahovat android aplikace jako ty běžné. Ty se následně zobrazí jako další aplikace v nabídce Start. Mnohdy tak nebudete muset sáhnout po mobilním telefonu se systémem Android, ale spustíte aplikaci přímo na svém počítači.

Užijete si automatické HDR ve hrách

Windows 11 rovržení oken

Operační systém Windows 11 přináší řadu novinek nejenom pro běžné uživatele. Na své si přijdou mimo jiné také hráči počítačových her. A to v podobě funkce DirectStorage a Auto HDR. Právě technologie High Dynamic Range přináší vylepšení v rámci zobrazení světlých a tmavých míst. Podobnou funkci mimochodem poskytuje i herní konzole Xbox. Výsledkem bude dynamičtější a plnější obraz ve hrách. To platí ovšem za předpokladu, že obrazovka bude odpovídat patřičným nárokům.

Optimalizováno bylo i herní jádro. Hry by měly být plynulejší. Funkce DirectStorage pak nabídne rychlejší streamování. To povede ke zkrácení nahrávacích časů počítačových her přímo do grafické karty. Vylepšení pro hráče v operačním systému Windows 11 se pochopitelně bude týkat novějších her, které jsou na takové vymoženosti připravené.

Uvidíme, čím ostatním nás překvapí systém Windows 11 v některé ze svých dalších aktualizací.

Windows 11

Windows 11 na notebooku

Windows 11 rovržení oken