Poslední dobou dochází k neustálému a pozvolnému poklesu cen za nové notebooky, přesto jsou repasovaná zařízení stále vyhledávaným a poptávaným zbožím. Z jakého důvodu tomu tak je a proč dává spousta lidí stále přednost starším značkovým notebookům?

Rozhodující je téměř vždy cena

IMB ThinkPad T60p

Ať už si o tomto tvrzení myslíte co chcete, je tento fakt dán již dlouhými roky prodeje těchto produktů. Stále se mezi námi nachází větší část populace, která při svých nákupech vždy dbá na výslednou cenu za daný výrobek. Stejně tomu tak je i v tomto případě. Pokud svým bystrým okem zabrousíte do specifických nabídek značkových repasovaných notebooků, objevíte ceny startující na sumě od 3.800,- Kč s DPH, až po částky dosahují hranice 14.000,- Kč s DPH. Nejdražší modely však již představují špičkovou a velice výkonnou techniku. Při letmém pohledu do bohatých ceníků nových zařízení objevíte jeden výrazný a znatelný rozdíl. Cena nového přístroje je totiž minimálně dvojnásobně vysoká a je třeba zmínit, že se jedná o produkty levnějších a méně kvalitních značek.

Pro názornou ukázku si můžeme předvést srovnání dvou vybraných modelů, které se pohybují kolem ceny cca 8.000,- s DPH

  • Nový notebook Acer TravelMate 5335 – Intel Celeron Dual Core 2,1GHz, 2GB DDR2, 15,6“ LCD, 320GB = cena 7.871,- Kč s DPH
  • Repasovaný notebook IMB ThinkPad T60p – Intel Core 2 Duo 2GHz, 2GB DDR2, 15,4“ LCD, 100GB = cena 7.918,- Kč s DPH

Jak můžete vidět, na první pohled cenově zcela totožné sestavy, avšak rozdílů v samotné kvalitě, zpracování a technické vybavenosti je jistě bezpočet. Obdobně na tom je srovnání celé řady dalších modelů notebooků v jiných cenových kategoriích. Proč tedy raději sáhnout po starším repasovaném notebooku, když za stejnou cenu lze obdržet zcela nové zboží?

Výkon a způsob využití

Acer TravelMate 5335

Výkon! To je jeden z nejzásadnějších rozdílů, které lze při porovnání postřehnout. V tomto případě sice procesor nahrává repasovanému notebook, ale vždy tomu tak samozřejmě být nemusí. Můžeme se setkat i s opačnými případy, ve finále však starší zařízení pokulhávají pouze krůček za novou a moderní technikou. Druhým podstatným rozdílem, který z výše uvedených údajů není zřejmý, je grafický výkon. Proslulý model IMB ThinkPad T60p je vybaven grafickým akcelerátorem ATI Mobility FireGL V5250 s pamětí 1024 MB oproti Aceru, který se pyšní pouze integrovanou grafickou kartou Intel Graphics Media Accelerator 4500M. V tomto případě hovoří porovnávaná sestava jednoznačně ve prospěch repasovaného notebooku.

Klávesnice repasovaného notebooku

Je zcela běžné, že při srovnání jiných cenových kategorií se může do popředí dostat nový a neznačkový produkt. Často to bývá vyšší frekvencí procesoru a operační pamětí nebo vzhledem k stále se snižujícím hmotnostem nových notebooků také váhou, jenž bývá u starších modelů o něco vyšší. Podle Vámi zvolené ceny a množství finančních prostředků, které chcete do nákupu investovat, je třeba uvažovat k jakému účelu bude zakoupené zařízení sloužit. Od repasovaného notebooku za cca 4.000,- Kč s DPH nelze očekávat podporu pro náročné grafické aplikace a podobné procesy. Hlavní účel tohoto zařízení bude spíše pro potřeby psaní a běžnou kancelářskou práci. Přesto se však oproti novému přístroji pohybujete hluboko pod jeho cenou. Pokud toto nejsou dostatečné argumenty pro pádné rozhodnutí koupě staršího notebooku, máme tu pro Vás další přínosné informace.

I značka notebooku napoví své

V některých odvětvích je zcela zřejmou a veřejně známou věcí, že za různé značkové produkty se připlácí především z důvodu oné značky. V případě výpočetní techniky to není úplně správné tvrzení. Pokud si zakoupíte značkový notebook Dell, IBM nebo HP, lze také očekávat větší a patřičnou kvalitu samotného produktu. Při porovnání cenově obdobných zařízení si totiž můžete povšimnout, že nové počítače jsou většinou méně známé nebo low-end značky. V případě použitých notebooků se jedná pouze o značkové přístroje, které dokonce představují ty nejvyšší řady ve své éře působnosti. Právě díky tomuto faktu se můžete v případě repasu setkat s pevnější a odolnější konstrukcí nebo se spoustou technických a softwarových vylepšení, které přispívají k zabezpečení či záloze dat.

Neodsuzujte stačí a použité notebooky, které mohou Vaše potřeby a požadavky naplnit za mnohem menší pořizovací ceny a zároveň nabídnou dostatečný výkon a mnohem lepší technické zpracování, než nové výrobky.